Gabinet masażu a kasa fiskalna – czy jest obowiązkowa?

Ilość specjalizacji zawodowych w naszym kraju jest po prostu ogromna. Nic dziwnego, że Rozporządzenia są nieco nieprecyzyjne, jeśli chodzi o […]

Gabinet masażu a kasa fiskalna

Ilość specjalizacji zawodowych w naszym kraju jest po prostu ogromna. Nic dziwnego, że Rozporządzenia są nieco nieprecyzyjne, jeśli chodzi o dokładne określenie grup objętych obowiązkiem posiadania urządzenia rejestrującego. Jedną z takich nie do końca określonych czynności zawodowych jest masaż, a kasa fiskalna przydaje się w jego rozliczaniu w określonych przypadkach. Jakich? Zapraszamy do lektury!

Co mówi Ustawa o VAT?

Próbując określić zależność w temacie “masaż a kasa fiskalna” należy zacząć od fundamentalnych zapisów Ustawy o VAT. Kierując się jej treścią, kasa fiskalna jest obowiązkowa do wykazania sprzedaży towarów i usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W ten wymóg raczej wpisuje się każdy gabinet masażu, a kasa fiskalna wydaje się być konieczna, jeśli oferujesz usługi klientom indywidualnym. Nie ma jednak co załamywać rąk – czytaj dalej!

Co mówi Rozporządzenie z dnia 24 listopada 2023 r?

Aby dokładniej poznać relację pomiędzy gabinetem masażu, a kasą fiskalną, należy zajrzeć w odpowiednie Rozporządzenie. Konkretnie mamy na myśli Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. W dokumencie tym określono (§ 4. 1. 1) i 2), które rodzaje działalności objęte są obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej od pierwszego dnia sprzedaży, a które są z tej konieczności zwolnione całkowicie lub do pewnego limitu obrotu. Czy znajdziesz tam coś na omawiany temat “gabinet masażu a kasa fiskalna”? Nie bezpośrednio. Należy jednak zauważyć, że w Rozporządzeniu usługi kosmetyczne zostały zobligowane do posiadania kasy fiskalnej. Niektórzy masażyści mogą się zastanawiać, czy ich zawód wpisuje się w tą kategorie.

Masaż, a kasa fiskalna – PKWiU usług

Jeśli nie masz pewności, w jaką kategorię wpisują się usługi masażu, zajrzyj do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jest to uniwersalna porada, dotycząca wszystkich branż, których Rozporządzenie nie wspomina bezpośrednio.

Kody PKWiD związane z masażami to:

  • 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne (zawiera masaż twarzy i zabiegi kosmetyczne dotycząca całego ciała),
  • 96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej (zawiera działalność salonów masażu, jako usługi mającej na celu poprawę samopoczucia),
  • 86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna (diagnostyka fizjoterapeutyczna, fizykoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa),
  • PKD 86.90D – Działalność paramedyczna (irydologia, homeopatia, akupunktura, akupresura),

Widać więc, że jedynie symbol 96.02.Z zaliczamy do usług kosmetycznych. Jeśli Twoja firma posiada ten kod, musisz wyposażyć się w kasę fiskalną od pierwszego dnia sprzedaży. To w zasadzie jedyny wyjątek. W Rozporządzeniu niestety nie wspomniano czy powinniśmy zaliczyć w poczet usług lekarskich działania fizjoterapeutyczne lub leczniczy masaż (a kasa fiskalna jest niezbędna dla lekarza od pierwszego dnia działalności). Uznanie jednak masażu lekarskiego, czy usług fizjoterapeutycznych za pracę lekarską byłoby dużym nadużyciem. Jeśli nie posiadasz uprawnień medycznych, nie powinieneś przejmować się obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej przez lekarzy.

Masaż a kasa fiskalna

Limit obrotu, a kasa fiskalna

Do tej pory wyjaśniliśmy dwie kwestie:

  1. każda sprzedaż na rzecz osób prywatnych musi być rejestrowana na kasie fiskalnej,
  2. ze zwolnień opisanych w Rozporządzeniu mogą korzystać masażyści, z wyjątkiem tych stosujących kod 96.02.Z, który odnosi się do usług kosmetycznych – w związku z tym obliguje do posiadania urządzenia rejestrującego od pierwszego dnia sprzedaży.

Jak widać, Twoją działalnością zawodową może być masaż, a kasa fiskalna nie będzie Cię dotyczyć. Jakie zatem istnieją rodzaje ustawowych zwolnień z posiadania kasy fiskalnej i na jakiej zasadzie działają? Najbardziej znanym jest limit obrotu. Jeśli prowadzisz gabinet masażu, a kasa fiskalna nie została zakupiona, Twoje obroty nie powinny przekroczyć kwoty 20 000 zł netto w danym roku podatkowym.

Trzeba wiedzieć, że limit ten obliczamy w sposób proporcjonalny tzn. jego wysokość jest zależna od momentu, w którym rozpoczynasz sprzedaż. Jeśli następuje to od nowego, całego roku podatkowego, limit wynosi 20 000. Jeśli sprzedaż trwa np. od marca, musisz wyliczyć jaka kwota limitu przypada Twojej działalności.

Przykład: zawodowo wykonujesz dla klientów indywidualnych masaż, a kasa fiskalna nie obowiązuje Cię od pierwszego dnia sprzedaży. Rozpocząłeś wykonywanie usług 27.11.2023 roku, a więc do końca roku pozostało 34 dni. 20 000 dzielisz na 365 dni w roku i mnożysz przez ilość dni pozostałych do końca roku podatkowego. Twój indywidualny limit obrotu wynosi w efekcie 1863 zł. Gdy go przekroczysz, masz 2 miesiące na zakup urządzenia fiskalnego.

Usługi masażu, a płatność przelewem

W wątku “masaż, a kasa fiskalna” można wyróżnić także jeden wyjątek. Niektóre rodzaje działalności mogą zrezygnować z zakupu urządzenia rejestrującego, jeśli przyjmują od klientów indywidualnych zapłatę tylko i wyłącznie bezgotówkowo. Jedną z nich są usługi masażu. Mówi o tym pozycja 37, znajdująca się w Załączniku do Rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2022 r.

Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania (…)

poz. 37 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Oznacza to, że jeśli klient odwiedza Twój gabinet masażu, a kasa fiskalna nie jest w nim zainstalowana, wciąż możesz przyjąć za usługę płatność bezgotówkową. Może mieć ona postać przelewu online lub BLIK. Ważne, by zapłata została transparentnie wykazana, zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w powyższym cytacie. Zwolnienie to działa niezależnie od limitu obrotu.

Gabinet masażu

Jaka kasa fiskalna do usług masażu?

Jeśli prowadzisz usługi kosmetyczne, musisz zakupić kasę fiskalną. Czasami przedsiębiorcy robią to także dla świętego spokoju. Spodziewamy się, jak bardzo wymagającą fizycznie dziedziną jest masaż, a kasa fiskalna wcale nie powinna dokładać Ci obciążenia – w tym kontekście psychicznego. Dlatego warto postawić na sprawdzone urządzenia.

Przede wszystkim, urządzenie rejestrujące musi być online, czyli komunikować się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Warto wybrać taki sposób połączenia z siecią, który jest dla Ciebie wygodny. My zawsze polecamy kasy z modułem GSM, ponieważ są najbardziej niezawodne i odciążają Cię z uciążliwego obowiązku wznawiania utraconego połączenia.

Niewielkie rozmiary i możliwość pracy w terenie – to cechy urządzenia rejestrującego dla osoby, która przemieszcza się wykonując masaż. A kasa fiskalna zapewni Ci odpowiednią wygodę pracy mobilnej, jeśli wybierzesz tylko właściwy model. Tutaj polecamy zawsze urządzenia typu Posnet Mobile Online, Elzab K10 Online, lub Novitus Nano Online, także w wersji Nano 2 Online. Są to kasy bardzo małe, poręczne, intuicyjne, posiadające możliwość komunikacji GSM. Co więcej, można do nich zakupić pokrowiec lub etui, by były bezpieczne podczas pracy w terenie.

Znaczenie kasy rezerwowej

Co powinieneś zrobić, jeśli masz umówionego klienta na masaż, a kasa fiskalna nie działa? To bardzo ważne pytanie, ponieważ gdy już raz zaczniesz sprzedaż fiskalną, nie możesz rejestrować transakcji bez użycia kasy – jest to prawnie zabronione. Zepsutą kasę należy niezwłocznie zgłosić do naprawy, a świadczenie usług będzie musiało poczekać do czasu, gdy urządzenie będzie sprawne.

Aby nie serwować sobie niepotrzebnej przerwy w uzyskiwaniu dochodu, warto zakupić kasę rezerwową. Jest to zafiskalizowane urządzenie, które będzie rejestrowało obrót, gdy główna asa fiskalna odmówi współpracy. Więcej na ten temat w artykule: Kasa fiskalna rezerwowa – Twój as w rękawie.

Teraz bez problemu możesz otworzyć własny gabinet masażu – a kasa fiskalna na pewno nie jest Ci już straszna. Jesteśmy przekonani, że sam doskonale określisz, czy potrzebujesz urządzenia rejestrującego, czy też nie. W razie jakichkolwiek pytań – po prostu daj nam znać, z chęcią wspomożemy Cię w poszukiwaniu odpowiedzi.

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy