Kasy online – informacje

Od 2016 roku wielu przedsiębiorców zadawało sobie pytania dotyczące kas online. Kiedy się pojawią? Czym różnią się od tradycyjnych kas […]

Od 2016 roku wielu przedsiębiorców zadawało sobie pytania dotyczące kas online. Kiedy się pojawią? Czym różnią się od tradycyjnych kas fiskalnych? Czy będą od nich droższe? Jak działają? Jakie branże jako pierwsze będą musiały zadbać o ich posiadanie? Ostateczna decyzja w sprawie kas online zapadła dopiero po 3 latach, od rozpoczęcia dyskusji. 

Dnia 3.04.2019 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1.05.2019 roku. Jakie zmiany wprowadziły?

Centralne Repozytorium Kas, czyli ciągły przepływ informacji sprzedażowych

Czym właściwie jest kasa online? Jej nazwa dla wielu może być myląca, bowiem od dawna istnieją kasy łączące się z internetem, które na bieżąco zapisują w chmurze istotne dla przedsiębiorcy informacje. Kasa online to jednak urządzenie o zupełnie innych możliwościach. Jej głównym zadaniem jest łączenie się przez internet z serwerami Ministerstwa Finansów, czyli z tzw. Centralnym Repozytorium Kas, w celu zdania relacji ze sprzedaży: paragonów, paragonów anulowanych, czy raportów dobowych. Repozytorium gromadzi także dodatkowe informacje, np. o obowiązkowych przeglądach technicznych. Proces ten odbywa się według określonego harmonogramu.

Kasa online jak sama nazwa wskazuje, wymaga dostępu do internetu i to po stronie podatnika leży obowiązek spełnienia tego warunku. Jeśli w miejscu, w którym prowadzisz swoją działalność gospodarczą pojawiają się problemy z dostępem do tego medium, powinieneś wystąpić do Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianę harmonogramu łączenia się kasy z internetem. W wyniku ustaleń będziesz miał obowiązek zapewnić dostęp do internetu z określoną częstotliwością, czyli przenieść kasę w miejsce z dostępem np. raz na dwa tygodnie i umożliwić jej komunikację z Centralnym Repozytorium Kas. 

Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że urządzenia spełniające wymogi prawne, to nie tylko kasy – wśród nich znajdziemy także drukarki online. Jeśli więc to drukarka online lepiej wpisuje się w potrzeby Twojego biznesu, zdecyduj się na jej kupno!

Branże objęte obowiązkiem posiadania kas online

Ustawa jasno precyzuje, którzy podatnicy powinni zaopatrzyć się w kasę online:

  • 1.01.2020 rok – usługi związane z naprawą pojazdów mechanicznych oraz opon, a także sprzedażą paliwa,
  • 01.07.2020 rok – branża gastronomiczna, hotelarska oraz sprzedaż węgla (w tym wszystkich paliw stałych pozyskiwanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu),
  • 01.01.2021 – lekarze (w tym dentyści), prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, usługi budowlane, usługi fitness.

Kasa tradycyjna, a kasa online: różnice i zmiany

Znaczną zmianą jest całkowite wyeliminowanie kopii papierowej paragonów – przez pewien czas funkcjonować będzie jedynie kopia elektroniczna, aby ostatecznie przekształcić się w tzw. pamięć chronioną. Do dnia 31.08.2019 roku ważność zachowały homologacje kas fiskalnych z papierową kopią – od tego czasu nie można sprzedawać takich urządzeń, ani wymieniać w nich pamięci fiskalnych. Dnia 31.12.2022 roku podobny los spotka kasy z kopią elektroniczną. Czym różni się pamięć chroniona od kopii elektronicznej? Użytkownik nie będzie miał do niej swobodnego dostępu – straci możliwość kopiowania danych na komputer z karty SD. 

W ustawie określono, że każda kasa online musi współpracować z terminalem płatniczym i to w sposób automatyczny. Oznacza to, że komunikacja pomiędzy kasą a terminalem odbywa się za pomocą podłączenia do siebie urządzeń, co trwale wyeliminuje błędy przy ręcznym wpisywaniu kwot zapłaty do terminala. 

Różnice w porównaniu z tradycyjnymi kasami fiskalnymi zauważyć można także w przebiegu procesu fiskalizacji. Uruchomienie kasy równa się przekazaniu informacji o urządzeniu oraz właścicielu kasy do Repozytorium. W wyniku tego działania kasa otrzymuje numer ewidencyjny. Tą samą drogą są przekazywane wszelkie informacje dotyczące sprzedaży. 

Koszt kasy online i ulgi na zakup

Wielu przedsiębiorców zastanawia się także, czy kasy online są dostępne w cenach porównywalnych do tradycyjnych kas fiskalnych? Kasy online przeważnie nie są droższe w porównaniu ze znanymi nam tradycyjnymi kasami i drukarkami fiskalnymi, choć w pewnych przypadkach ich cena może być o 100 – 200 zł wyższa. Wszystko zależy od danego producenta oraz modelu urządzenia.

Skoro omówiliśmy temat przewidywanych kosztów, należy także poruszyć temat ulgi na zakup kasy online. Według ustawy podatnicy mogą odliczyć od podatku kwotę w wysokości 90% ceny kasy netto, jednak nie może być to kwota wyższa niż 700 zł netto. Ulga dotyczy podatników, którzy pierwszy raz stoją przed koniecznością zakupienia kasy i z własnego wyboru decydują się na zakup kasy online oraz tych, których do zakupu zmuszają warunki zapisane w ustawie.

Wszystkie informacje określające, co należy zrobić by uzyskać ulgę, znajdują się TUTAJ.

wróć do bazy wiedzy

Może zainteresuje Cię również…

Typy połączeń urządzenia fiskalnego z CRK – ranking

Urządzenia fiskalne online rozpoczęły prawdziwą rewolucję w naszej branży, oferując użytkownikowi kasy i drukarki fiskalne, których głównym zadaniem jest stała, […]
Czytaj więcej

Zakup i proces instalacji kasy fiskalnej

Kupno pierwszych urządzeń fiskalnych nie musi być skomplikowane. Postaramy się jak najlepiej przybliżyć Ci podstawowe czynności związane z kupnem pierwszych […]
Czytaj więcej