Wymiana pamięci fiskalnej

Kiedy konieczna jest wymiana pamięci fiskalnej?

Wymiana pamięci fiskalnej wykonywana jest w trzech przypadkach:

1. Pamięć zostaje zapełniona

Każda pamięć urządzenia fiskalnego jest ograniczona, stąd raz na jakiś czas trzeba ja wymienić na nową.

2. Zmieniliśmy numer NIP

Sytuacja ta następuje zazwyczaj w przypadku przekształcenia się firmy z jednoczesną zmianą numeru NIP. Niestety ten numer na stałe wpisany jest do pamięci w trakcie fiskalizacji. W przypadku jego zmiany musimy również zmienić pamięć fiskalną.

3. Pamięć fiskalna uległa awarii

Awaria zdarza się niezwykle rzadko, ale jest możliwa. Jeżeli jej stan pozwala na odczyt, dokonuje się go za pomocą standardowych procedur. Jeżeli uszkodzenia uniemożliwiają ich wdrożenie, wysyłamy pamięć do serwisu producenta na tzw. odczyt laboratoryjny.

Najpierw odczyt

Aby serwis mógł dokonać wymiany pamięci fiskalnej, niezbędne jest jej odczytanie, które odbywa się przy udziale uprawnionego serwisanta. Następnym krokiem jest poinformowanie o wynikach odczytu Urzędu Skarbowego, a ostatecznie – wyrejestrowanie urządzenia z ewidencji Urzędu Skarbowego. W internecie znaleźć można odpowiednie druki, które są niezbędne do przeprowadzenia tego procesu:

Dokładamy wszelkich starań, żeby procedury nie przytłaczały naszych klientów, dlatego zajmujemy się wszystkim, od A do Z. Wystarczy, że złożysz dwa podpisy, a my zrobimy odczyt, zweryfikujemy kasę w Urzędzie Skarbowym, wypełnimy wszystkie dokumenty i dostarczymy je do Urzędu!

Wymiana pamięci

UWAGA! Pamięć fiskalna może być wymieniona tylko i wyłącznie przez serwis producenta.

Organizacją wymiany pamięci przez serwis główny zajmujemy się oczywiście my. Należy jednak pamiętać, że czynność taka nie może być wykonana „od ręki”. Przeprowadzenie całego procesu trwa od dwóch do pięciu dni i jest warunkowane ustaleniem z serwisem głównym dogodnego terminu wykonania.

Wznowienie pracy urządzenia

Urządzenie z nową pamięcią fiskalną musi być na nowo zaprogramowane: ponownie należy wprowadzić nagłówek, towary, stawki VAT, działy itd. Dopiero wtedy można poddać kasę/drukarkę procesowi fiskalizacji z nowym/starym numerem NIP, zachowując wszystkie procedury związane ze zgłoszeniem tego faktu do Urzędu Skarbowego.