Typy połączeń urządzenia fiskalnego z CRK – ranking

Urządzenia fiskalne online rozpoczęły prawdziwą rewolucję w naszej branży, oferując użytkownikowi kasy i drukarki fiskalne nowego typu. Ich głównym zadaniem […]

Urządzenia fiskalne online rozpoczęły prawdziwą rewolucję w naszej branży, oferując użytkownikowi kasy i drukarki fiskalne nowego typu. Ich głównym zadaniem jest stała, obustronna komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). CRK powstało ze współpracujących komponentów: chmury Microsoft Azure oraz serwera CPD MF, umiejscowionego w Centrum Informatyki Resortu Finansów. Aby urządzenie fiskalne komunikowało się z CRK, podatnik musi zapewnić mu dostęp do odpowiednio skonfigurowanej sieci internetowej. Jak to zrobić? Jakie łącze jest najbardziej niezawodne?

 

Skontaktuj się z nami!

CRK – co to jest?

Każdy użytkownik kasy online musi wiedzieć, co to jest CRK. Za tą pozornie skomplikowaną nazwą stoi cyfrowe przechowywanie dokumentów fiskalnych, takich jak paragony, raporty miesięczne czy dobowe. Wynika to z ogólnej definicji słowa „repozytorium”, które oznacza miejsce przechowywania dokumentów w sposób uporządkowany, gotowy do udostępnienia, także w wersji elektronicznej.

Na pytanie „CRK- co to jest?” wielu użytkowników odpowiada, że jest to „chmura MF, gromadząca dane sprzedaży”.  To dość duże uproszczenie, ponieważ Ministerstwo nie posiada własnej, autorskiej chmury danych. Wykorzystuje jedynie narzędzie udostępniane przez Microsoft – Microsoft Azure. Stąd sformułowanie „chmura MF” to dość duży skrót myślowy. 😉

Centralne Repozytorium Kas było naturalną konsekwencją pojawienia się kas online. Ich budowa zakładała komunikację z CRK, a producenci tworzyli swoje urządzenia również pod kątem tej łączności. Stąd mamy w tym momencie kilka sposobów komunikacji z CRK, a wybranej metody, jak często będzie Ci stawać na drodze nieudane połączenie z Repozytorium.

 

Podstawy techniczne, czyli o co się w ogóle rozchodzi

Wiesz już, co to jest CRK. Pora bliżej przyjrzeć się wyzwaniom technicznym, stojącym przed kasami online w związku komunikacją z Repozytorium.

Do komunikacji z chmurą Microsoft Azure, serwerami czasu, serwerem CPD MF czy serwerami aktualizacji oprogramowania urządzenie fiskalne używa odpowiednich portów TCP/IP: np. 443, 5062. Poniżej przedstawiamy adresy poszczególnych usług:

  • adres serwera Azure: https://e-kasy.mf.gov.pl:443
  • adres serwera CPD: https://esb.mf.gov.pl:5062

Komunikacja z użyciem wskazanych portów, nie może być blokowana przez routery czy zapory, istniejące w sieci komputerowej. Jeśli tak się stanie, urządzenie fiskalne nie nawiąże współpracy z odpowiednimi serwerami i nastąpi nieudane połączenie z CRK.

Można temu w łatwy sposób zapobiec – skorzystaj z programu, który zainstalowany w danej sieci sprawdza przepustowość wspomnianych portów oraz dostęp do serwerów. Pobierz program sprawdzający przepustowość portów i dostęp do serwerów.

Łączenie z Centralnym Repozytorium Kas – który typ wybrać?

Producenci oferują kilka typów połączeń urządzenia online z CRK. Którą opcję wybrać? Jakie są ich cechy? Sprawdź nasz ranking i dokonaj świadomego wyboru! Uchronisz się przed dodatkowymi kosztami i niepotrzebnym stresem

Komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas za pomocą GPRS/GSM

Połączenie tego typu jest dostępne w urządzeniach posiadających wbudowany modem GPRS i zainstalowaną kartę SIM. Według nas to najlepsza, najbardziej bezproblemowa i wcale nie tak droga opcja, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie zalety i koszty długofalowe.

Korzystając z tego rozwiązania zupełnie nie przejmujesz się routerami, portami, bramkami, całą tą infrastrukturą informatyczną. To unikalna cecha kas online z GSM/GPRS. Kasa jest gotowa do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Twoim zadaniem jest jedynie pozostawanie w zasięgu sieci komórkowej, co oznacza, że możesz bardzo swobodnie przemieszczać się ze swoim urządzeniem online. Zapomnij o ograniczeniach internetu lokalnego i nie narażaj się więcej na nieudane połączenie z CRK. Jeśli zdarzy się, że urządzenie straci sygnał GPRS, nawiąże połączenie przy pierwszej takiej możliwości, bez Twojej ingerencji.

