Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – czym się różnią i którą wybrać?

Najczęściej spotykany dylemat w naszej branży to wybór pomiędzy kasą a drukarką fiskalną. Czym się różnią? Które urządzenie wybrać? Co […]

Kasa a drukarka fiskalna

Najczęściej spotykany dylemat w naszej branży to wybór pomiędzy kasą a drukarką fiskalną. Czym się różnią? Które urządzenie wybrać? Co to w ogóle jest ta „drukarka”? Poniższy artykuł dedykujemy wszystkim początkującym w świecie fiskalnym przedsiębiorcom. Za chwilę dowiesz się, co oferuje Ci kasa fiskalna, a drukarka fiskalna i jej funkcje również przestaną być czarną magią.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Kasa fiskalna, a drukarka fiskalna – podstawowa różnica

Jeśli jesteś objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji na urządzeniu fiskalnym, nie uciekniesz od tej odpowiedzialności. To normalne, że na samym początku nie do końca wiesz, jak do tego podejść. Chcesz kupić kasę, potem dowiadujesz się, że istnieje jeszcze taka kasa fiskalna na komputerze, którą nazywają drukarką fiskalną. Co wybrać?

Podstawowym urządzeniem do prowadzenia sprzedaży jest kasa fiskalna, a drukarka fiskalna to po prostu bardziej rozbudowane rozwiązanie. Najłatwiej rozróżnić je ze względu na metodę pracy. Kasa działa całkowicie samodzielnie. Drukarka fiskalna wymaga natomiast podłączenia do komputera i specjalnego oprogramowania sprzedażowego.

 

Większości przedsiębiorców wystarczy kasa fiskalna, a drukarka fiskalna to odpowiednia propozycja dla dużych miejsc sprzedaży czy usług. Kasa sprawdzi się więc w niewielkich sklepach, cukierniach, drogeriach, kioskach, małej gastronomii, u lekarza, kosmetyczki, fryzjera czy prawnika. Drukarka natomiast będzie doskonałym kompanem sprzedaży w super i hipermarketach, sieciach sklepów czy dużych restauracjach. Wielkość i wymagania prowadzonego biznesu powinny być Twoją wskazówką w wyborze pomiędzy kasą, a drukarką. Drukarka może bowiem dużo więcej niż kasa fiskalna.

Chcesz wiedzieć więcej o drukarkach fiskalnych? Obejrzyj nasz poradnik na YouTube!

Możliwości kasy i drukarki fiskalnej

Dużo funkcji w zależności od wybranego modelu daje sama kasa fiskalna, a drukarka fiskalna i tak ją przebija. Kasa fiskalna jest zazwyczaj niewielka, pozwala na wypełnianie obowiązków podatkowych, przy czym kasy online są bardziej nowoczesne oraz intuicyjne. Najnowsze modele kas posiadają funkcje nieco wykraczające poza standardowe opcje, takie jak proste wydruki niefiskalne czy rozbudowane porty komunikacyjne.

Nie zmienia to faktu, że przeprowadzanie jakichkolwiek działań konfiguracyjnych na kasie jest utrudnione. Urządzenia posiadają klawiatury jak w telefonach starego typu, więc programowanie bazy towarowej, wpisanie hasła do wifi czy wyciągnięcie jakichkolwiek danych analitycznych jest dość żmudne.

Dlatego ktoś kiedyś pomyślał, że no właśnie, przydałaby się taka kasa fiskalna na komputerze. I oto jest – drukarka fiskalna. Drukarka to urządzenie fiskalne rejestrujące obrót i drukujące dokumenty fiskalne i niefiskalne. Ale umożliwia przy tym wywoływanie działań i gromadzenie danych sprzedażowych za pomocą komputera. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, którego nie zaoferuje Ci kasa fiskalna, a drukarka fiskalna działa w ten sposób w standardzie.

Dlaczego kasa fiskalna na komputerze to fajne rozwiązanie? Co konkretnie oferuje Ci drukarka fiskalna? Może drukować wiele dokumentów niefiskalnych (kupony, promocje, bilety itd.), bardziej skomplikowane grafiki, wykonywać raporty i analizy, wystawiać faktury VAT, dostosować oprogramowanie do konkretnej branży, a także na bieżąco kontrolować stany magazynowe.

Stany magazynowe, czyli rozchód towaru

Rozchód towaru informuje nas o tym, ile aktualnie posiadamy danego produktu na sprzedaż. Inaczej rejestruje to kasa fiskalna, a inaczej drukarka fiskalna. W kasie fiskalnej nie mamy bieżącego i aktualnego wglądu w program magazynowy. Urządzenie to rejestruje rozchód dopiero po odczytaniu sprzedaży z kasy przez program magazynowy.

Inaczej wygląda to w przypadku drukarki fiskalnej. Dzięki temu że drukarka fiskalna działa jak kasa fiskalna na komputerze może od razu komunikować się z programem sprzedażowym oraz aktualizować stany magazynowe. To przydatne rozwiązanie dla osób posiadających dużą bazę towarową.

Baza towarowa: kasa fiskalna a drukarka fiskalna

Współczesne kasy fiskalne posiadają rozmaite wielkości baz towarowych – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy PLU. To w zupełności wystarczy dla zaspokojenie potrzeb punktów usługowych, niewielkich i średnich sklepów, czy też małej gastronomii. Jeśli planujesz kupić kasę fiskalną online, koniecznie sprawdź nasz poradnik na kanale Mico na YouTube:

Ale co zrobić, jeśli do zaprogramowania jest kilkaset tysięcy towarów? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wybranie drukarki fiskalnej, Dzięki temu, że drukarka fiskalna to kasa fiskalna na komputerze, w programowaniu można posłużyć się wygodną klawiaturą. Poza tym wszystkie drukarki fiskalne posiadają większą pamięć, pozwalającą na posiadanie niemalże nieograniczonej ilości towarów, ogromnej ilości zestawów, a także bufor pozycji. Wszystko po to, by pracowało się wygodniej.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi lepiej poznałeś potrzeby swojego przedsiębiorstwa. Z tej lektury płynie również dodatkowa korzyść – na pewno więcej nie powiesz; „interesuje mnie kasa fiskalna na komputerze„. Teraz już wiesz, że fachowo to urządzenie nazywa się drukarką fiskalną i że, w zasadzie, więcej dzieli je od kasy fiskalnej, niż z nią łączy.

Zapytaj o drukarki i kasy fiskalne

wróć do bazy wiedzy