Limit obrotów a obowiązek stosowania kasy fiskalnej

Zdarza się, że kasy fiskalne budzą niepotrzebny lęk i przedsiębiorcy za wszelką cenę starają się uniknąć ich używania. Dlatego jednym […]

Jaki jest limit na kasie fiskalnej

Zdarza się, że kasy fiskalne budzą niepotrzebny lęk i przedsiębiorcy za wszelką cenę starają się uniknąć ich używania. Dlatego jednym z często poruszanych wątków jest limit sprzedaży bez kasy fiskalnej. Nasi klienci upatrują w nim cudownego sposobu na obejście obowiązku stosowania urządzenia rejestrującego. W rzeczywistości limit na kasę fiskalną dotyczy tylko niewielkiego procenta podatników.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

Kasa fiskalna – od jakiej kwoty jest potrzebna?

Na postawione w nagłówku pytanie można odpowiedzieć prosto – limit sprzedaży bez kasy fiskalnej wynosi 20 000 w każdym roku podatkowym. Ma wymiar proporcjonalny, w zależności od tego, w którym miesiącu trwającego roku rozpoczęliśmy sprzedaż. Wyjaśnimy to na końcu artykułu za pomocą bardzo prostego wzoru, z użyciem którego bez problemu wyliczysz swój limit na kasę fiskalną.

Sama kwota nie wyczerpuje jednak tematu, ponieważ istnieją branże, którym niezależnie od limitu, potrzebna będzie kasa fiskalna. Od jakiej kwoty tacy przedsiębiorcy muszą stosować urządzenie rejestrujące? Już od pierwszego dnia prowadzenia sprzedaży, ponieważ limit na kasę fiskalną im nie przysługuje w świetle obowiązujących przepisów.

Limit na kasę fiskalną, a zwolnienie z jej posiadania

Wielokrotnie podkreślaliśmy już, że istnieją branże objęte bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej już od pierwszego dnia działalności. Wśród nich znaleźć można mechaników samochodowych, lekarzy, kosmetyczki, fryzjerów, hotele, gastronomię, przewóz pasażerski, sprzedaz paliwa, alkoholu czy tytoniu.

Dla niektórych osób z tych branż nie tylko nie obowiązuje żaden limit sprzedaży bez kasy fiskalnej, ale wymagane jest również posiadanie specyficznego typu kasy – kasy online. Jeśli zastanawiasz się, jaką kasę online wybrać, zajrzyj do poradnika Mico na kanale YouTube:

Istnieją także branże zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Jest to np. sprzedaż wysyłkowa (o ile nie sprzedajesz towarów objętych obowiązkiem ewidencji). Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Więcej informacji w tych tematach zawarliśmy w artykule: Kto musi mieć kasę fiskalną?.

W tym momencie widać, że limit do kasy fiskalnej to jedynie jeden z istniejących rodzajów zwolnienia. Nie można go zastosować do wszystkich przedsiębiorców.

Limit sprzedaży bez kasy fiskalnej, a rodzaj klienta

Zakładamy, że skoro się tu znalazłeś, raczej jesteś przekonany o tym, że musisz posiadać kasę fiskalną. Przypomnijmy jednak krótko, że najogólniejsza zasada dotycząca konieczności posiadania urządzenia rejestrującego brzmi: kasy fiskalne obowiązują jedynie przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy o VAT.

Jeśli więc nie prowadzisz tego typu sprzedaży (prowadzisz sprzedaż B2B), w ogóle nie musisz mieć kasy fiskalnej. Jeśli natomiast sprzedajesz towary albo oferujesz usługi osobom fizycznym lub rolnikom ryczałtowym, upewnij się czy przysługuje Ci limit na kasę fiskalną

Limit do kasy fiskalnej – podsumowanie

Nasi Klienci często gubią się w tych wszystkich tłumaczeniach. Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie. Limit na kasę fiskalną:

  • wynosi 20 000 zł netto w danym roku podatkowym (jeśli rozpocząłeś ewidencję w ciągu roku, np. w marcu, obliczasz go proporcjonalnie),
  • przysługuje podatnikom zobowiązanym do posiadania kasy fiskalnej, czyli przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, ale…
  • … nie przysługuje podatnikom, których zobowiązano do prowadzenia ewidencji już od pierwszej dokonanej sprzedaży. Taki podatnik musi kupić kasę od razu.

Jak obliczyć limit na kasę fiskalną jeśli zaczynam, lub kontynuuje sprzedaż?

Zasada mówiąca, że limit na kasę fiskalną wynosi 20 000 zł netto brzmi prosto. Wątpliwości pojawiają się, gdy rozpoczynamy sprzedaż w ciągu roku, np. w czerwcu, albo kontynuujemy sprzedaż rozpoczętą w zeszłym roku. Jak wtedy obliczyć limit do kasy fiskalnej?

Jest to wbrew pozorom bardzo łatwe i logiczne (rzadkość w tej branży! 😉 ). Tak jak już dwukrotnie wspomnieliśmy, w przypadku rozpoczęcia sprzedaży w ciągu trwającego roku podatkowego, obliczamy limit proporcjonalnie. Wystarczy 20 000 podzielić na 356 dni w roku, a następnie pomnożyć przez ilość dni podatkowych pozostałych do końca roku. Wynik pokaże Ci, jaki jest limit obrotu w Twoim przypadku.

Jeśli natomiast sprzedaż i w zeszłym roku podatkowym nie przekroczyłeś limitu, wciąż możesz z niego korzystać. Nie ma wtedy znaczenia, czy w bieżącym roku podatkowym rozpoczynasz sprzedaż w styczniu czy w grudniu – masz do wykorzystania pełną pulę 20 000 zł netto. Dopiero gdy w danym roku przekroczysz tę kwotę, musisz wyposażyć się w kasę rejestrującą.

Co wliczać w limit?

W limit do kasy fiskalnej należy zaliczyć każdą zapłatę za towar lub usługę od nabywcy, a nawet osoby trzeciej. Weź pod uwagę również wszelkiego rodzaju dotacje, subwencje i inne dopłaty.

Pamiętaj również, że ustalając obrót, a także wliczając w niego poszczególne towary, czy usługi, zawsze powinieneś przyjąć obrót netto, bez VAT. Jeśli jesteś nieVATovcem, bierzesz po prostu całą wartość sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych. Pamiętaj, by nie wliczać w limit do kasy fiskalnej transakcji zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

Mamy nadzieję że wiesz już, czy obowiązuje Cię kasa fiskalna, od jakiej kwoty należy rozpocząć ewidencję i jak to obliczyć. Jeśli natomiast limit do kasy fiskalnej wciąż pozostawia jakieś pytanie bez odpowiedzi, skontaktuj się z nami, chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy