Fiskalizacja

Nasza oferta

 

Skontaktuj się z nami!

Czym jest fiskalizacja?

Przed dokonaniem fiskalizacji, wszystkie urządzenia fiskalne ustawione są na tak zwany tryb szkoleniowy. Tryb ten pozwala na swobodne uczenie się obsługi i prowadzenia sprzedaży na danym urządzeniu. Takie „transakcje” nie są istotne dla Urzędu Skarbowego – mają jedynie wartość szkoleniową.

Co zmienia zatem fiskalizacja? Jest to czynność polegająca na zainicjowaniu modułu fiskalnego w urządzeniu i wpisaniu do niego numeru NIP podatnika. Cechuje ją jednorazowość i nieodwracalność – na stałe przypisuje dane urządzenie do konkretnej firmy. Dotyczy to zarówno kas tradycyjnych, jak i online.

Warto podkreślić, że podatnik ma możliwość późniejszej zmiany NIP, choć nie jest to szybki proces. Zmiana numeru NIP wymaga odczytania zawartości pamięci fiskalnej urządzenia, co odbywa się z udziałem urzędnika Urzędu Skarbowego (w przypadku kas online odczyt również następuje online). Następnie w serwisie głównym wymieniany jest moduł fiskalny. Dopiero wtedy możemy fiskalizować urządzenie z nowym numerem NIP. Tylko kasy starego typu, w których nie można wymieniać modułu pamięci fiskalnej, nie pozwalają na zmianę NIP – trzeba wtedy kupić nowe urządzenie.

Więcej informacji o wymianie pamięci fiskalnej znajdziesz TUTAJ.

UWAGA! Czasami słowo „fiskalizacja” używane jest do określenia zarejestrowania sprzedaży na kasie. W tym wypadku mówi się o „zafiskalizowaniu sprzedaży”, czyli mówiąc kolokwialnie: „nabiciu na kasę”.

Potwierdzenie wykonania fiskalizacji

W przypadku urządzeń tradycyjnych, po dokonaniu fiskalizacji przez uprawnioną osobę, drukowany jest pierwszy raport dobowy, wypełniony zerami z racji niedokonania żadnych transakcji. Powstałe wydruki wpinamy w książkę serwisową, a sam fakt ustawienia urządzenia w tryb fiskalny poświadczany jest przez serwisanta. Zadaniem serwisu jest także wygenerowanie odpowiednich dokumentów, zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Finansów, które należy podpisać i przekazać do Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni. 

W przypadku kas i drukarek online, potwierdzeniem fiskalizacji jest wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji, który zostaje przesłany do CRK. Kasa automatycznie uzyskuje numer ewidencyjny. Nie ma tu konieczności dostarczania żadnych fizycznych dokumentów do Urzędu Skarbowego.

Dlaczego Mico?

Fiskalizacja nie ma dla nas żadnych tajemnic. Działamy nieprzerwanie od 1998 roku i wiemy, że fiskalizacja wykonywana prawidłowo, jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale wymagającym dużej ilości wiedzy, doświadczenia, a także uprawnień. W Mico od lat wdrażamy procesy znacznie przyspieszające i automatyzujące fiskalizację, co pozwala nam nie tylko eliminować pomyłki, ale również obniżyć cenę całego zabiegu. Z pieczołowitością i sumiennością przygotowujemy także wszystkie niezbędne dokumenty, z którymi należy udać się do Urzędu Skarbowego.

Warto zainwestować w wykonanie fiskalizacji przez doświadczonego serwisanta, bowiem niepełne lub niekompletne przygotowanie dokumenty lub nieprawidłowości podczas procesu fiskalizacji mogą skutkować nałożeniem grzywny na użytkownika urządzenia fiskalnego. Wybierz Mico i miej pewność, że wszystko jest pod kontrolą!