Kto musi mieć kasę fiskalną? Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Jeśli tu jesteś oznacza to, że albo właśnie chcesz założyć własną firmę, albo już ją masz i zastanawiasz się, czy […]

Kto musi mieć kasę fiskalną

Jeśli tu jesteś oznacza to, że albo właśnie chcesz założyć własną firmę, albo już ją masz i zastanawiasz się, czy to ten moment, w którym powinieneś nabyć kasę fiskalną. Witamy więc na pokładzie Ekipy Mico – zapewniamy, że o kasach fiskalnych wiemy wszystko! Z poniższego artykułu dowiesz się, kto musi mieć kasę fiskalną, a kogo nie dotyczy ten obowiązek.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej – nie taki diabeł straszny…

Kasa fiskalna to urządzenie, które zazwyczaj wzbudza w przedsiębiorcach negatywne odczucia. Wiele osób za wszelką cenę stara się uniknąć używania tego urządzenia. Zapewniamy jednak, że współczesne kasy fiskalne są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Coraz częściej stanowią także nowoczesne centrum dowodzenia biznesem, które nie tylko jest bezproblemowe, ale także przynosi wymierne korzyści tj.. dostęp do raportów i statystyk.

Jeśli więc za chwilę dowiesz się, że obejmuje Cię obowiązek posiadania kasy fiskalnej, nie załamuj rąk. To naprawdę nic strasznego! Skontaktuj się z nami, a dobierzemy najlepsze dla Ciebie urządzenie fiskalne.

Poszukujesz kasy odpowiedniej do swojego biznesu? Pomożemy Ci ją wybrać! Obejrzyj nasz poradnik na YouTube:

Kto musi mieć kasę fiskalną? Podstawa prawna

Pisząc artykuły zawsze przytaczamy źródło, z którego czerpiemy informacje. Dzięki temu sam możesz do niego zajrzeć i znaleźć odpowiedni artykuł czy paragraf bez monotonnego przeszukiwania całego dokumentu prawnego.

Podstawą prawną jest tutaj Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie określa jasno, kto musi mieć kasę fiskalną, a kto jest z tego obowiązku zwolniony.

Kto musi mieć kasę fiskalną BEZWZGLĘDNIE?

Warto na samym początku podkreślić, że jeśli sprzedajesz określony rodzaj towarów/usług, na 100% obejmuje Cię obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Spis takich towarów i usług znajduje się w omawianym Rozporządzeniu, § 4 ust. 1. Poniżej prezentujemy także uproszczoną listę, którą czyta się bardziej komfortowo niż akt prawny. A przynajmniej taką mamy nadzieję!

UWAGA! Jeśli odnalazłeś w tym miejscu swoje towary/usługi, musisz posiadać kasę fiskalną już pierwszego dnia działalności. Nie ma tu mocy żaden z rodzajów zwolnienia, które omawiamy na końcu artykułu!

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej bezwzględnie obejmuje sprzedaż/dostawę:

  • gazu płynnego,
  • silników spalinowych oraz ich części,
  • nadwozi, przyczep, naczep, kontenerów oraz ich części,
  • części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli),
  • silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach,
  • wyrobów używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych,
  • sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego (nie obejmuje: lamp elektronowych, elementów elektronicznych, części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten),
  • sprzętu fotograficznego (nie obejmuje: części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego),
  • wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
  • nośników danych cyfrowych i analogowych,
  • napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% (nie obejmuje: towarów dostarczanych na pokładach samolotów),
  • perfum i wód toaletowych (nie obejmuje: towarów dostarczanych na pokładach samolotów).

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej bezwzględnie obejmuje usługi:

  • przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji (także taksówki),
  • warsztatowe – naprawa pojazdów silnikowych oraz motorowerów, wymiana kół, badania i przeglądy techniczne,
  • lekarskie i dentystyczne,
  • prawnicze, w tym doradztwa podatkowego,
  • gastronomiczne (także sezonowe i catering),
  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • cyrkowe – w zakresie sprzedaży biletów wstępu,
  • rozrywkowo rekreacyjne – w zakresie sprzedaży biletów wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej z dopuszczalnymi wyjątkami

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazuje, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy towarów i usług sprzedawanych osobom nieprowadzącym działalności fizycznej oraz rolnikom ryczałtowym. Jeśli więc Twoja działalność opiera się na transakcjach B2B, nie musisz mieć kasy fiskalnej. Tylko osoby nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi muszą otrzymać od Ciebie paragon.

Wiesz już, kto musi mieć kasę fiskalną. Jeśli jednak nie znalazłeś swoich towarów/usług na powyższej liście, a kierujesz ofertę do osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, być może obejmuje Cię jeden z poniższych wyjątków.

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie obejmuje:

  • przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz firm lub organizacji (w tym organów administracji samorządowej i państwowej),
  • sprzedaży mieszanej towarów/usług zwolnionych oraz objętych obowiązkiem ewidencji,
  • przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli w danym roku podatkowym 20 tysięcy obrotu,
  • sprzedaży wysyłkowej przez internet.

Jak to często bywa, od stosowanym powyżej zasad istnieją wyjątki. Poniżej omawiamy je kolejno.

UWAGA! Opisywane rodzaje zwolnień mają zastosowanie tylko wtedy, kiedy nie sprzedajesz towarów/usług objętych obowiązkiem ewidencji!

Sprzedaż mieszana

Jeśli sprzedajesz towary bezwzględnie objęte obowiązkiem ewidencji, ale stanowią one tylko część Twojego obrotu, być może da się zastosować przytoczone zwolnienie. W takim przypadku takie towary/usługi mogą stanowić maksymalnie 19% rocznego obrotu. Oznacza to, że obrót towarami zwolnionymi z ewidencji, musi wynosić w skali roku ponad 80% obrotu całkowitego. Mówi o tym §3 ust. 1 pkt 3 omawianego Rozporządzenia.

Limit 20 tysięcy obrotu

Jeśli Twój obrót ze sprzedaży nie osiągnął w poprzednim roku podatkowym więcej niż 20 tysięcy złotych, obowiązek posiadania kasy fiskalnej Cię nie dotyczy. Jeśli rozpoczynasz sprzedaż w tym roku, limit obliczasz proporcjonalnie do czasu wykonywanej sprzedaży. Wystarczy 20 000 podzielić na 356 dni w roku, a następnie pomnożyć przez ilość dni podatkowych pozostałych do końca roku. Wynik pokaże Ci, jaki jest limit obrotu w Twoim przypadku.

Co zrobić, jeśli zbliżasz się do limitu, a na horyzoncie majaczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Jeśli przekroczysz limit, masz dwa miesiące na wyposażenie się w urządzenie fiskalne. Jeśli np. przekroczenie limitu następuje w lutym, ewidencję musisz rozpocząć od czerwca.

Sprzedaż przez internet

Jeśli prowadzisz sprzedaż przez internet i wysyłasz towary pocztą lub kurierem, a zapłata w całości zostaje uiszczona zdalnie (np. przelewem), nie musisz mieć kasy fiskalnej. Pamiętaj jednak, by z dowodów zapłaty jednoznacznie wynikało, kto kupił daną rzecz. Dane które powinny zawierać dowody zapłaty to imię, nazwisko oraz adres wysyłki.

Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania

Jeśli chcesz mieć potwierdzenie, że na 100% nie musisz posiadać kasy fiskalnej, zajrzyj do Załącznika I Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Znajdziesz tam wyczerpujący spis towarów i usług, dla których obowiązek stosowania kasy fiskalnej nie istnieje. Oczywiście lista nie jest zbyt długa. Tak jak wspomnieliśmy, większość towarów oraz usług objęta jest obowiązkiem ewidencji.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej online

Warto na zakończenie wspomnieć, że niektóre grupy podatników nie tylko muszą posiadać, kasę fiskalną, ale musi być ona określonego typu. Mamy tu na myśli stosowanie kas fiskalnych online.

Wyczerpująco poruszyliśmy ten temat tutaj: Kasy fiskalne online – od kiedy i dla kogo? W skrócie można jednak napisać, że obowiązkowo kasy online muszą stosować:

  • lekarze, w tym dentyści,
  • kosmetyczki, fryzjerzy,
  • trenerzy, siłownie (branża fitness),
  • budowlańcy,
  • restauracje, bistra, food trucki (branża gastronomiczna),
  • warsztaty samochodowe,
  • punkty sprzedaży węgla,
  • hotele, noclegownie.

Jak widać, określenie tego kto musi mieć kasę fiskalną, wcale nie jest takie proste! Jeśli wciąż masz wątpliwości, skontaktuj się z nami, a jednoznacznie je rozwiejemy. Gdyby okazało się, że musisz jednak mieć kasę fiskalną, wybierzemy urządzenie odpowiednie dla Ciebie, z którym z pewnością się polubisz! Zapraszamy!

Zapytaj o kasy fiskalne

wróć do bazy wiedzy