Obowiązkowe płatności bezgotówkowe w 2022 r.

Z wielu źródeł dociera do nas informacja, że płatność bezgotówkowa udostępniana klientom, może się wkrótce stać obowiązkowa dla niektórych przedsiębiorców. […]

Obowiązkowa płatność gotówkowa Nowy Ład

Z wielu źródeł dociera do nas informacja, że płatność bezgotówkowa udostępniana klientom, może się wkrótce stać obowiązkowa dla niektórych przedsiębiorców. Takie zmiany prawne wprowadza Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, czyli Nowy Polski Ład. Czy zmiana dotyczy także Ciebie? A ta płatność bezgotówkowa… co to jest? Zapraszamy do lektury!

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

 

Instrument płatniczy a płatność bezgotówkowa

W artykule Terminal płatniczy a kasa fiskalna – obowiązki w ramach Polskiego Ładu, opisaliśmy jakie konkretnie obowiązki na posiadaczy kas fiskalnych nakłada nowa ustawa. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zachęcamy do zapoznania się z przytoczonym tekstem. Na potrzeby tego artykułu przypominamy jedynie, że od 2022 obowiązkowe płatności bezgotówkowe dla właścicieli kas staną się rzeczywistością. I chociaż płatność bezgotówkowa w Polsce jest już dość powszechna, dla wielu przedsiębiorców będzie to duża zmiana.

Obowiązkowe płatności bezgotówkowe oznaczają, że każdy posiadasz kasy musi zapewnić swoim klientom dodatkowy instrument płatniczy, poza zapłatą gotówką. Za instrument płatniczy w języku prawa uznaje się:

(…) zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego (ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, Dz. U. z 2021 r. poz. 1907 i 1814).

Definicja instrumentu płatniczego brzmi dość niejasno, ale właśnie dzięki temu pozostawia duże pole do interpretacji. Możemy wybrać, jakiego rodzaju płatność bezgotówkowa zostanie wdrożona w naszej firmie. Potwierdzają to także słowa Ministra Finansów, który w wywiadzie dla portalu cashless.pl powiedział:

(…) płatność może się odbywać kartą, Blikiem, przelewem czy jeszcze innym instrumentem. Podobnie również podeszliśmy do kwestii infrastruktury płatniczej – we wspomnianej regulacji nie wskazujemy konkretnych rozwiązań, które muszą funkcjonować, np. terminale płatnicze. W obu tych aspektach pozostawiamy przedsiębiorcom pełną swobodę.*

Płatność bezgotówkowaco to jest i jaką wybrać?

Wiesz już, że obowiązkowe płatności bezgotówkowe wiążą się z wprowadzeniem od 2022 roku jakiegoś instrumentu płatniczego. Ale jaka jest najlepsza płatność bezgotówkowa? Co to jest i czym kierować się przy wyborze?

Płatność bezgotówkowa w Polsce przeżywa ogromny rozkwit. Dane NBP pokazują, że w III kwartale 2020 r. wykonaliśmy za ich pomocą 1,7 mld transakcji bezgotówkowych – o 370 mln więcej niż kwartał wcześniej. Niezależnie od obowiązujących przepisów warto uruchomić w swojej firmie płatności bezgotówkowe.

Płatność bezgotówkowa to każda forma płatności, która odbywa się bez gotówki. Wyróżnić można tu:

  • płatność kartą debetową, kredytową lub przedpłaconą, 
  • płatność BLIK – umożliwia płatność za pomocą telefonu i wygenerowanego w aplikacji kodu, jest to płatność bezgotówkowa połączona z naszym kontem bankowym,
  • szybki przelew Pay-By-Link – płatność dokonywana za pomocą przesłanego linka, gdzie po kliknięciu i zalogowaniu zostajemy przeniesieni do strony naszego banku, z wypełnionym formularzem przelewu,
  • płatność z portfela elektronicznego (PayPal, Google Pay, Apple Pay itd.) – zgromadzone na nim środki umożliwiają natychmiastowe przelewy i zapłaty, również za pomocą smartfonów lub smartwachów,
  • płatność przez dedykowaną aplikację – posiadasz aplikację sklepu na swoim telefonie i płacisz za jej pomocą.

Tak naprawdę płatność bezgotówkowa to również czeki, przelewy tradycyjne, a także elektroniczne. Obowiązkowe płatności bezgotówkowe, które będziesz musiał udostępnić już na początku 2022 roku, powinny być jednak funkcjonalne dla klienta. Trudno wyobrazić sobie wdrożenie płatności za zakupy za pomocą przelewu tradycyjnego… 😉 Choć przyznać trzeba, że przy dzisiejszych możliwościach, przedsiębiorcę ogranicza jedynie wyobraźnia. 

Terminal a obowiązkowe płatności bezgotówkowe

Jak widać, zastosowanie się do nowych przepisów nie do końca jest równoznaczne z zainstalowaniem terminala płatniczego. Oczywiście, przy niektórych rodzajach płatności bezgotówkowych, terminal będzie niezbędny (np. BLIK czy aplikacje typu Google Pay, Apple Pay). Jeśli jednak dostatecznie się postarasz, możesz uniknąć wdrożenia terminala w swojej firmie – nie jest on konieczny.

Ale czy warto? Według nas nie. Zainstalowanie terminala to najprostszy sposób na zastosowanie się do nowych przepisów. Poza tym płatność bezgotówkowa, a szczególnie płatność zbliżeniowa to coś, do przyjmowania czego terminale zostały stworzone. Posiadanie terminala otworzy przed Tobą nowe możliwości, a statystyki wskazują, że pomnoży się nie tylko liczba Twoich klientów, ale też ostateczny obrót. Decydując się na terminal, będziesz przygotowany ma klientów płacących kartą, BLIKiem, smartfonem albo smartwatchem. Nikt Cię nie zaskoczy!

Najważniejszą zaletą wyboru terminala jest oczywiście Program Polska Bezgotówkowa: Polska Bezgotówkowa – terminal za 0 zł. Dzięki niemu przejście na obowiązkowe płatności bezgotówkowe będzie łagodniejsze – możesz używać terminala przez 12 miesięcy, całkowicie za darmo! Ustawodawca proponuje także w ramach Nowego Ładu ulgę na zakup terminala. Więcej napisaliśmy o tym w artykule: Ulga dla podatników na zakup terminala.

Obowiązkowe płatności bezgotówkowe dla przedsiębiorców posiadających kasy to bodziec, który może ostatecznie zachęcić wiele firm do wyposażenia się w terminale płatnicze. Mimo, że zmiana wprowadzona przez Nowy Ład jest dość gwałtowna, możesz łatwo przystosować się do nowych przepisów, wybierając terminal płatniczy. Nie wiesz, jaki terminal wybrać? Polecamy Ci zapoznanie się z naszym artykułem: Jaki terminal płatniczy wybrać? Nie chce Ci się czytać? Zapraszamy do konsultacji z nami, w naszym biurze w Poznaniu, lub przez telefon albo maila! 

* https://www.cashless.pl/10972-tadeusz-koscinski-rozmowa

 

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy