Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna

Sprzedaż tradycyjna, z którą spotykamy się w codziennym życiu, coraz częściej zastępowana jest przez sprzedaż wysyłkową. Nawet super- i hipermarkety, […]

sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna

Sprzedaż tradycyjna, z którą spotykamy się w codziennym życiu, coraz częściej zastępowana jest przez sprzedaż wysyłkową. Nawet super- i hipermarkety, bastiony sprzedaży bezpośredniej, coraz częściej decydują się na wprowadzenie dostaw towarów pod drzwi klienta. Przedsiębiorcy często pytają nas o relację na linii “sprzedaż wysyłkowa, a kasa fiskalna”. Dziś zagłębimy się w szczegóły tego tematu.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

 

Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna – przepisy

Co według przepisów można uznać za sprzedaż wysyłkową? Jest to każda sprzedaż, w której dostarczamy towar kurierem lub pocztą. Cała zapłata musi odbywać się za pomocą e-płatności, a dowodem sprzedaży może być zarówno paragon jak i faktura. Co najważniejsze – dowód sprzedaży musi jednoznacznie wskazywać, kto i co nabył.

Wiesz już, czym według przepisów jest sprzedaż wysyłkowa. A kasa fiskalna? Urządzenie fiskalne zazwyczaj nie będzie Ci potrzebne, ponieważ według Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, sprzedaż wysyłkowa została zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

To jednak nie wszystko! Konsekwentnie przypominamy, że istnieją branże objęte bezwzględnym obowiązkiem prowadzenie ewidencji na kasie fiskalnej. Jeśli działasz w którymś z obszarów wspomnianych w tym artykule: Kto musi mieć kasę fiskalną?, powinieneś mieć kasę online już od pierwszego dnia sprzedaży. Nie ma tu żadnych wyjątków! Do dostarczania towaru klientowi może Ci więc służyć sprzedaż wysyłkowa, a kasa fiskalna mimo to wciąż będzie wymagana!

Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna

W kontekście sprzedaży wysyłkowej należy również poruszyć temat sklepów internetowych i sprzedaży przez internet. Będąc właścicielem sklepu internetowego również (zazwyczaj) nie musisz posiadać kasy fiskalnej, stosując oczywiście powyżej opisane zasady.

Poza tym sprzedaż internetowa czy też wysyłkowa, to szerokie pojęcie. Sklepy internetowe, dropshipping, Allegro, OLX, Market Place Facebooka lub sklep na Instagramie – to wszystko sprzedaż internetowa. A kasa fiskalna może się w nią wpisywać, lub też nie.

Jaką kasę fiskalną wybrać?

Większości przedsiębiorców prowadzących sprzedaż internetową, kasa fiskalna się nie przyda. Jeśli jednak znajdujesz się w gronie osób objętych obowiązkiem ewidencji, możemy od razu polecić Ci najlepsze modele urządzeń fiskalnych. Wolisz oglądać niż czytać? Zajrzyj do poniższego poradnika Ekipy Mico na naszym kanale na YouTube:

Intensywna i wymagająca szybkości działania – taka jest zazwyczaj sprzedaż internetowa, a kasa fiskalna powinna być dla Ciebie jak największym wsparciem. Wybieraj ją więc kierując się przede wszystkim własną wygodną. Popularne są niewielkie, mobilne kasy, które zawsze możesz mieć przy sobie, z pewnością zwiększysz prędkość przyjmowania zamówień i wysyłania paczek. Bardzo wielkim ułatwieniem może być zakup kasy z ekranem dotykowym (Novitus One Online, Elzab K10 Online), która działa bardzo intuicyjnie, a obsługa przypomina korzystanie ze smartfona.

Istnieje także rozwiązanie dla wymagających. Współpraca z oprogramowaniem lub platformą sprzedażową – tego może wymagać sprzedaż wysyłkowa, a kasa fiskalna nie będzie w tym przypadku wystarczająca. Jeśli prowadzisz duży sklep, z wieloma produktami i chcesz mieć kontrolę nad stanem magazynowym i zamówieniami, wybierz koniecznie drukarkę fiskalną. Nie wiesz czy drukarka będzie odpowiednia dla Twojego biznesu? O tym też stworzyliśmy poradnik:

W przytoczonym artykule wskazaliśmy najlepsze urządzenia, które doskonale wpiszą się w sprzedaż internetową: Jaką kasę fiskalną wybrać do sklepu internetowego? W Mico chętnie odpowiemy na Twoje pytania mailowo, telefonicznie lub osobiście, jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze urządzenia, albo wciąż nie jesteś przekonany, jak traktować relację “sprzedaż internetowa a kasa fiskalna” 🙂 Czekamy na Ciebie!

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy