Wagi sklepowe – dostępne rodzaje oraz ceny

Najbardziej niezbędny element każdego sklepu, w którym prowadzona jest sprzedaż, to oczywiście kasa lub drukarka fiskalna. Choć są to współcześnie […]

Najbardziej niezbędny element każdego sklepu, w którym prowadzona jest sprzedaż, to oczywiście kasa lub drukarka fiskalna. Choć są to współcześnie urządzenia coraz bardziej kompleksowe (powstają np. kasoterminale), to jedna z funkcji jest dla nich cały czas nieosiągalna. Mamy na myśli ważenie. Z tego powodu waga sklepowa jest w wielu miejscach tak samo nieodzownym przyrządem, co kasa fiskalna.

Wybierz swoją wagę sklepową!

Jakie wagi sklepowe oferują producenci?

Czasy, gdy na rynku królowały wagi szalkowe, dawno się skończyły, choć wciąż można spotkać to retro urządzenie w małych warzywniakach i sklepikach spożywczych. Wagi elektroniczne w Polsce zastąpiły swoją poprzedniczkę już w latach 90’. Od tego momentu wszystkie urządzenia znajdujące się na rynku polskim, posiadają elektroniczny układ ważący i wskazujący. 

Elektroniczne wagi sklepowe określają wartość ciężaru produktu, a często również jego koszt. Niektóre można łączyć z kasą fiskalną, z którą na bieżąco współpracują. Warto także wiedzieć, że wagi podlegają w polskim ustawodawstwie kontroli prawnej. Każde urządzenie powinno posiadać odpowiednią legalizację. Oznacza to, że nie możesz wykorzystywać wagi zamówionej w Chinach. 😉

Wagi sklepowe dzielą się na wagi proste, wagi kalkulacyjne i etykietujące, a także pasujące do boksów kasowych oraz platformowe.

Wagi proste

Najmniej skomplikowany rodzaj, reprezentujący elektroniczne wagi sklepowe. Wagi proste podają jedynie wagę produktu. Niektóre urządzenia tego typu można połączyć z kasą fiskalną. Wagi proste są często wykorzystywane w działach z warzywami, owocami czy cukierkami, gdzie klient może sprawdzić ilość kupowanego przez siebie produktu.

Wagi kalkulacyjne

Ich zadaniem jest nie tylko określenie wartości wagi towaru, ale także pokazanie ostatecznej ceny ważonego produktu. Wagi kalkulacyjne stosują w tym celu zaprogramowane wcześniej stawki. Dedykowane głównie sprzedaży produktów spożywczych.

Wagi etykietujące

Oprócz przeliczenia wagi danego produktu na finalną cenę, automatycznie drukują samoprzylepną etykietę. Konsument umieszcza ją na kupowanym produkcie. Wagi etykietujące są dobrym rozwiązaniem przyspieszającym obsługę klienta. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia tego typu mogą dawać nieuczciwym klientom okazję do oszukania sprzedawcy. Niektóre wagi etykietujące można podłączyć do systemów zarządzania sprzedażą. 

Wagi do boksów kasowych

To elektroniczne wagi sklepowe najczęściej spotykane w supermarketach i hipermarketach. Urządzenie wbudowane jest w stanowisko sprzedaży. Daje kasjerowi możliwość wygodnego ważenia i skanowania kodów produktu w jednym miejscu – skaner jest bowiem umieszczony w obudowie wagi. Wagi do boksów kasowych mogą współpracować nie tylko z urządzeniem fiskalnym, ale często również z terminalem kasowym.

Wagi platformowe

Idealny wybór, jeśli jesteś właścicielem hurtowni lub magazynu. Wagi platformowe są bardzo precyzyjne, dużo większe niż standardowe elektroniczne wagi sklepowe. Ich udźwig (w zależności od rozmiarów szalki) waha się od 30 kg do 300 kg. Wagi platformowe posiadają także większą odporność na ujemne temperatury oraz mocniejsze akumulatory.

Waga sklepowa – cena

Wagi sklepowe posiadają bardzo zróżnicowaną wartość rynkową. Nie mniej niż kilkaset złotych – tyle kosztuje w pełni zalegalizowana przez Urząd Miar waga sklepowa. Cena zazwyczaj nie spada poniżej 500 zł netto. 

Warto w tym momencie wspomnieć, że waga sklepowa nakłada na użytkownika pewne obowiązki. Legalizacja wagi ważna jest 3 lata, licząc od 1 grudnia roku, w którym została wyprodukowana. Po upływie tego czasu, wagi sklepowe należy zalegalizować wtórnie, czyli udać się do autoryzowanego punktu lub bezpośrednio do Urzędu Miar. Każda legalizacja wtórna wagi ważna jest jedynie 25 miesięcy. 

Wróćmy jednak do najważniejszego tematu, czyli duetu waga sklepowa + cena. Poniżej prezentujemy ofertę wag sklepowych Mico wraz z ich ceną netto. 

Dibal G-305, PS-50 oraz Pris EW-200, czyli wagi proste

(Wartość cen zgodna z dniem 29.10.2020 r.)

W swojej ofercie posiadamy 3 wagi proste – są to wagi najtańsze i posiadające najmniej funkcji. Pierwsza z nich PS-50 od hiszpańskiego producenta Dibal, kosztuje 520 zł netto (w cenie regularnej: 580 zł netto). Doskonale sprawdzi się w małych sklepach i niewielkich punktach gastronomicznych. Waga sklepowa PS-50 może pracować bezprzewodowo na akumulatorze, jest bardzo lekka, posiada niewielkie gabaryty.

Inna waga sklepowa prosta od tego samego producenta, to G-305. Kosztuje nieco więcej, bo 810 zł netto, ale za to współpracuje z kasą fiskalną. Daje również możliwość dwojakiego wykorzystania: jako wagę prostą i z wysięgnikiem. Waga sklepowa G-305 jest niewielka, lekka i zdolna do pracy na akumulatorze, tak samo jak poprzedniczka. 

Innym polecanym przez nas producentem wag jest Pris. W naszej ofercie znajduje się prosta waga sklepowa Pris EW-200, dostępna w cenie 580 zł netto. Jest to model dedykowany sklepom i gastronomii, wyposażony również w zasilanie akumulatorowe. Ponadto posiada śrubę zabezpieczającą czujnik na czas transportu. 

Innym polecanym przez nas producentem wag jest Pris. W naszej ofercie znajduje się prosta waga sklepowa Pris EW-200, dostępna w cenie 580 zł netto. Jest to model dedykowany sklepom i gastronomii, wyposażony również w zasilanie akumulatorowe. Ponadto posiada śrubę zabezpieczającą czujnik na czas transportu. 

Wagi kalkulacyjne Pris EP-200T, Dibal G-325, SPC-S

(Wartość cen zgodna z dniem 29.10.2020 r.)

Nieco droższe lub porównywalne cenowo są wagi kalkulacyjne. Zestawienie otwiera Dibal SPC-S, kosztująca 680 zł netto. Wykorzystasz ją do sprzedaży stacjonarnej i terenowej, tym bardziej że jest odpodna na wysokie i niskie temperatury. Może pracować nawet 100 h bez zewnętrznego zasilania sieciowego. 

Kolejno mamy wagę Pris EP-200T, pasującą do mniejszych sklepów: cukierni, mięsnych, warzywniaków. Ułatwia prowadzenie sprzedaży detalicznej i kontrolę dostaw ważonych. Może pracować przez 20 h na akumulatorze, dlatego jest doskonałym kompanem sprzedaży mobilnej. Wyposażona w wysięgnik. Koszt wagi to 730 zł netto. 

Nieco droższa jest waga Dibal SPC-T – jej cena to 780 zł netto. Tak jak inne wagi kalkulacyjne, sprawdzi się w handlu obwoźnym i stacjonarnym, w sprzedaży i kontroli dostaw. W zestawie otrzymujesz dwie szalki – plastikową i metalową.

Najdroższa opcja to Dibal G-325 – kosztuje 1010 zł netto. Waga posiada jednak więcej opcji niż wcześniej wymienione wagi kalkulacyjne. Współpracuje z kasą, można jej używać jako wagi płaskiej oraz jako wagi z wysięgnikiem. Posiada interfejs RS232 oraz aż 18 klawiszy szybkiego dostępu, ułatwiających codzienną pracę. Jest to również jedyna waga kompatybilna ze Storyous, czyli wyspecjalizowanym oprogramowaniem gastronomicznym.

Wagi platformowe, czyli Dibal PVC-50

(Wartość cen zgodna z dniem 29.10.2020 r.)

Pod względem ceny kolejne są wagi platformowe. Modele Dibal PVC-50 to bardzo wytrzymałe urządzenia, mogące pracować nawet 100 h na akumulatorze. Posiadają szeroki zakres ważenia, uzależniony od wielkości szalki. Model Dibal PVC-50 z szalką 35×45 cm to zakres ważenia do 30 kg, do 60 kg lub do 150kg oraz koszt w wysokości 1 050 zł netto. Natomiast wersja Dibal PVC-50 z szalką 42×52 cm daje zakres ważenia do 60 kg, do 150 kg lub do 300kg. Kosztuje 1 150 zł netto. Obydwie wagi platformowe posiadają funkcję liczenia sztuk oraz programowania limitów. Są również odporne na niskie temperatury. 

Waga do boksu kasowego

(Wartość cen zgodna z dniem 29.10.2020 r.)

Waga od polskiego producenta urządzeń fiskalnych, Novitus SATURN 2M kosztuje 1 590 zł netto i jest to waga sklepowa przeznaczona do pracy w boksie kasowym. Współpracuje z urządzeniem fiskalnym i terminalem, a także czytnikiem kodów MAGELLAN 2300H S (2 990 zł netto) i MAGELLAN 3300HS 2D (3 190 zł netto) oraz innymi kasami typu ECR i POS. Solidna i wykonana ze stali nierdzewnej, odporna na przeciążenia. Jedyna w ofercie Mico, ale za to niezawodna.

Wagi etykietujące: Dibal W-025T, W-025S oraz M-525T A

(Wartość cen zgodna z dniem 29.10.2020 r.)

Najdroższe w tym zestawieniu są wagi etykietujące. Waga etykietująca Dibal W-025T to koszt 2 595 zł netto. Jest idealnym rozwiązaniem dla średniego oraz dużego sklepu, ponieważ daje możliwość włączenia urządzenia w sieć wag. Wagę cechuje nowoczesny wygląd, prostota programowania, obszerna baza towarowa sięgająca 5 tysięcy, a także rozbudowane możliwości wydruku, pozwalające na oszczędność rolek. Mniej rozbudowana wersja tego urządzenia, czyli DIBAL W-025S bez wysięgnika, kosztuje 2 495 zł netto. Wygląda nowocześnie, jest łatwa w obsłudze i programowaniu. 

DIBAL M-525T A , tak jak inne wagi etykietujące, sprawdza się w średnich i dużych placówkach handlowych. Posiada wiele możliwych trybów pracy, może drukować etykiety różnej wielkości, a także łączyć się w sieć z innymi wagami. Wyposażono ją w zintegrowany na płycie głównej interfejs Ethernet oraz bardzo wydajny mechanizm drukujący. Opcjonalnie może komunikować się z Wi-Fi. DIBAL M-525T A to najdroższa waga etykietująca najdroższa w ofercie Dibal – kosztuje 3 095 zł netto.

Jak widać rozpiętość cenowa wag jest dość szeroka, ale bez obaw. Mico nieustannie prowadzi akcje promocyjne, proponując Ci najbardziej konkurencyjne ceny na rynku. Możliwe jest również otrzymanie indywidualnej ulgi za zakup wagi, jeśli zamierzasz kupić ją w zestawie z kasą lub drukarką fiskalną. Zadzwoń do nas, napisz, skonsultuj się i razem zobaczymy, co możemy dla Ciebie zrobić!

wróć do bazy wiedzy