Ile kosztuje kasa fiskalna?

Zakup kasy fiskalnej to obowiązek przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych. Kasa fiskalna jest niestety wciąż kojarzona z […]

ile kosztuje kasa fiskalna

Zakup kasy fiskalnej to obowiązek przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych. Kasa fiskalna jest niestety wciąż kojarzona z trudną obsługą, a także wzmożonym kontaktem z urzędem skarbowym. Wbrew pozorom korzystanie z urządzeń fiskalnych ma jednak wiele zalet. Dużo zależy od tego, jaką kasę fiskalną wybierzesz. Ile kosztuje kasa fiskalna, które będzie przyjemna w użytkowaniu? Na co zwracać uwagę, aby wycisnąć z niej więcej niż tylko wypełnianie obowiązków podatkowych?

(artykuł określa stan na dzień 6.02.2023 roku – ceny urządzeń mogą ulegać zmianom)

Kasa fiskalna – ile kosztuje?

Już pobieżne spojrzenie na ofertę serwisów kas pokazuje, jaką cenę ma kasa fiskalna. Koszt nowego urządzenia zawsze wynosi więcej, niż 1000 złotych i jest to fakt nie do przeskoczenia. 

Zajrzyj do e-sklepu Mico i naocznie przekonaj się, ile kosztuje kasa fiskalna. Szybko zauważysz znaczną rozpiętość cen – od 1299 zł netto za kasę Posnet Ergo Online do 2390 zł netto za kasę Novitus Next Online.

Niektórym przedsiębiorcom wydaje się, że rozwiązaniem będzie używana kasa fiskalna. Koszty związane z przeprogramowaniem takiej kasy, wymianą pamięci fiskalnej, a także potencjalne zużycie części mechanicznych sprawia, że w ogóle się to nie opłaca. Pisaliśmy na ten temat tutaj: Nowa czy używana – jaką kasę fiskalną opłaca się kupić?

Powinieneś także wiedzieć, że to, ile kosztuje kasa fiskalna ostatecznie, jest sumą pewnych dodatkowych czynników. Są to: koszty instalacji i eksploatacji, sposób komunikacji z CRK, a także dodatkowe usprawnienia, takie jak kasa fiskalna z terminalem lub połączenie z peryferiami.

Kasa fiskalna – koszty instalacji i eksploatacji

Podstawowy koszt urządzenia fiskalnego to początek wydatków. Nawet najtańsza kasa fiskalna online będzie wymagała zaprogramowania i fiskalizacji przez specjalistów. Najlepiej przed zakupem urządzenia dowiedzieć się, jaki dodatkowy koszt poniesiesz za przygotowanie kasy do użytku. Zazwyczaj jest to kwota przewyższająca 100 zł. 

Podczas użytkowania urządzenia zdarzają się także awarie. W przypadku nowych kas to bardzo rzadka sytuacja, ale nie niemożliwa. W tym wyczerpującym artykule: “Awaria urządzeń fiskalnych – poznaj 5 najczęstszych usterek” dowiesz się, jakie usterki może sprezentować kasa fiskalna. Koszty naprawy są bardzo zróżnicowane. Warto dokładniej przyjrzeć się warunkom gwarancji, lub rozważyć Gwarancję Serwisową Premium, jeśli jesteś klientem Mico.

Poza tym nie zapominajmy o obowiązkowym przeglądzie, któremu musi zostać poddana kasa fiskalna. Koszt w tym przypadku będzie zależał od tego, czy jest to przegląd roczny czy dwuletni oraz od indywidualnego cennika serwisu. W Mico jest to mniej niż 250 zł na dwa lata.

Ile kosztuje więc kasa fiskalna w podstawowym zakresie? Najtańsza opcja w naszym sklepie to wspomniana już Posnet Ergo Online za 1299 zł netto. Ostateczny koszt jej instalacji będzie wynosił około 100-250 zł. Raz na dwa lata przypomnimy Ci także o obowiązkowym przeglądzie. 

Ile kosztuje kasa fiskalna online?

Przypominamy, że obecnie w sprzedaży znajdują się jedynie kasy fiskalne online. Są to urządzenia, które do poprawnego działania potrzebują stałego połączenia z internetem. Za jego pośrednictwem przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas. Konieczność zapewnienia stabilnej komunikacji jest obowiązkiem użytkownika, co określono jasno w przepisach prawa. O sposobie tej komunikacji decydujesz Ty.

To, ile kosztuje kasa fiskalna online zależy więc od sposobu połączenia z CRK, który wybierzemy.  W tym zakresie taniej nie zawsze znaczy lepiej. Kasy fiskalne online w standardzie łączą się z CRK poprzez kabel sieciowy (Ethernet). Dla urządzeń marki Posnet charakterystyczne jest komunikowanie się w standardzie przez tzw. Netshare. Wykorzystuje on internet w komputerze i specjalistyczny kabel USB A-A. Kasy fiskalne online tego typu są zawsze najtańsze. Dlaczego? Ponieważ komunikacja z CRK jest mało elastyczna, uzależnia kasę od miejsca sprzedaży, a także nie wymaga zakupienia dodatkowych modułów łączności.

Z pewnością chcielibyście wiedzieć, ile kosztuje kasa fiskalna online która da Wam trochę więcej swobody, mobilności i gwarantuje ciągłość połączenia z CRK. Kasy fiskalne online z WiFi/Bluetooth są tu dobrym wyborem. Internet jest wtedy udostępniany z routera lub smartfona. Jeszcze lepiej zrobicie decydując się na urządzenie GSM/GPRS, wykorzystujące kartę SIM. Połączenie z CRK będzie wtedy utrzymywane praktycznie bez zakłóceń – wystarczy, że będziecie pozostawać w zasięgu sieci komórkowej. O sposobach komunikacji z CRK warto poczytać tutaj: Typy połączeń urządzenia fiskalnego z CRK – ranking.

Ile kosztuje kasa fiskalna z połączeniem Ethernet lub Netshare? Około 1300 – 1600 zł netto. Za urządzenie z komunikacja WiFi zazwyczaj zapłacisz kilkadziesiąt złotych więcej. Najdroższe, ale też najlepsze są kasy fiskalne z łącznością GSM/GPRS, podnoszą podstawowy koszt kasy o około 200-250 zł.

Kasa fiskalna – koszt zwiększonej funkcjonalności

Tak to jest – kasa kasie nierówna. Na rynku znaleźć można wiele urządzeń, które oferują dodatkowe udogodnienia, które wpływają na to, ile kosztuje kasa fiskalna. Jednym z nich jest z pewnością dotykowy ekran. Urządzenie obsługujesz wtedy dużo wygodniej niż z użyciem klasycznej klawiatury. Intuicyjność wzrasta o 100%, nie musisz przechodzić też długiego szkolenia. 

Ekran dotykowy oferuje go między innymi Elzab K10 Online, najczęściej wybierana przez lokale usługowe kasa fiskalna. Ile kosztuje? Jej cena to 1690 zł netto. W dodatku posiada w standardzie łączność WiFi/BT, co jest niezwykle korzystną opcją. Inną propozycją, znajdującą się zupełnie po drugiej stronie półki cenowej, jest Novitus Next Online. To w zasadzie urządzenie łączące zestaw tablet + kasa fiskalna. Koszt urządzenia jest dużo wyższy, bo wynosi aż 2390 zł netto w wersji podstawowej. Mimo to wielu przedsiębiorców decyduje się na nią bez wahania, bo bardziej wpisuje się w potrzeby sklepu lub lokalu gastronomicznego.

Użytkownicy mający pewne doświadczenia z urządzeniami fiskalnymi, będą z pewnością szukali kasy fiskalnej obsługującej konkretne peryferia. Wagi, skanery, czytniki kart, monitoring, pinpad, pendrive, szuflada – to tylko niektóre z nich. Nie obsłuży ich z pewnością każda kasa fiskalna. Koszt urządzenia współpracującego z wieloma peryferiami jest oczywiście wyższy. Decydując się na integrację kasy z peryferiami zyskujesz jednak całkiem spersonalizowane miejsce sprzedaży. Czasami wpływa to na szybkość obsługi. Z pewnością zyskujesz wiele na wygodzie.

Kasa fiskalna z terminalem to także element nowoczesnego lokalu. Warto wiedzieć, że terminal płatniczy często jest niezbędny, tak samo jak towarzysząca mu kasa fiskalna. Ile kosztuje wdrożenie terminala? To zależy i niestety jest to też temat rzeka. Miesięczna dzierżawa to kilkadziesiąt złotych. Należy doliczyć do tego prowizję od transakcji. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu Polska Bezgotówkowa. Więcej w tym temacie napisaliśmy tutaj: Polska Bezgotówkowa – terminal za 0 zł! Trzeba przyznać, że dzięki Polsce Bezgotówkowej kasa fiskalna z terminalem znalazła się w zasięgu możliwości tysięcy przedsiębiorców.

Ile kosztuje kasa fiskalna? Podsumowanie

Jak widać, najtańsza kasa fiskalna online nie dla każdego będzie dobrym rozwiązaniem. Dokonując zakupu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób, w jaki komunikuje się CRK i kasa fiskalna. Koszty przy wyborze bardziej wygodnego sposobu komunikacji będą wyższe. W tej cenie jednak otrzymacie coś więcej – czyli spokojną głowę o stabilność połączenia oraz większą elastyczność w używaniu urządzenia. Zaufajcie nam, że ciągłe konfigurowanie połączenia internetowego na kasie fiskalnej wcale nie jest ekscytującą przygodą… 😉

Najtańsza kasa fiskalna online oferować będzie oczywiście wszystko to, co niezbędne Czasami warto jednak rozważyć zakup bardziej nowoczesnego modelu, oferującego ekran dotykowy, rozmaite porty do podłączania urządzeń peryferyjnych, a także ułatwienia do pracy mobilnej. Jeśli marzy Ci się kasa fiskalna z terminalem, koniecznie sprawdź warunki programu Polska Bezgotówkowa, który ograniczy koszty. Możesz także rozważyć zakup kasoterminala.

Zdarza się również, że początkujący przedsiębiorcy zbyt skupiają się na pytaniu „ile kosztuje kasa fiskalna?”, a powinni od razu zainwestować w drukarkę fiskalną. W wielu branżach po prostu nie da się jej uniknąć – dotyczy to szczególnie dużych sklepów. Drukarce fiskalnej nie dorówna żadna kasa fiskalna, a tym bardziej najtańsza kasa fiskalna online. Jest to jednak urządzenie z nieco wyższej półki cenowej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat drukarek, koniecznie przeczytaj wpis: Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – czym się różnią i którą wybrać?

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy