Homologacja kasy fiskalnej – co to jest?

W naszej codziennej pracy posługujemy się specyficznym językiem branżowym, który wielu początkującym użytkownikom kas fiskalnych może wydawać się obcy. Jednym […]

Homologacja kasy - co to takiego?

W naszej codziennej pracy posługujemy się specyficznym językiem branżowym, który wielu początkującym użytkownikom kas fiskalnych może wydawać się obcy. Jednym z ważnych pojęć branżowych jest homologacja kasy fiskalnej. Dlaczego jest ona istotna? Co to jest homologacja kasy fiskalnej? Jaka jest cena homologacji kasy fiskalnej i dlaczego to pytanie zupełnie nie ma sensu? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy w artykule.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Co to jest homologacja kasy fiskalnej?

Kasy i drukarki fiskalne to dość wyjątkowe urządzenia. Muszą spełniać określone normy, aby spełniać wymagania stawiane przez polski system prawny. Poświadczenie, że te normy są spełnione, to właśnie homologacja kasy fiskalnej. To dokument wydawany przez Główny Urząd Miar, który potwierdza że dane urządzenie może prowadzić ewidencję sprzedaży zgodnie z warunkami zapisanymi w obowiązujących ustawach i rozporządzeniach. Homologacja kasy fiskalnej ma ważność 4 lat od daty doręczenia decyzji.

Homologacja kasy fiskalnej – czego konkretnie dotyczy?

Producenci urządzeń fiskalnych mają tu naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Lista wymogów stawianych przed kasami i drukarkami fiskalnymi jest bardzo długa. Aby homologacja kasy fiskalnej została wydana, urządzenie musi przede wszystkim w poprawny sposób prowadzić ewidencję obrotu oraz podatku należnego. Wydawane przez kasę raporty, zawierające dane sprzedaży, także podlegają pod odpowiednie normy.

Równie ważna jest tu ochrona danych. Homologacja kasy fiskalnej wiąże się z zapewnieniem, że sposób przechowywania danych oraz ich transmisja są całkowicie bezpieczne. Proceder ten jest ważny do tego stopnia, że każda pamięć fiskalna otrzymuje swój własny unikatowy numer.

Wymogi dotyczą również samej konstrukcji kasy fiskalnej (wyświetlacza, mechanizmu drukującego, klawiatury). Badany jest też kod źródłowy dostarczany przez producenta oraz przeprowadzane są testy symulujące rzeczywiste używanie kasy.

Ile kosztuje homologacja kasy fiskalnej?

Cena homologacji kasy fiskalnej nie jest rzeczą, którą powinien martwić się użytkownik, ponieważ… nie można jej kupić. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jest to dokument wydawany przed wyspecjalizowaną jednostkę państwową, na który przeciętny użytkownik zupełnie nie ma wpływu. Pytanie o to, ile kosztuje homologacja kasy fiskalnej jest więc zupełnie bezzasadne.

Z doświadczenia wiemy jednak, że przedsiębiorcy często używają pojęć z naszej branży w sposób błędny. I trudno się temu dziwić – kto by to wszystko bez potrzeby pamiętał? 😉 Wiemy, że użytkownicy pytając o to, jaka jest cena homologacji kasy fiskalnej, często mają na myśli fiskalizację. Są to jednak dwa zupełnie odrębne terminy. Fiskalizacja to proces inicjujący pracę modułu fiskalnego – po jego dokonaniu, kasa przechodzi z trybu szkoleniowego w tryb fiskalny, a każde zarejestrowane na niej działanie zapisywane jest trwale i niezmiennie w pamięci kasy.

Zdarza się też, że użytkownik kupi nieświadomie urządzenie z przestarzałą homologacją chcąc oszczędzić pieniądze. Wtedy pojawiają się pytania o to, ile kosztuje homologacja kasy fiskalnej, ponieważ wiele osób myśli, że można ją po prostu opłacić. Niestety, nie jest to możliwe.

Warto jednak wiedzieć, że wbrew pozorom, używanie urządzenia ze starą homologacją jest dość powszechne i zgodne ze wszelkimi normami.

Urządzenie ze starą homologacją w użyciu

Homologacja kasy fiskalnej musi być ważna w momencie jej zakupu. Nawet jeśli nabędziesz ją ostatniego dnia ważności homologacji, bez problemów możesz ufiskalnić urządzenie i używać go aż do zapełnienia pamięci fiskalnej. Warto jednak zapytać w swoim serwisie kas, ile tego szczęśliwego czasu Ci zostało, abyś był przygotowany na zapełnienie pamięci i zawczasu wyposażył się w nowe urządzenie.

Jeśli dopiero planujesz zakup używanej kasy, zapoznaj się z naszym artykułem i sam zdecyduj, czy warto: Nowa czy używana – jaką kasę fiskalną opłaca się kupić?

Dodajmy, że zmiana przepisów związanych z wymaganiami stawianymi przed kasami fiskalnymi, nie sprawia, że homologacja kasy fiskalnej traci ważność. Urządzenia niespełniające obowiązujących norm, ale z ważnymi homologacjami w momencie zakupu urządzenia, mogą pozostać w użyciu aż do zapełnienia ich pamięci fiskalnej lub wyrejestrowania w Urzędzie Skarbowym.

Jak sprawdzić, czy homologacja kasy fiskalnej jest ważna?

Wiesz już, co to jest homologacja kasy fiskalnej i że cena homologacji kasy fiskalnej nie musi Cię interesować. Gdzie jednak sprawdzić, kiedy kończy się homologacja Twojego urządzenia?

Na stronie każdego z producentów znaleźć można specjalnie wyodrębnione sekcje, w których znajdują się tego typu dokumenty. Poniżej znajdziesz homologacje kas fiskalnych od producentów, których urządzenia mamy w ofercie:

Homologacja kasy fiskalnej to dokument, którym w zasadzie nie musisz się przejmować, ale powinieneś wiedzieć o jego istnieniu. Przydaje się szczególnie, kiedy chcesz sprzedać lub nabyć używaną kasę, lub gdy musisz wymienić pamięć fiskalną w swoim urządzeniu. W naszej ofercie znajdują się tylko takie urządzenia, których homologacja jest ważna oraz zgodna z przepisami. Jeśli szukasz odpowiedniej dla siebie kasy – skontaktuj się z nami niezwłocznie!

Zapytaj o kasy fiskalne

wróć do bazy wiedzy