Poznaj 3 największe zalety kasy fiskalnej, które usprawnią Twój biznes!

Kasy fiskalne bywają często demonizowane. Wielu przedsiębiorców stara się ich unikać jak ognia. Szukają luk prawnych które potwierdzą, że wcale […]

zalety kasy fiskalnej

Kasy fiskalne bywają często demonizowane. Wielu przedsiębiorców stara się ich unikać jak ognia. Szukają luk prawnych które potwierdzą, że wcale nie muszą posiadać tego urządzenia z piekła rodem. Nie bez powodu jednym z najpopularniejszych artykułów w naszej Bazie Wiedzy jest tekst: Kto musi mieć kasę fiskalną?. Dziś chcielibyśmy pokazać, że urządzenia fiskalne nie są tak złe, jak je malują, a wszystkie zalety kasy fiskalnej przekładają się na realną korzyść i zysk przedsiębiorców.

Skontaktuj się z nami!

Po co nam w ogóle kasy fiskalne?

Kiedyś opisaliśmy na Instagramie Mico dla Firm, jak wyglądała sprzedaż przed wynalezieniem kas fiskalnych. Utarg był przechowywany w puszce albo szufladzie gotówkowej (ang. Cash Drawer). Jak można się domyślić, stawało się to przyczyną częstych kradzieży utargu. Był to bodziec potrzebny, by pojawiły się urządzenia fiskalne.

Pierwsze kasy fiskalne zostały rozpowszechnione przez Johna Pattersona, właściciela firmy National Cash Register Company.. Stoczył on długą batalię z Szufladą Gotówkową, chcąc pokazać ludziom zalety kasy fiskalnej. Patterson stosował w tym celu bardzo ciekawy rodzaj marketingu. W latach 1885 – 1915 używał poniższej wiadomości, by zniechęcić wszystkich do szuflad gotówkowych (tłumaczenie własne):

“Jestem najstarszym przestępcą w historii.

Nie zmieniłam się od wielu tysięcy lat.

Powierzono mi miliony dolarów.

Straciłam większość z tych pieniędzy.

Wciąż kuszę tych, którzy mają ze mną styczność.

Pogrążyłam silnych i złamałam słabych.

Spowodowałam upadek wielu uczciwych i ambitnych młodych ludzi.

Zrujnowałam wielu biznesmenów, którzy zasłużyli na sukces.

Zdradziłam tych, którzy na mnie polegali.

Jestem przeszłością, martwą kwestią, porażką.

Nazywają mnie Otwartą Szufladą Gotówkową.”

Widać więc jednoznacznie, że główną wadą szuflady gotówkowej były kwestie bezpieczeństwa. Późniejsze, udoskonalone urządzenia fiskalne eliminowały ten problem, dzięki zastosowaniu paragonu (1892 rok) i automatycznym prowadzeniu rachunku. Dziś jednak zalety kasy fiskalnej nie kończą się na zapewnieniu bezpieczeństwa Twojego obrotu. Co więc mają jeszcze do zaoferowania?

Urządzenia fiskalne jako mistrzowskie wsparcie w zarządzaniu

Dzisiejsze kasy fiskalne przeszły sporą ewolucję, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, które kiedykolwiek powstały. Współcześnie oferują przedsiębiorcy rzecz bezcenną – dobrze wykorzystywane, będą stanowić Twoje centrum sprawnego zarządzania.

Kasy fiskalne rejestrują każdą transakcję i przechowują ją w swojej pamięci. Ilość rzeczy, które można zrobić z tymi danymi przyprawia o zawrót głowy. Wiesz, ile produktów sprzedałeś i jakie to były towary/usługi. Korzystając z tej wiedzy możliwe jest zaplanowanie obniżek, działań marketingowych, rozpisanie przyszłych dostaw, bieżąca kontrola magazynu czy pracowników, obsługiwanie zwrotów, reklamacji, rachunkowości.

Zalety kasy fiskalnej w zakresie zarządzania, zyskują pełnię swoich możliwości, jeśli połączymy je ze specjalnymi programami sprzedażowymi czy magazynowymi. Urządzenia fiskalne oferują oczywiście mnóstwo raportów (okresowe, zwrotu opakowań, sumacyjne, godzinowe, towarów nieużywanych, statystycznych itd.), ale mogą one być mało czytelne, szczególnie dla początkujących użytkowników. Połączenie kasy z programem oferuje nam odczyt i zarządzanie danymi np. na komputerze, laptopie czy też smartfonie. Wizualna strona raportów i statystyk oferowanych przez programy jest zdecydowanie milsze dla ludzkiego oka.

