Ile raportów dobowych ma kasa fiskalna?

Wielu użytkownikom wydaje się, że zakup kasy to jednorazowy wydatek i dalej o nic nie trzeba się martwić. Niestety tak […]

Ile raportów ma kasa fiskalna

Wielu użytkownikom wydaje się, że zakup kasy to jednorazowy wydatek i dalej o nic nie trzeba się martwić. Niestety tak nie jest, bo urządzenie fiskalne są w stanie spełniać swoją funkcję przez ograniczony czas. Wszystko zależy od tego, ile raportów dobowych ma kasa fiskalna, a po ilości możliwych do wykonania raportów dobowych można się zorientować, na ile czasu starcza. Kasa fiskalna to dość specyficzne urządzenie, którego żywotność zależy w zasadzie od pojemności modułu fiskalnego.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Ile raportów dobowych ma kasa fiskalna?

Jeśli jesteś zobowiązany przez prawo do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, musisz również wykonywać raporty dobowe. Obowiązek ten nakłada na Ciebie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.

Jeśli chcemy się dowiedzieć, na ile czasu starcza kasa fiskalna którą posiadamy musimy dowiedzieć się, ile raportów dobowych pomieścić może jej moduł fiskalny. Większość kas wykona bez problemu 1830 raportów, bo takie są wymogi prawne. Z prostych działań matematycznych wynika, że kasa będzie nam towarzyszyć około 5 lat, zanim jej moduł ulegnie zapełnieniu.

Pamiętajmy jednak, że nie w każdym przedsiębiorstwie raporty dobowe wykonujemy codziennie. Brak sprzedaży danego dnia, wolne weekendy czy praca sezonowa – czynniki te określają, ile raportów dobowych ma kasa fiskalna jeszcze do wykorzystania.

Chciałbyś dowiedzieć się nie tylko, ile raportów dobowych ma kasa fiskalna, ale także uzyskać ogólne informacje o innych raportach okresowych? Zajrzyj tutaj: Raporty okresowe z kasy fiskalnej. Możesz także zajrzeć na nasz kanał na YouTube i posłuchać o raportach dobowych i miesięcznych!

Kasa fiskalna – raport dobowy, a zapełnienie pamięci fiskalnej

Warto wyjaśnić, dlaczego raport dobowy ma tak duże znaczenie dla zapełnienia pamięci fiskalnej. Jest to tzw. raport zerujący, zapisujący wszystkie informacje o sprzedaży, które zarejestrowała w danym dniu Twoja kasa fiskalna. Raport dobowy opatrzony jest datą, która wskazuje jakiego konkretnie czasu dotyczy zapisany okres.

W wyniku wygenerowania raportu wszelkie dane dotyczące prowadzonej przez nas sprzedaży zostają bezpiecznie zapisane w pamięci fiskalnej. Nie masz już do nich dostępu, nie możesz ich zmodyfikować. Widać więc, że przez te 5 lat moduł fiskalny gromadzi ogromne ilości informacji, które przetwarza codziennie Twoja kasa fiskalna. Raport dobowy jest ważnym dokumentem, który stanowi podstawę odczytu pamięci fiskalnej, gdy urządzenie fiskalne zakończy pracę i wejdzie w tryb „tylko do odczytu”, uniemożliwiający sprzedaż.

Na ile czasu starcza kasa fiskalna – jak to sprawdzić?

O żywotność naszej kasy najlepiej zapytać przy zakupie lub zajrzeć do instrukcji urządzenia fiskalnego. Jeśli nie znajdziemy poszukiwanej informacji, można bez problemów skontaktować się bezpośrednio z producentem danego urządzenia fiskalnego.

Jak określić, na ile czasu starcza kasa fiskalna, jeżeli używamy jej przez dłuższy okres np. 4 lat? Jak stwierdzić, czy jesteśmy bliżej, czy dalej całkowitego zapełnienia pamięci fiskalnej? W takim przypadku sprawdź ostatnie podsumowanie dnia, które wykonała Twoja kasa fiskalna. Raport dobowy opatrzony jest numerem wskazującym, ile reportów tego typu zostało wykonanych. Jeśli na liczniku pojawiła się liczba bliska „1700” powinieneś powoli martwić się wymianą pamięci fiskalnej lub zakupem całkiem nowego urządzenia.

O tym, czy warto wymienić pamięć fiskalną, czy raczej kupić nowe urządzenie, napisaliśmy tutaj: Zapełniona pamięć kasy fiskalnej – co zrobić?

Kasa fiskalna – raport dobowy z poprzedniego dnia

Na samo zakończenie warto przypomnieć, że bardzo często raport dobowy jest „dobowy” tylko z nazwy. Dobrą praktyką jest oczywiście wykonywanie go na koniec dnia sprzedaży, aby przypadkiem nam nie umknął. Nigdzie jednak nie napisano, że musi obejmować dokładnie 24h sprzedaży, które rejestruje kasa fiskalna. Raport dobowy z poprzedniego dnia jest możliwy do wykonania, jeśli trzymamy się ścisłych wytycznych prawa.

Według Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (§ 6 ust. 1 pkt 3) podatnik wystawia raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, ale nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Musimy trzymać się wymagań i obowiązków, jakie nakłada na nas kasa fiskalna. Raport dobowy z poprzedniego dnia nie jest więc żadną tragedią, o ile nie rozpoczęliśmy przeprowadzać nowych transakcji.

Masz dodatkowe pytania o to, na ile czasu starcza kasa fiskalna? Raport dobowy sprawia Ci problemy? Skontaktuj się z nami, a razem na pewno poradzimy sobie ze wszystkimi wątpliwościami!

Zapytaj o kasy fiskalne

wróć do bazy wiedzy