Kasa fiskalna w lumpeksie a prowadzenie sprzedaży używanych przedmiotów

W dzisiejszych czasach wygrywa przekonanie, że powinniśmy maksymalnie wykorzystać różne produkty, zanim zdecydujemy się je wyrzucić i kupić nowe. Stąd […]

Kasa fiskalna do lumpeksu

W dzisiejszych czasach wygrywa przekonanie, że powinniśmy maksymalnie wykorzystać różne produkty, zanim zdecydujemy się je wyrzucić i kupić nowe. Stąd wyrasta coraz większe zainteresowanie sklepami typu second-hand, w których króluje odzież używana. Kasa fiskalna w takim sklepie często jest niezbędnym urządzeniem. Odwiedzają nas klientki i klienci, którzy pytają o relację na linii „odzież używana, a kasa fiskalna”. Postanowiliśmy więc przekazać Wam naszą wiedzę w pigułce, opisując, jaka powinna być kasa fiskalna do lumpeksu.

Odzież używana, a kasa fiskalna – czy trzeba mieć urządzenie rejestrujące?

Zanim całkowicie zagłębimy się w sprzedaż używanych rzeczy, najpierw odpowiedzmy na pytanie, czy kasa fiskalna do lumpeksu jest konieczna? Rozpocznijmy od nadrzędnej zasady wynikającej z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Mówi ona, że przedsiębiorcy sprzedający na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, rejestrują transakcje z użyciem kasy fiskalnej. Oznacza to, że w każdej sprzedaży wynikającej ze stosunku firma – osoba prywatna, będzie potrzebna kasa fiskalna. Odzież używana nie jest tu wyjątkiem.

W przepisach doszukać się można również innych, nieco lepszych wiadomości. Aby w pełni rozpatrzyć pytanie o to, czy kasa fiskalna do lumpeksu jest niezbędna, trzeba przyjrzeć się zwolnieniu podmiotowemu oraz sprzedaży wysyłkowej.

Limit obrotu, a kasa fiskalna do lumpeksu

Istnieją towary, które objęto bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej od pierwszego dnia sprzedaży. Na szczęście nie jest to odzież używana. Kasa fiskalna będzie Ci więc niezbędna, jeśli prowadzisz sklep stacjonarny i sprzedajesz dla osób indywidualnych, ale dopiero po przekroczeniu limitu obrotu.

Limit obrotu w danym roku podatkowym wynosi 20 000 zł. Jeśli rozpoczynamy sprzedaż w trwającym roku podatkowym (np. od początku czerwca 2023), wysokość limitu określamy proporcjonalnie. Służy to tego prosty wzór:

20 000 (wysokość roczna limitu) : 365 (ilość dni w roku) x 214 (dni pozostałe do końca roku od 1 czerwca 2023) = 11 726 (Twój limit obrotu na trwający rok podatkowy)

Możesz więc sprzedawać bez urządzenia rejestrującego, jeśli Twoim towarem jest odzież używana. A kasa fiskalna? Przyda się dopiero po przekroczeniu 20 tysięcy obrotu w danym roku podatkowym lub indywidualnego limitu obrotu, jeśli rozpoczynasz sprzedaż w trwającym roku podatkowym. Po osiągnięciu limitu będziesz miał 2 miesiące na zakupienie urządzenia fiskalnego. Jeśli chcesz zgłębić temat opisywanego zwolnienia, polecamy ten artykuł: Limit obrotów a obowiązek stosowania kasy fiskalnej.

Odzież używana kasa fiskalna

Kasa fiskalna i odzież używana w sprzedaży internetowej

Coraz częściej firmy przenoszą swoją działalność do internetu. Okazuje się, że akurat w przypadku e-sklepu z ubraniami, można zastosować zwolnienie z posiadania urządzenia urządzenia rejestrującego. Musi być wprawdzie spełnione kilka warunków, o których piszemy wyczerpująco w tym artykule: Sprzedaż wysyłkowa, a kasa fiskalna. Aby kasa fiskalna do lumpeksu mogła być pominięta, towar musi być dostarczany kurierem lub za pomocą usług pocztowych (Poczta Polska, InPost itd.). Zapłata jest uiszczana w całości za pośrednictwem e-płatności. Sprzedaż potwierdzamy paragonem lub fakturą – dokumenty te muszą jednoznacznie określać nabywcę, przedmiot transakcji i kwoty.

Jeśli zadbasz o wypełnienie tych warunków, wtedy będziesz mógł wysyłkowo sprzedawać odzież używaną, a kasa fiskalna nie będzie Ci potrzebna. Gdy jednak nie planujesz sprzedawać przez internet, lub gdy chcesz prowadzić sprzedaż mieszaną (stacjonarnie i wysyłkowo), kasa fiskalna do lumpeksu prędzej czy później pojawi się w Twoim lokalu.

Kasa fiskalna do lumpeksu – jaką wybrać?

W przypadku kasy fiskalnej do lumpeksu, wybór jest raczej prosty. Najlepiej wybrać urządzenie niewielkie, z małą bazą towarową. Jeśli sprzedajesz odzież używaną, kasa fiskalna Novitus Mała Online lub Elzab Mini Online będzie odpowiednia. W ostateczności można wybrać także zupełne maleństwo, czyli Novitus Nano Online.

Odpowiednia kasa fiskalna do lumpeksu nieco większego, z bardziej rozbudowaną ofertą produktów, to z pewnością Novitus Link Online oraz Novitus Sento Online. Warto zwrócić uwagę, że są to kasy z dużą klawiaturą (szczególnie dotyczy to Sento), które posiadają znaczną ilość klawiszy funkcyjnych. Jest to pożądana cecha, którą powinna mieć Twoja kasa fiskalna. Odzież używana to bowiem specyficzny typ towaru. Często w każdym dniu tygodnia obowiązuje inna cena za kilogram, a na klawiszach funkcyjnych można to w łatwy sposób zaprogramować. W efekcie praca na kasie jest szybka, łatwa i przyjemna, a przeliczenie odbywa się “na jedno kliknięcie”.

Warto także wspomnieć o Novitus Next Online, jako alternatywie dla dużych i bardziej luksusowych second-handów. Next Online to elegancka, nowoczesna, wyposażona w ekran dotykowy kasa fiskalna. Odzież używana sprzedawana w dużej ilości, na sztuki, a nie na wagę, z oryginalnymi metkami, może wymagać takiego urządzenia do zadań specjalnych. W lumpeksie tego typu, można także wyposażyć się w skaner kodów kreskowych. Przyspieszy on pracę i doskonale uzupełni możliwości Novitus Next Online.

Kasa fiskalna odzież używana

Odzież używana – kasa fiskalna to nie wszystko

Jeśli w sklepie sprzedawana jest odzież używana, a kasa fiskalna również została już zakupiona, brakuje zazwyczaj jeszcze jednego elementu – wagi. Dotyczy to oczywiście tych second handów, w których ubrania sprzedajesz właśnie na wagę.

W lumpeksie warto zadbać o to, by klienci podczas zakupów mogli sprawdzić, ile ubrań znalazło się w ich koszyku. Mogą być to najzwyklejsze wagi, które kontrolnie wskażą wartość gramową lub kilogramową dokonywanych zakupów.

Inaczej sprawa wygląda na stanowisku kasjerskim. Aby sprzedawać odzież używaną, kasa fiskalna musi mieć również połączenie ze specjalistyczną wagą z legalizacją. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, czym jest legalizacja: Na czym polega legalizacja wagi sklepowej i na jak długo jest ważna?

Wagi kontrolne nie podlegają legalizacji, ale już przy głównej kasie musi znajdować się urządzenie powiązane z kasą fiskalną. To właśnie ono waży towar, komunikuje się z kasą i w ustala ostateczną cenę, jaką ma odzież używana. Kasa fiskalna powinna być więc zintegrowana z wagą z legalizacją – może być to wtedy prosta waga sklepowa (Dibal PS-50, Fawag DS1)

Jeśli natomiast nie planujemy integrować wagi i kasy fiskalnej, musimy zakupić model kalkulacyjny. Jest nim na przykład Fawag WS-1. Na wadze kalkulacyjnej wpiszemy zmienne ceny za kilogram. Proste wagi sklepowe nie mają takiej możliwości, dlatego należy je uprzednio połączyć z kasą fiskalną, by cena była przeliczana prawidłowo.

Wiesz już, jaka relacja panuje pomiędzy odzieżą używaną, a kasą fiskalną. Pozostaje nam życzyć Ci powodzenia! Gdybyś miał jakieś pytania, z chęcią na nie odpowiemy – mamy mnóstwo klientów, których podstawą działalności jest odzież używana. Kasa fiskalna dobrana przez nas z pewnością spełni Twoje potrzeby, ponieważ mamy w tym doświadczenie. A jak wiadomo – doświadczenie to rzecz bezcenna!

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy