Ile kosztuje legalizacja wagi sklepowej?

Choć wag używamy w różnych sferach życia, urządzenia stosowane w handlu podlegają ściśle określonym wymaganiom. Muszą być kontrolowane, aby nie […]

Waga z legalizacją - ile to kosztuje?

Choć wag używamy w różnych sferach życia, urządzenia stosowane w handlu podlegają ściśle określonym wymaganiom. Muszą być kontrolowane, aby nie stać się narzędziem oszustw i nadużyć. Tutaj właśnie wkracza legalizacja wagi sklepowej. Co to właściwie jest? Ile kosztuje legalizacja wagi? Jaka jest kara za brak legalizacji wagi? Gdzie znaleźć wagi z legalizacją?

Sprawdź naszą ofertę wag sklepowych

Legalizacja wagi sklepowej, czyli…?

Wagi sklepowe, tak samo jak urządzenia fiskalne, muszą spełniać pewne normy określone w przepisach prawa. Legalizacja wagi sklepowej to dokument potwierdzający, że dane urządzenie jest zgodne z wymaganiami metrologicznymi oraz że dokonuje pomiarów z dokładnością podaną na tabliczce znamionowej. Dzięki temu klient może być pewny, że płacąc za kilogram jabłek, rzeczywiście kupuje ich kilogram.

Zasadniczo wagi z legalizacją to wszystkie te urządzenia, które kupujesz od producenta lub jego dystrybutora. Musisz jedynie sprawdzić przy zakupie, kiedy owa legalizacja wagi sklepowej została wydana. W jakim celu? Po upływie 35 miesięcy od daty wydania legalizacji, konieczne jest wykonanie legalizacji wtórnej, co leży już tylko i wyłącznie w Twoim obowiązku. Legalizację wtórną przeprowadza m.in. Urząd Miar, na Twój wniosek.

Chcesz wiedzieć więcej o tym czym jest legalizacja wagi sklepowej i jak długo jest ważna każda kolejna legalizacja? Zajrzyj tutaj: Na czym polega legalizacja wagi sklepowej i jak długo jest ważna?

Legalizacja wagi – cena

Jak wskazuje temat tego artykułu, legalizacja wagi sklepowej to wymagane zaświadczenie, za które zapłacisz z własnej kieszeni. Zatem ile kosztuje legalizacja wagi? Koszt zależy od kilku czynników. Znaczenie ma zarówno rodzaj wagi, zakres ważenia, jak i miejsce, w którym dokonujesz legalizacji (w Urzędzie Miar lub poza urzędem – w Twoim lokalu lub punkcie legalizacyjnym).

Szczególne znaczenie ma tu miejsce, w którym została dokonana legalizacja wagi. Cena legalizacji wykonanej w Urzędzie Miar zazwyczaj będzie niższa, niż ta dokonywana w Twoim lokalu lub w punkcie legalizacyjnym. Kolejnym czynnikiem który znacząco wpływa na to, ile kosztuje legalizacja wagi, jest zakres ważenia. W zależności od jego wartości możemy zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Zakładamy, że jesteś tu, bo zbliża się czas, kiedy będzie Ci potrzebna nowa legalizacja wagi. Cena została najpewniej określona w cenniku Głównego Urzędu Miar (Cennik Głównego Urzędu Miar, zobacz: strona 8 i 9). Wystarczy, że odnajdziesz parametry pasujące do Twojego urządzenia pomiarowego i sprawdzisz podany tam koszt.

Kara za brak legalizacji wagi

Jest już za późno by szukać odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje legalizacja wagi? Jeśli zaniedbałeś swoje obowiązki jako użytkownika urządzenia pomiarowego, być może zawisła nad Tobą potencjalna kara za brak legalizacji wagi. Prawo w tym aspekcie jest dość bezwzględne – wystarczy zajrzeć do ustawy Prawo o miarach (Art. 26), który precyzuje, jakie dokładnie działania podlegają sankcjom.

Kara za brak legalizacji wagi to grzywna w wysokości do 500 zł. Można ją otrzymać za poniższe wykroczenia:

  • stosowanie innych jednostek miar innych niż legalne,
  • sprzedawanie, używanie, przechowywanie (w stanie gotowości do użycia) urządzeń pomiarowych niespełniających wymagań,
  • stosowanie urządzeń pomiarowych niezgodnie z przeznaczeniem,
  • dokonywanie legalizacji bez uprawnień,
  • świadome utrudnianie nadzoru organom kontroli.

Warto także wiedzieć, że kara za brak legalizacji wagi to nie jedyna sankcja, jaka może nas spotkać w tym temacie. Ustawa precyzuje również, że za umyślne przechowywanie lub używanie urządzeń wycofanych czasowo lub trwale z obrotu można trafić do aresztu lub dostać grzywnę w wysokości do 10 000 zł.

Wagi z legalizacją – gdzie kupić?

Jak nie wiadomo, gdzie coś kupić to podpowiadamy – u nas! 😉 Posiadamy szeroką ofertę wag o rozmaitych zakresach ważenia, które sprawdzą się zarówno w niewielkich sklepach, jak i na magazynach.

Chcesz poznać nasze wagi z legalizacją? Zapraszamy bezpośrednio do naszego e-sklepu, gdzie odkryjesz najlepsze wagi sklepowe. Zdarza się także, że nie wiesz po prostu jaką wagę wybrać. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu: Wagi sklepowe: dostępne rodzaje i ceny.

Wydawać by się mogło, że zakup i użytkowanie wagi to prosta sprawa. Niestety tak nie jest. Używając wagi w handlu musisz zawsze mieć na uwadze jej legalizację, a także przestrzeganie innych przepisów prawa. Jeśli legalizacja wagi, cena legalizacji lub kara za brak legalizacji wagi budzą jeszcze jakiekolwiek wątpliwości – daj nam znać! Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Zapytaj o wagi sklepowe

wróć do bazy wiedzy