Z kasami GSM/GPRS oszczędzasz. Te urządzenia nigdy nie narażą Cię na dodatkowe koszty ponownej konfiguracji połączenia z CRK. W przypadku kas wykorzystujących inne rozwiązania zdarza się, że dodatkowe konfiguracje są konieczne, gdy kasa np. zresetuje się, lub chcesz wymienić urządzenie dostarczające internet (smartfon, tablet, komputer) na inne. Za konfigurację w serwisie zapłacisz około 120 zł netto. Każdorazowo.

Poza tym karta SIM w nowo zakupionym urządzeniu jest oczywiście opłacona przez producenta, na okres od 24 do 80 miesięcy. Po upływie tego czasu możesz znów skorzystać z oferty producenta, albo wybrać opcje komercyjne – sam decydujesz, nikt Ci nic nie narzuca. Koszt takiej karty to około 2-4 zł miesięcznie. Przy okazji obowiązkowego przeglądu technicznego, bezpłatnie skonfigurujemy Twoją kasę online z nową kartą SIM. Kolejna czysta korzyść!

Najpopularniejsze i najlepsze kasy online z GSM/GPRS to: Novitus Nano Online GSM, Novitus Nano II Online GSM oraz Elzab K10 Online GPRS. Wymienione urządzenia to idealne kasy dla kosmetyczki, dla fryzjera i dla fryzjerki, dla lekarza, w tym dla stomatologa, a także dla bud-rem oraz dla prawnika.

Centralne Repozytorium Kas „po kablu” – nieśmiertelny Ethernet

Łączenie z CRK przez Ethernet to nic innego, jak wszystkim znane połączenie „po kablu internetowym” (Ethernet RJ45), który podpina się bezpośrednio do switcha lub routera. W przypadku tego rozwiązania niestety musisz zadbać o to, by nie blokować opisywanych wcześniej portów. Jednak jest to jednorazowa męka i po poprawnie przeprowadzonej konfiguracji, niczym nie musisz się przejmować! Zaraz po połączeniu GPRS, Ethernet jest najbardziej niezawodnym rozwiązaniem – trzeba tylko przymknąć oko na kolejny kabel wystający z urządzenia fiskalnego! 🙂

WiFi, a Centralne Repozytorium Kas

Do połączenia z CRK można również wykorzystać istniejącą infrastrukturę informatyczną, jeśli tylko posiadasz urządzenie z modułem WiFi. Internet można udostępniać z lokalnego routera lub własnego smartfona. Na tym udogodnienia się niestety kończą. Połączenie przez Wifi wymaga nie tylko odblokowania odpowiednich portów, ale także ręcznego skonfigurowania połączenia – wprowadzenia danych sieci w kasie. To dość niewygodne i stresujące rozwiązanie, jeśli posiadasz kasę z niewielkim wyświetlaczem i mało intuicyjnym menu. Logowanie do sieci często wymaga pomocy ze strony serwisu.

Komunikacja z CRK przez laptopa, czyli NetShare

NetShare to rozwiązane proponowane przez firmę Posnet. Internet dostarczany jest przez komputer, do którego na stałe podłączamy kasę. Nie jest to opcja pasująca do miejsca sprzedaży z ograniczoną powierzchnią lady. 🙂 Poza mało komfortowym połączeniem komputera i urządzenia fiskalnego, należy standardowo zadbać o odblokowanie portów i konfigurację routera. Istotne jest aby Twój komputer działał na systemie Windows 10, ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami – jest to warunek niezbędny.

Warto wspomnieć, że nie każdy kabel USB A-A będzie działał niezawodnie – sami to sprawdziliśmy. Ponadto producent nie posiada w swojej ofercie akcesorium, tworzącego sprawne połączenie NetShare. W naszym sklepie znajdziecie jednak kabel, który wielokrotnie przetestowaliśmy i który na pewno Was nie zawiedzie (kabel USB A-A do kasy Ergo Online). Trzeba też szczerze powiedzieć, że nieudane połączenie z Repozytorium w przypadku kas z NetShare jest codziennością, jeśli nie posiadasz odpowiedniego przewodu.

Skonfigurowanie NetShare wymaga również ponadprzeciętnej wiedzy, a sam proces jego implementowania wcale nie jest prosty, mimo zapewnień producenta. Dla dowodu zostawiamy filmik instruktażowy, dzięki któremu sam ocenisz, czy NetShare to opcja dla Ciebie: Jak działa NetShare?

Trzeba jednak sprawiedliwie dodać, że jest to rozwiązanie najtańsze. Pod Waszą rozwagę pozostawiamy pytanie „Co jest ważniejsze: niska cena czy wygoda?”. 😉

 

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy