Ulga dla podatników na zakup terminala

Jak wiadomo, Nowy Polski Ład nałożył na część przedsiębiorców obowiązek zapewnienia klientom możliwości zapłaty bezgotówkowej. Pisaliśmy o ty w artykule: […]

Ulga na terminal - jaka

Jak wiadomo, Nowy Polski Ład nałożył na część przedsiębiorców obowiązek zapewnienia klientom możliwości zapłaty bezgotówkowej. Pisaliśmy o ty w artykule: Terminal płatniczy a kasa fiskalna – obowiązki w ramach Polskiego Ładu. Na szczęście z odsieczą przychodzi ulga na terminale płatnicze, która sprawi, że nabycie i utrzymanie terminala będzie łatwiejsze i mniej kosztowne.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

 

Terminal – ulga dla kogo?

Ulga na terminal przysługuje na gruncie podatku PIT. Jest przeznaczona dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatku liniowego i skali podatkowej. Ponadto obejmuje dochód osiągany z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak widać ulga na terminale płatnicze nie dotyczy podatników rozliczających się ryczałtowo. 

Uwaga! Warto wiedzieć, że podatnicy CIT również odliczą ulgę od podstawy opodatkowania, o ile ich dochody pochodzą z zysków kapitałowych. Ponadto podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej w ramach spółki niebędącej podatnikiem CIT, także mogą zastosować ulgę na terminal

Ulga na terminale płatnicze – zasady działania

Ulga na terminal będzie obejmowała zarówno koszty nabycia (dzierżawy, najmu) jak i obsługi urządzenia. Działanie terminala płatniczego wiąże się bowiem z naliczaniem prowizji i opłat. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł: Opłaty za terminale płatnicze 2023.

Tak jak wspomniano, ulga na terminale płatnicze stosowana jest za pośrednictwem podatku dochodowego PIT. Po pierwsze, przedsiębiorca ma prawo zakwalifikować wartość nabycia i obsługi terminala jako koszt uzyskania przychodów. Po drugie, nabycie i obsługa będą ponownie odliczane od dochodu w ramach ulgi podatkowej. Oznacza to, że terminal odliczysz od podstawy opodatkowania podwójnie, a więc nie tylko nie stracisz, ale też zyskasz.

Ulga na terminal – limity

Jeśli zainstalujesz terminal, ulga będzie Ci przysługiwać w roku podatkowym, w którym wyposażyłeś się w urządzenie oraz w roku kolejnym. Oznacza to, że jeśli zakupisz terminal płatniczy w roku 2022, to zastosujesz ulgę w rozliczeniach za rok 2022 i za rok 2023. 

Oprócz limitu czasowego, ulga na terminale płatnicze posiada również limit wartości. Jeśli jesteś:

  • objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej, odliczysz w danym roku podatkowym maksymalnie 1000 zł,
  • dobrowolnym użytkownikiem kasy fiskalnej, który nie ma prawnego obowiązku jej stosowania, odliczysz w danym roku podatkowym maksymalnie 2500 zł.

Warto wiedzieć, że ulga na terminal może być jeszcze bardziej korzystna, szczególnie dla małych podatników. Taki podatnik musi najpierw uzyskać prawo do zwrotu VAT w ciągu 15 dni. Jest to dość skomplikowana procedura, ale stanowczo się opłaca. Ulga na terminal w przypadku takiego podatnika to odliczenie 200% wydatków związanych z nabyciem i utrzymaniem terminala, ale nie więcej niż 2 000 zł rocznie. Co więcej, ulga nie ma terminu czasowego – można ją otrzymać w każdym roku podatkowym, w którym ponosimy wydatki związane z płatnościami bezgotówkowymi. 

Terminal w Programie Polska Bezgotówkowa a ulga

Jeśli planujesz wziąć terminal w Programie Polska Bezgotówkowa, nadal możesz to zrobić i otrzymać ulgę. Musisz jedynie poczekać, aż minie Twój bezpłatny okres użytkowania terminala w Programie. Gdy rozpoczniesz ponoszenie kosztów za używanie urządzenia, wtedy zacznie Ci również przysługiwać ulga na terminal płatniczy.

Korzystasz z jakiegokolwiek innego programu finansującego koszt nabycia i używania terminala? Również musisz przeczekać czas jego trwania, by skorzystać z ulgi. To ograniczenie nie dotyczy małych podatników, którzy w okresie korzystania z programów finansujących zwrot wydatków mogą odliczać wydatki, ale tylko nieobjęte programem.

Miałeś już terminal? Ulga może przepaść!

Warto także wiedzieć że ulga na terminale płatnicze nie będzie przysługiwać osobom, które przerwały przyjmowanie płatności bezgotówkowych i przerwa ta trwała co maksymalnie 12 miesięcy. Załóżmy, że zamykasz działalność 1.12.2021, a wznawiasz ją 1.08.2022. W 2021 stosowałeś w swojej firmie terminal. Ulga za rok 2022 w którym wznawiasz działalność Ci nie przysługuje, bo używałeś terminala w okresie 12 mies. bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym ponownie zacząłeś z niego korzystać. To ograniczenie również nie dotyczy małych podatników. 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące ulgi na terminale płatnicze? Mamy nadzieję, że nie! Ale jeśli coś nadal budzi Twoją wątpliwość, skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc. A może chcesz wyposażyć się w terminal płatniczy, aby być gotowym na nowe przepisy? Zachęcamy do załatwienia tej sprawy jak najszybciej – do końca roku nie zostało wiele czasu! 

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy