Mówi się, że istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki. Trudno jednak polemizować z twardymi danymi ilościowymi, które […]
Mówi się, że istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki. Trudno jednak polemizować z twardymi danymi ilościowymi, które twierdzą jednoznacznie, że bezgotówkowe formy płatności mają się w Polsce bardzo dobrze. Tak wynika z rejestru prowadzonego przez NBP. Na rynku znajduje się około 43,9 mln kart płatniczych, przy 37 mln osób mieszkających w Polsce (dane z II kwartału 2022 roku). Uwielbiamy transakcje bezgotówkowe i często powracamy do lokali i firm, które oferują nam płatność kartą. Z tego powodu każde przedsiębiorstwo powinno rozważyć instalację terminala, lub umożliwić inne transakcje bezgotówkowe. Przykłady z naszego zawodowego doświadczenia mówią jedno – warto!
Instynktownie każdy z nas wie, jak odpowiedzieć na pytanie postawione w nagłówku. Aby ująć sprawę jak najprościej można powiedzieć, że rozliczenie bezgotówkowe to po prostu płatność bez użycia gotówki. Co więcej, pieniądze w formie materialnej nie mogą pojawić się na żadnym etapie jej realizacji. Transakcje bezgotówkowe operują pieniędzmi cyfrowymi, przesyłając je elektronicznie z jednego konta bankowego na inne.
Warto wiedzieć, że w przypadku płatności realizowanej pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą, to konsument ma prawo wyboru sposobu płatności. Zapłata gotówką zawsze wygląda tak samo. Formy płatności bezgotówkowej są natomiast rozmaite i od przedsiębiorcy zależy, jakie z nich oferuje w swojej firmie.
Niemal każdy z nas codziennie wykorzystuje płatności bezgotówkowe, nie zastanawiając się nad tym szczególnie. Ufamy, że systemy i urządzenia, które pośredniczą w transferze cyfrowych pieniędzy, zapewniają nam bezpieczeństwo. Wygodne, szybkie, godne zaufania – tak właśnie jawią się nam płatności bezgotówkowe. Przykłady popularnych rozliczeń bezgotówkowych można skrócić do poniższej listy:
Płatności bezgotówkowe w placówkach stacjonarnych są zazwyczaj przyjmowane za pomocą terminali. Terminale płatnicze to bardzo szeroka gama urządzeń, których zadaniem jest czytanie informacji z karty płatniczej i pośredniczenie w poprawnym przeprowadzeniu transakcji. Istnieją na rynku wiele lat, oferując bezpieczne rozliczenie bezgotówkowe i rozmaite modele do wyboru. Najnowsze posiadają nawet wygodne ekrany dotykowe. Chociaż formy płatności bezgotówkowej są różne, to obsługa terminala jest banalna dla sprzedawców i dla klientów, co decyduje o jego popularności. Nie bez znaczenia jest również istnienie Programu Polska Bezgotówkowa, oferującego bezpłatne terminale płatnicze dla przedsiębiorców. Terminal nie sprawdzi się jednak w przypadku sklepu internetowego.
Więcej o tych urządzeniach przeczytasz w artykułach:
Coraz częściej spotykaną formą rozliczeń bezgotówkowych w placówkach stacjonarnych i sklepach internetowych jest BLIK. Może on wymagać instalacji terminala płatniczego, ale nie musi – istnieją dedykowane aplikacje, dzięki którym rozliczenie bezgotówkowe odbywa się za pośrednictwem smartfona sprzedawcy. Chociaż w sprzedaży stacjonarnej BLIK nieco przegrywa z tradycyjną kartą (wymaga wygenerowania kodu i jego podania, a więc zabiera więcej czasu niż zbliżenie karty do czytnika), to w sieci nie ma sobie równych. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to posiadanie BLIKa jest absolutnym must have.
W dzisiejszych transakcje bezgotówkowe i rynek e-commerce są silnie powiązane. Przy wyborze formy płatności bezgotówkowej do sklepu internetowego najczęściej pada na przelew online. Zintegrowane płatności z różnych banków na pewno wpływają na wizerunek i wysokość obrotu sklepu. Przelew online jest także najbardziej oczywistym sposobem zapłaty, którego współcześnie oczekuje konsument. Trudno natomiast zastosować go w sklepie stacjonarnym, gdzie najlepiej sprawdzą się wyżej opisane formy płatności bezgotówkowej – terminal i BLIK.
Bezgotówkowe formy płatności są z pewnością pożądane w biznesie. Warto jednak wiedzieć, że wiążą się z nimi pewne zasady i zobowiązania, które powinien znać każdy przedsiębiorca i konsument.
Po pierwsze, od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorca, który używa w swojej firmie kasy fiskalnej, powinien również oferować swoim klientom transakcje bezgotówkowe. Bezgotówkowe formy płatności powinny być dostępne w każdej lokalizacji, w której przedsiębiorca wykonuje swoją działalność. Więcej przeczytasz w artykule: Obowiązkowe płatności bezgotówkowe w 2022 r.
Po drugie wspomnieliśmy już, że to klient decyduje, czy zapłaci wykorzystując płatności bezgotówkowe czy gotówkowe. Warto jednak znać wyjątki. Jeśli umowa pomiędzy przedsiębiorcą i konsumentem wskazuje jakiś sposób zapłaty, to trzeba warunki umowy i zapłacić we wcześniej określony sposób.
Ponadto od stycznia 2024 roku, jeśli wartość sprzedaży jest większa niż 20 tysięcy złotych, rozliczenie bezgotówkowe jest wymagane. Limit graniczny nie zmienia się ze względu na walutę (stosujemy przelicznik walut NBP z poprzedniego dnia roboczego) lub liczbę płatności dokonanych w ramach jednej transakcji. Jeśli mimo tego przyjmiesz zapłatę gotówką, będzie to traktowane jako dodatkowy przychód z działalności gospodarczej. W efekcie zapłacisz sankcję z własnej kieszeni.
Po trzecie wybór formy zapłaty nie jest wymagany w sprzedaży internetowej, w punktach samoobsługowych i na imprezach masowych. Możemy więc sprzedawać na rzecz konsumentów przeprowadzając jedynie transakcje bezgotówkowe. Klient nie może w tym przypadku wybrać zapłaty gotówką.
Jak widać transakcje bezgotówkowe nie straszą tak, jak kasy fiskalne – mają chyba dużo lepszy PR. 😉 Klienci lubią to, co szybkie, wygodne i nowoczesne, więc gdy nie mogą zapłacić kartą, telefonem albo zegarkiem, po prostu odchodzą. Czasem wracają, pamiętając by uprzednio wypłacić pieniądze z bankomatu. A czasem jest wręcz odwrotnie. Warto więc zadbać, by w Twojej firmie były dostępne transakcje bezgotówkowe. Przykłady z naszego doświadczenia zawodowego o pozytywnym wpływie płatności bezgotówkowych na firmy można mnożyć. Jeśli czujesz się choć trochę zachęcony – daj znam znać! Możesz do nas przyjść i wybadać teren. Niczego nie wciskamy na siłę, a kto wie, może zechcesz sprawdzić na własnej skórze, jakie zalety niosą różne formy płatności bezgotówkowej?