Zalety kasy fiskalnej zauważysz w przyspieszeniu pracy

Jednymi z najważniejszych korzyści, jakie przynieść mogą urządzenia fiskalne, są automatyzacja i przyspieszenie pracy. Kasy fiskalne mieszczą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy kodów PLU, dzięki którym nie musimy pamiętać cen wszystkich towarów. Dobrze zaprogramowana baza towarowa to podstawa skutecznej i szybkiej sprzedaży. Nie bez znaczenia jest także automatyczne naliczanie stawek VAT czy rabatów.

Tutaj też warto zauważyć, że zalety kasy fiskalnej w kontekście przyspieszenia sprzedaży, można łatwo i tanio pomnożyć. Kupno czytnika kodów kreskowych, czy dedykowanej szuflady skutkuje jeszcze większą automatyzacją pracy i szybszą obsługą klienta.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

Łatwość obsługi, czyli nie jest tak strasznie jak mówią

Przedsiębiorcy dostrzegają różne zalety kasy fiskalnej, ale tym co cieszy ich najbardziej jest łatwość obsługi. Oczywiście, nie zawsze tak było. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z pierwszymi modelami kas w Polsce, wiedzą o czym mowa.

Na szczęście, współczesne kasy fiskalne cechuje intuicyjna obsługa. Duży wybór urządzeń sprawia, że można wybrać takie, które najbardziej pasuje do naszych umiejętności. Różne klawiatury, ekrany i funkcje zostały stworzone po to, by można było pracować na urządzeniu, które się po prostu lubi.

Rewolucją branży fiskalnej było wprowadzenie dotykowych ekranów. Urządzenia fiskalne wyposażone w to udogodnienie są najbardziej intuicyjnymi, jakie do tej pory powstały. Zalety kasy fiskalnej tego typu łatwo sobie wyobrazić. Obsługa przypomina używanie smartfona albo tabletu. Z tego powodu kasy fiskalne z ekranem dotykowym często wybierają młodzi, początkujący przedsiębiorcy.

Intuicyjność jest także ważna z punktu widzenia obniżenia stresu własnego i pracowników. Nie są wymagane długie szkolenia, do każdego urządzenia dołącza się przejrzystą instrukcję obsługi, a możliwość popełnienia błędu obniżona jest do minimum. Kto by pomyślał, że zalety kasy fiskalnej mogą wpływać także na nasz dobrostan psychiczny? 😉

Bonus: kasa fiskalna online

Wśród kas fiskalnych, szczególnym rodzajem urządzenia jest kasa fiskalna online. Co to takiego? Szczegółowo możecie poczytać na ten temat w artykule: Kasa fiskalna online – jak działa? W skrócie powiemy tylko, że to nowy typ urządzenia, które od 2019 roku zostało obowiązkowo wprowadzone do stosowania dla niektórych branż. Łączy się ono automatycznie i zdalnie z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Oznacza to, że kasa fiskalna online przekazuje wszystkie dane o sprzedaży i działaniach podjętych na urządzeniu bezpośrednio do Krajowej Administracji Skarbowej. Zalety kasy fiskalnej online należy upatrywać więc w rzadszych osobistych kontrolach skarbowych.

Kasa fiskalna online jest także sprzętem bardziej nowoczesnym, niż urządzenia z elektroniczną kopią paragonu. Posiada więcej funkcji, złącz i ułatwień, które czynią obsługę jeszcze przyjemniejszą. Kasa fiskalna online ma być docelowo jedynym, funkcjonującym w sprzedaży urządzeniem fiskalnym. Ostatecznie każdego przedsiębiorcę czeka jej zakup.

Podsumowując zalety kasy fiskalnej: zwiększa ona bezpieczeństwo naszych pieniędzy, ułatwia zarządzanie biznesem, przyspiesza sprzedaż, jest także łatwa w obsłudze. Nowy jej rodzaj, kasa fiskalna online, pozwala nam dodatkowo uchronić się przed zbyt częstymi kontrolami skarbowymi. Dalej myślicie, że zalety kasy fiskalnej to tylko jakiś wymysł? Skontaktujcie się z Ekipą Mico, dopasowujemy urządzenia fiskalne do ludzi od 25 lat i nikt jeszcze nie narzekał… 😉
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy