Kasa fiskalna dla grafika – czy jest obowiązkowa?

W progach Mico spotykamy przedsiębiorców o rozmaitych profesjach. Wśród nich znajdują się również graficy, którzy poszukują swojego pierwszego urządzenia fiskalnego. […]

Kasa fiskalna dla grafika

W progach Mico spotykamy przedsiębiorców o rozmaitych profesjach. Wśród nich znajdują się również graficy, którzy poszukują swojego pierwszego urządzenia fiskalnego. Czy jednak jest ono niezbędne? Większość grafików wychodzi z naszego salonu z uśmiechem na ustach i z poleceniem w głowie „proszę wrócić, gdy przekroczony zostanie limit obrotu”. Co to oznacza? Kiedy kasa fiskalna dla grafika jest potrzebna? Jakie urządzenie wybrać?

Kto musi mieć kasę fiskalną? Podstawa prawna

W wielu naszych artykułach przytaczamy ten jeden, najważniejszy dokument prawny, czyli Ustawę o VAT. Reguluje on wszystkie kwestie związane z podatkiem od towaru i usług. Określa także w zakresie podstawowym, kto musi mieć kasę fiskalną i jakie wynikają z tego obowiązki. Czy według ustawy o VAT kasa fiskalna dla grafika jest konieczna? O obowiązku stosowania urządzenia rejestrującego mówi Art. 111. 1.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Aby stwierdzić, czy kasa fiskalna dla grafika jest wymagana, musimy odpowiedzieć sobie, jaki jest status nabywcy usług graficznych. Jeśli jest to firma, bez problemu rozliczysz się fakturą VAT. Jeśli natomiast tworzysz coś dla klientów indywidualnych nieprowadzących własnej działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych – urządzenie rejestrujące będzie konieczne. Nie wpadaj jednak w panikę! Warto przeczytać także kolejny akapit.

Rozporządzenie o zwolnieniach z obowiązku ewidencji

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących

określa, jakie towary i usługi zostały czasowo zwolnione z konieczności prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, a jakie powinny posiadać kasę fiskalną od pierwszego dnia działalności. Zapisy Rozporządzenia są obowiązujące do 31 grudnia 2023 roku.

Uwaga! Nowe Rozporządzenie w sprawie zwolnień nie wprowadza żadnych zmian w omawianym temacie:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Według tego Rozporządzenia kasa fiskalna dla grafika, który prowadzi działalność na rzecz klientów indywidualnych, nie jest niezbędna od pierwszego dnia świadczenia usług. Czynności graficzne nie zostały bowiem wymienione wśród usług objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencji (§ 4. 1. 2). Skoro nie istnieją żadne szczegółowe przepisy, można tu zastosować opisane w Rozporządzeniu rodzaje zwolnień.

Kasa fiskalna dla grafika czy jest obowiązkowa

Limit obrotu a kasa fiskalna dla grafika

Branże artystyczne najczęściej korzystają z tzw. limitu obrotu. Jest to rodzaj zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej, który obowiązuje do przekroczenia limitu obrotu w wysokości 20 000 zł. Obrót ten dotyczy danego roku podatkowego i oblicza się go w sposób proporcjonalny. Więcej przeczytasz w artykule: Limit obrotów a obowiązek stosowania kasy fiskalnej.

Przypominamy, że kasa fiskalna dla grafika dotyczy tylko osób świadczących usługi dla klienta indywidualnego. Do kwoty 20 000 złotych możesz więc korzystać z opisanego rodzaju zwolnienia. Po jego przekroczeniu masz dwa miesiące na wyposażenie się w urządzenie rejestrujące.

Zapłata bezgotówkowa

Omawiane Rozporządzenie opisuje również inne rodzaje zwolnień. Kasa fiskalna dla grafika nie będzie w ogóle konieczna, jeśli za usługę otrzymujemy zapłatę w formie bezgotówkowej. Mówi o tym Załącznik Rozporządzenia, w pozycji 37.

Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania (…)

poz. 37 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Jeśli dokładnie zapoznasz się z powyższym tekstem, szybko wywnioskujesz, że kasa fiskalna dla grafika świadczącego usługi dla klientów indywidualnych może w ogóle nigdy nie być potrzebna. Wystarczy, że w całości otrzymujesz zapłatę przelewem, BLIKiem, lub inną formą płatności bezgotówkowej. Zapłata ta musi być dokładnie opisana – musi wskazywać, kto zapłacił, ile i za co. Jeśli będziesz w tym skrupulatny, nie będziesz musiał przejmować się kasą fiskalną dla grafika. Nawet jeśli świadczysz usługi dla osób prywatnych.

Laptop grafika

Kasa fiskalna dla grafika – jaką wybrać?

Nie jest to częsta sytuacja, ale czasami graficy kupują kasy fiskalne. Zdarza się to, jeśli ilość klientów prywatnych, którzy nie chcą płacić bezgotówkowo, jest znacząca. Wtedy nie ma innego wyjścia, niż zakupić własne urządzenie rejestrujące.

Jaka kasa fiskalna dla grafika będzie więc najlepsza? Rekomendujemy urządzenia niewielkie, najlepiej mobilne, łatwe w obsłudze. Doskonale sprawdzi się tu Novitus Nano Online II lub Elzab K10 Online z dotykowym ekranem. Dla osób prowadzących własne, stacjonarne studio, doskonałym rozwiązaniem będzie kasoterminal Posnet Pospay2. Pozwala on nie tylko prowadzić ewidencję sprzedaży, ale jednocześnie przyjmuje płatności bezgotówkowe.

Jako że na rynku funkcjonują współcześnie jedynie urządzenia online, trzeba zadbać o odpowiednią komunikację internetową. Kasa fiskalna dla grafika powinna łączyć się z Centralnym Repozytorium Kas przez moduł GSM – jest to niezawodne wyjście. Można również zdecydować się na komunikację WiFi, ale tylko wtedy, gdy mamy stabilne i pewne łącze internetowe w miejscu korzystania z urządzenia fiskalnego.

Wiecie już, dlaczego większość grafików odsyłamy z naszego salonu i prosimy o powrót w przyszłości? Nie naciągamy swoich klientów – cieszymy się, gdy mogą zastosować jedno z przewidywanych przez prawo zwolnień. I choć kasa fiskalna dla grafika raczej nie jest urządzeniem koniecznym, zawsze czuj się zaproszony na spotkanie z Ekipą Mico! Razem przeanalizujemy Twoją indywidualną sytuację i sprawdzimy, czy kasa fiskalna dla grafika to coś dla Ciebie – czy wręcz przeciwnie!

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy