Typy połączeń urządzenia fiskalnego z CRK – ranking

Urządzenia fiskalne online rozpoczęły prawdziwą rewolucję w naszej branży, oferując użytkownikowi kasy i drukarki fiskalne nowego typu. Ich głównym zadaniem […]

Urządzenia fiskalne online rozpoczęły prawdziwą rewolucję w naszej branży, oferując użytkownikowi kasy i drukarki fiskalne nowego typu. Ich głównym zadaniem jest stała, obustronna komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). CRK powstało ze współpracujących komponentów: chmury Microsoft Azure oraz serwera Centrum Przetwarzania Danych, umiejscowionego w Centrum Informatyki Resortu Finansów. Aby urządzenie fiskalne komunikowało się z CRK, podatnik musi zapewnić mu dostęp do odpowiednio skonfigurowanej sieci internetowej. Jak to zrobić? Jakie łącze jest najbardziej niezawodne?

 

Skontaktuj się z nami!

Podstawy techniczne, czyli o co się w ogóle rozchodzi

Do komunikacji z chmurą Microsoft Azure, serwerami czasu, serwerem CPD czy serwerami aktualizacji oprogramowania urządzenie fiskalne używa odpowiednich portów TCP/IP: np. 443, 5062. Poniżej przedstawiamy adresy poszczególnych usług:

  • adres serwera Azure: https://e-kasy.mf.gov.pl:443
  • adres serwera CPD: https://esb.mf.gov.pl:5062

Komunikacja z użyciem wskazanych portów, nie może być blokowana przez routery czy zapory, istniejące w sieci komputerowej. Jeśli tak się stanie, urządzenie fiskalne nie nawiąże współpracy z odpowiednimi serwerami i nie będzie mogło poprawnie komunikować się z CRK. Można temu w łatwy sposób zapobiec – skorzystaj z programu, który zainstalowany w danej sieci sprawdza przepustowość wspomnianych portów oraz dostęp do serwerów. Pobierz program sprawdzający przepustowość portów i dostęp do serwerów.

Łączenie z CRK – który typ wybrać?

Producenci oferują kilka typów połączeń urządzenia online z CRK. Którą opcję wybrać? Jakie są ich cechy? Sprawdź nasz ranking i dokonaj świadomego wyboru!

Połączenie tego typu jest dostępne w urządzeniach posiadających wbudowany modem GPRS i zainstalowaną kartę SIM. Korzystając z tego rozwiązania zupełnie nie musisz się martwić konfiguracją routerów oraz blokowaniem portów – to unikalna zaleta, występująca tylko w połączeniu typu GPRS. Twoim zadaniem jest jedynie pozostawanie w zasięgu sieci komórkowej, co oznacza, że możesz bardzo swobodnie przemieszczać się ze swoim urządzeniem online, zupełnie nie przejmując się zasięgiem internetu lokalnego. Jeśli zdarzy się, że urządzenie straci sygnał GPRS, nawiąże połączenie przy pierwszej takiej możliwości, bez Twojej ingerencji.

Karta SIM jest oczywiście opłacona przez producenta, na okres od 24 do 80 miesięcy. Po upływie tego czasu możesz znów skorzystać z oferty producenta, albo wybrać opcje komercyjne. Połączenie GPRS to nasz stanowczy i polecany numer 1, bo gwarantuje mniej zmartwień na Twojej głowie! 🙂

Łączenie z CRK przez Ethernet to nic innego, jak wszystkim znane połączenie „po kablu internetowym” (Ethernet RJ45), który podpina się bezpośrednio do switcha lub routera. W przypadku tego rozwiązania niestety musisz zadbać o to, by nie blokować opisywanych wcześniej portów. Jednak jest to jednorazowa męka i po poprawnie przeprowadzonej konfiguracji, niczym nie musisz się przejmować! Zaraz po połączeniu GPRS, Ethernet jest najbardziej niezawodnym rozwiązaniem – trzeba tylko przymknąć oko na kolejny kabel wystający z urządzenia fiskalnego! 🙂

Do połączenia z CRK można również wykorzystać istniejącą infrastrukturę informatyczną, jeśli tylko posiadasz urządzenie z modułem WiFi. Internet można udostępniać z lokalnego routera lub własnego smartfona. Na tym udogodnienia się niestety kończą. Połączenie przez Wifi wymaga nie tylko odblokowania odpowiednich portów, ale także ręcznego skonfigurowania połączenia – wprowadzenia danych sieci w kasie. To dość niewygodne i stresujące rozwiązanie, jeśli posiadasz kasę z niewielkim wyświetlaczem i mało intuicyjnym menu, dlatego często wymaga pomocy ze strony serwisu.

NetShare to rozwiązane proponowane przez firmę Posnet. Internet dostarczany jest przez komputer, do którego na stałe podłączamy kasę. Łatwo domyślić się, że nie jest to opcja pasująca do miejsca sprzedaży z ograniczoną powierzchnią lady. 🙂 Poza mało komfortowym połączeniem komputera i urządzenia fiskalnego, należy standardowo zadbać o odblokowanie portów i konfigurację routera. Istotne jest aby Twój komputer działał na systemie Windows 10, ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami – jest to warunek niezbędny.

Warto wspomnieć, że nie każdy kabel USB A-A będzie działał niezawodnie – sami to sprawdziliśmy. Ponadto producent nie posiada w swojej ofercie akcesorium, tworzącego sprawne połączenie NetShare. W naszym sklepie znajdziecie jednak kabel, który wielokrotnie przetestowaliśmy i który na pewno Was nie zawiedzie (kabel USB A-A do kasy Ergo Online).

Skonfigurowanie NetShare wymaga również ponadprzeciętnej wiedzy, a sam proces jego implementowania wcale nie jest prosty, mimo zapewnień producenta. Dla dowodu zostawiamy filmik instruktażowy, dzięki któremu sam ocenisz, czy NetShare to opcja dla Ciebie: Jak działa NetShare?

Trzeba jednak sprawiedliwie dodać, że jest to rozwiązanie najtańsze i pod Waszą rozwagę pozostawiamy pytanie „Co jest ważniejsze: niska cena czy wygoda?”. 😉

 

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy