Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają sprzedaż fiskalną, mogą skorzystać z ulgi podatkowej wynoszącej do 700 zł na każde zakupione urządzenie. Ulga ta […]
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają sprzedaż fiskalną, mogą skorzystać z ulgi podatkowej wynoszącej do 700 zł na każde zakupione urządzenie. Ulga ta ma jednak swoje warunki zachowania. W przypadku ich niedotrzymania, Urząd Skarbowy może wystąpić o zwrot wcześniej przyznanych pieniędzy. To wiedza szczególnie ważna jeśli planujesz chwilowo przerwać swoją działalność. Na czym polega zawieszenie działalności? A zwrot ulgi na kasę fiskalną – czy trzeba go zwrócić? Co dzieje się w takim przypadku z urządzeniem fiskalnym? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Jak więc wygląda zależność w temacie “zawieszenie działalności, a zwrot ulgi na kasę fiskalną”? Zanim to wyjaśnimy, należy jasno określić, w jakich warunkach urząd może zgłosić się o zwrot przyznanej ulgi. Zgodnie z art. 111 ust. 6 i 6a ustawy o VAT, podatnik ma obowiązek zwrotu ulgi na zakup kasy fiskalnej, jeśli:
Widać tutaj, że nigdzie nie zostało wprost wspomniane zawieszenie działalności, a zwrot ulgi na kasę fiskalną odbywa się pod przymusem tylko w powyżej wymienionych okolicznościach. Mowa jest jedynie o likwidacji przedsiębiorstwa. Sprawdźmy więc, co różni oba pojęcia.
Branże sezonowe często stosują zawieszenie działalności, a zwrot ulgi na kasę fiskalną byłby dla nich wyjątkowo dotkliwą koniecznością. Tacy przedsiębiorcy zarabiają jedynie przez część roku. Z tego powodu szczególnie powinni pilnować, by Urząd Skarbowy nie zgłosił się po raz przyznane pieniądze.
Czym jest więc zawieszenie działalności gospodarczej? To formalna procedura, która pozwala przedsiębiorcy czasowo „zamrozić” swoją firmę, bez jej likwidowania. Firma nadal istnieje – zachowuje swój numer NIP, wpis w CEIDG i inne dane. Przedsiębiorca wciąż ma pewne obowiązki lub przywileje. Może na przykład przyjmować należności i płacić zaległości powstałe przed zawieszeniem. Może również sprzedać majątek firmy, brać udział w postępowaniach sądowych czy administracyjnych.
Likwidacja jest natomiast związana z definitywnym zakończeniem działalności gospodarczej. Firma przestaje istnieć w sensie prawnym, nie można jej w żaden sposób wznowić. Kasa fiskalna zainstalowana w firmie przestaje prowadzić sprzedaż. Więc jeśli minął okres krótszy niż 3 lata, będzie trzeba zwrócić ulgę (patrz punkt 1 poprzedniej sekcji). Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj: Likwidacja kasy fiskalnej – co warto wiedzieć?
Jeśli więc chcesz zastosować zawieszenie działalności, a zwrot ulgi na kasę fiskalną ma zostać w Twoim portfelu, nie powinieneś zawieszać firmy na zbyt długo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby działalność zawieszać i odwieszać wielokrotnie. Widać, więc, że zawieszenie działalności nie oznacza automatycznie konieczności zwrotu ulgi. Może jednak być uznane przez urząd za zaprzestanie działalności, jeśli jest rozciągnięte w czasie.
Skoro przepisy nie mówią nic konkretnego w temacie “Zawieszenie działalności, a zwrot ulgi na kasę fiskalną”, zawsze warto sięgnąć do indywidualnych interpretacji podatkowych. Historycznie można stwierdzić, że:
Potwierdzają to dokładnie poniższa interpretacja podatkowa.
W tej interpretacji Dyrektor KAS dokładnie podkreślił, że całkowite zaprzestanie działalności nie jest tożsame z jej zawieszeniem na określony czas. W pierwszym przypadku zwrócenie ulgi może być konieczne, jeżeli suma okresów używania kasy rejestrującej (np. okres przed zawieszeniem działalności, okres po zawieszeniu działalności) przekracza 3 lata, to wobec podatnika nie powstaje obowiązek zwrotu ulgi przy likwidacji działalności.
Aby uniknąć konieczności zwrotu pieniędzy przy zawieszeniu działalności gospodarczej, warto trzymać się kilku prostych zasad:
Widać więc że możesz zastosować zawieszenie działalności, a zwrot ulgi na kasę fiskalną nie zostanie Ci odebrany – przy spełnieniu pewnych warunków. Co jednak w tym czasie zrobić z urządzeniem fiskalnym? Zawieszenie działalności to czas, gdy kasa nie rejestruje sprzedaży, ale to nie znaczy że możesz zupełnie o niej zapomnieć!
Jeśli nastąpi u Ciebie zawieszenie działalności, a zwrot ulgi na kasę fiskalną i jego utrzymanie będą dla Ciebie kluczową sprawą na najbliższe 3 lata, powinieneś w tym czasie także pamiętać o swoim urządzeniu fiskalnym! Przypominamy pokrótce jak postępować z kasą/drukarką fiskalną w czasie przerwy w rejestracji sprzedaży.
Przede wszystkim uruchamiaj urządzenie czasu do czasu, podłącz do zasilania, pozwól mu się naładować. Dzięki temu masz pewność, że zadziała gdy zechcesz wznowić sprzedaż. Po drugie musisz zgłosić kasę do przeglądu technicznego po wznowieniu działalności, ale przed wznowieniem sprzedazy fiskalnej.
Mamy nadzieję że lektura dzisiejszego artykułu pokazała Ci, że możesz stosować zawieszenie działalności – a zwrot ulgi na kasę fiskalną zostanie w Twojej kieszeni. Trzeba to tylko robić z głową i pamiętać o warunkach, na jakich przyznano Ci zwrot pieniędzy za zakup kasy.