Opłaty za terminale płatnicze 2023

Terminali płatniczych jest w Polsce coraz więcej, ponieważ płatności bezgotówkowe ceni wielu klientów. Wygoda i szybkość rozliczenia to cechy, które […]

Terminali płatniczych jest w Polsce coraz więcej, ponieważ płatności bezgotówkowe ceni wielu klientów. Wygoda i szybkość rozliczenia to cechy, które decydują o przewadze terminali płatniczych nad gotówką. Wydają się one być dobrym rozwiązaniem dla każdego biznesu, które szybko zwróci się w postaci zwiększonego obrotu. Wielu przedsiębiorców martwi się jednak o opłaty za terminale płatnicze, ich wysokość i ukryte koszty. Ile kosztuje terminal płatniczy? Na co zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Wybierz terminal z naszej oferty!

Podmioty pobierające opłaty za terminale płatnicze 

Każdy przedsiębiorca powinien mieć w swojej firmie terminal płatniczy. Cena ostateczna urządzenia składa się z kilku elementów, które po zsumowaniu tworzą ostateczny koszt miesięczny. Warto w tym momencie podkreślić, że współcześnie terminali nie kupuje się, a wynajmuje, dlatego użytkownik powinien przygotować się na comiesięczny wydatek. W tym wpisie radzimy, na co zwrócić uwagę by nie dać się oszukać przy podpisywaniu umowy: Ukryte opłaty za terminale płatnicze – jak nie dać się oszukać?.

Agenci rozliczeniowi

Zastanów się, ile podmiotów bierze udział w transakcji bezgotówkowej. Na pewno są to agenci rozliczeniowi, których logotypy często oglądamy na potwierdzeniu płatności. Z pewnością kojarzysz naszego partnera, firmę PayTel, która jest agentem rozliczeniowym, dostarcza nam urządzenia oraz udostępnia system płatności, bez którego płatność bezgotówkowa byłaby niemożliwa. 

Banki i organizacja płatnicze

Powyższy koszt wliczony jest w należność za wynajęte terminale płatnicze. Opłaty zawierają nie tylko marżę dla agentów rozliczeniowych, ale również opłatę dla banku, który wydał kartę płatniczą. Opłata tego typu nosi nazwę interchange fee. Kolejnym podmiotem, który czerpie zysk z płatności bezgotówkowych jest organizacja, która dostarcza do banków karty płatnicze. Najbardziej znane organizacje tego typu to Mastercard oraz Visa, a pobierana przez nie należność nosi nazwę opłaty systemowej. 

Firma dostarczająca terminal – dodatkowe koszty terminala płatniczego

Czy to wszystkie podmioty, które pobierają opłatę za terminal płatniczy? Koszty utrzymania urządzenia zawierają jeszcze miesięczną dzierżawę dla firmy, w której terminal został wynajęty. W przypadku Mico dostawcą terminali jest wspomniana już firma PayTel.

Terminale płatnicze – opłaty w szczegółach

Ustaliliśmy zatem, jakie są składowe opłat. Teraz odpowiemy na pytanie: ile kosztuje terminal płatniczy? Dla podsumowania nakreślamy strukturę comiesięcznej płatności:

  1. Dzierżawa dla dostawcy terminala.
  2. Prowizja dla agenta rozliczeniowego. 
  3. Opłata interchange dla banku.
  4. Opłata systemowa dla firmy wydającej kartę.

W Mico, przy umowie dwuletniej, całkowita wartość comiesięcznych płatności waha się od 0,54 do 0,8% od wartości transakcji. Oznacza to, że przy obrocie 1000 zł i 0,54%, prowizja wyniesie tylko 5,4 zł miesięcznie. 

Dzierżawa

Koszt dzierżawy zwykle wynosi kilkadziesiąt złotych. W przypadku Mico najtańszy PinPad Ingenico LAN E 300 to koszt nieco powyżej 20 zł. Droższe terminale, wyposażone w dostęp do sieci komórkowej GPRS, kosztują niewiele ponad 40 zł miesięcznie. Na rynku znaleźć można jednak oferty, gdzie opłaty za terminale płatnicze w skali miesiąca wynoszą nawet 100 zł. Warto więc przed podpisaniem umowy rozeznać się w dostępnych możliwościach.

Prowizja dla agenta

Prowizja dla agenta rozliczeniowego wynosi zazwyczaj od 0,17% do 0,35% i istnieje niestety duża dowolność w jej ustalaniu. Zwróć uwagę na wysokość prowizji, zanim podpiszesz umowę.

Stawka płaska i ukryte opłaty za terminal płatniczy

To bardzo ważne, aby znać konkretną marżę dla agenta rozliczeniowego za terminal płatniczy. Koszty utrzymania mogą bowiem zawierać pewne niedomówienia i opłaty dodatkowe. Mówimy tu o tzw. stawce płaskiej, nazywanej też opłatą groszową. Nie daj się zwieść niską marżą dla agenta, jeśli dana firma dołącza do niej stawkę płaską – te kilka groszy oddawane agentowi przy każdej transakcji, może zsumować się w całkiem pokaźną sumę, co miesiąc wypływającą z Twojego portfela. 

Należy też zwrócić uwagę na inne opłaty ukryte w umowie. Niektóre firmy reklamują się hasłem „Wynajem za 0zł!”, ale pobierają dodatkowe opłaty za np. udostępnianie faktur w formie elektronicznej. Zweryfikuj również, czy opłaty za terminale płatnicze nie różnią się w zależności od typu karty płatniczej. 

Opłata interchange

Wysokość opłaty interchange dla banków zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat i obecnie jest bardzo niska. Możemy za to podziękować Unii Europejskiej, która w 2015 roku ustaliła wartość opłaty interchange za maksymalnym poziomie 0,2% wartości transakcji dla operacji wykonanych kartami debetowymi i 0,3% dla operacji kartami kredytowymi. Wyjątek stanowią nowe na rynku organizacje kartowe, które mogą regulować wysokość opłaty przez pierwsze 3 lata działalności – warto mieć to na uwadze analizując opłaty za terminale płatnicze.

Opłaty systemowe

Ostatnia składowa kosztów za terminale płatnicze, opłaty systemowe, jest kwestią indywidualnie ustaloną przez daną organizację płatniczą. Waha się od 0,07% do 0,2% w zależności od typu karty. 

Wszystkie te opłaty warto wziąć pod uwagę decydując się na terminal płatniczy. Koszty utrzymania muszą je zawierać, a jeśli w umowie pojawią się jakiekolwiek opłaty dodatkowe, dobrze zastanów się nad wiarygodnością danej firmy. Zwróć również uwagę, czy niskie obroty na terminalu nie są obciążone karą pieniężną. 

Terminal płatniczy – cena serwisu i awarii 

Wynajmując terminal zadaj sobie pytanie, czy firma dostarczająca Ci terminal płatniczy, prowadzi także serwis urządzeń. Zapytaj o przebieg procesu naprawy w przypadku awarii, spróbuj przewidzieć najgorsze scenariusze. Każda godzina bez aktywnego terminala płatniczego, to mniejsza ilość pieniędzy na Twoim koncie.

Mico nie tylko dostarcza terminale płatnicze, ale również reaguje w sytuacjach kryzysowych, powodowanych przez terminal płatniczy. Koszt utrzymania urządzenia nie zwiększa się w przypadku wystąpienia awarii. Ze względu na to, że terminal jest wynajmowany, po prostu wymienia się wadliwe urządzenie na nowe. Urządzenie jest najczęściej dostarczane przez kuriera. Czasami wystarczy skontaktować się z Centrum Obsługi, które przekaże Ci telefonicznie wszystkie instrukcje i pomoże naprawić usterkę w sposób zdalny. 

Ile kosztuje terminal płatniczy w programie Polska Bezgotówkowa?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: terminal kosztuje okrągłe 0 zł przez 12 miesięcy. We wpisie „Program Polska Bezgotówkowa – terminal za 0 zł” zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Oferta Fundacji jest skierowana do przedsiębiorców, którzy nigdy nie używali terminala w swojej firmie, lub którzy zrobili sobie minimalnie roczną przerwę od transakcji bezgotówkowych. Do programu nie przystąpią również duże sieci handlowe lub franczyzowe. Zajrzyj do naszego artykułu i sprawdź, czy możesz wziąć udział w programie! 

Co jednak dzieje się, gdy minie bezpłatny okres i musimy zacząć płacić za terminal płatniczy? Zwróć uwagę na to, co operator oferuje Ci w umowie. Określone są tam koszty dzierżawy oraz prowizje i w Twoim interesie leży, żebyś zapobiegawczo wybrał najlepszą opcję, już na etapie przystępowania do programu. Wierzymy jednak, że z dostarczoną przez nas wiedzą nikt nie narazi Cię na niepotrzebne koszty. 

W Mico proponujemy naszym klientom umowy na 24 miesiące. Możemy wtedy zaproponować korzystniejsze warunki po upływie bezpłatnego roku, niż w przypadku umowy na 12 miesięcy. Stawiamy przede wszystkim na te rozwiązania, które opłacają się naszym klientom.

Sprawdź nasze terminale!

wróć do bazy wiedzy