Likwidacja kasy fiskalnej – co warto o tym wiedzieć?

Trudna sytuacja przedsiębiorców spowodowana epidemią koronawirusa sprawia, że coraz częściej interesuje Was nie zakup nowego urządzenia, a raczej likwidacja kasy […]

Trudna sytuacja przedsiębiorców spowodowana epidemią koronawirusa sprawia, że coraz częściej interesuje Was nie zakup nowego urządzenia, a raczej likwidacja kasy fiskalnej. Niestety, ale z tygodnia na tydzień zauważamy wzmocnienie tego trendu. Jest to dla nas sytuacja podwójnie przykra. Z jednej strony tracimy klienta, z drugiej dobrze wiemy, że wyrejestrowanie kasy fiskalnej to często oznaka niespełnionych celów, ambicji, planów, które się nie powiodły. Staramy się jednak robić wszystko, by przeprowadzić Was przez ten proces bezstresowo. W poniższym artykule opowiadamy, jak wyrejestrować kasę fiskalną i na co musisz być przygotowany.

Skontaktuj się z nami!

Wyrejestrowania kasy fiskalnej – kiedy jest konieczne?

Powodów zaprzestania użytkowania kasy fiskalnej może być kilka. Tak jak wspomnieliśmy, częstą przyczyną rozstania z urządzeniem fiskalnym jest po prostu zakończenie działalności gospodarczej lub ogłoszenie upadłości firmy. Czasami likwidacja kasy fiskalnej wynika z czysto technicznych przyczyn, takich jak trwała awaria urządzenia lub zapełnienie pamięci. W ostatnim czasie wyrejestrowanie kasy fiskalnej jest również naturalnym następstwem wymogu przejścia niektórych branż na urządzenia online.

Niezależnie od tego, z czego wynika likwidacja kasy fiskalnej, musi się ona odbyć według określonego przez prawo schematu. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących opisuje wyczerpująco, jak wyrejestrować kasę fiskalną.

Jak wyrejestrować kasę fiskalną? Wystaw raporty fiskalne!

Likwidacja kasy fiskalnej rozpoczyna się w dniu, który wyznaczysz na ostatni dzień jej pracy. Pamiętaj, że później już nie będziesz mógł prowadzić na tym urządzeniu ewidencji sprzedaży.

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej zaczynasz w momencie wystawienia ostatnich raportów fiskalnych. Jeśli posiadasz kasę online, stwórz tylko raport dobowy. Jeśli natomiast posiadasz kasę z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, oprócz raportu dobowego wystaw także raport miesięczny. Kolejnym krokiem jest zmiana trybu urządzenia na “do odczytu”, czego nie możesz dokonać bez wsparcia serwisanta.

Likwidacja kasy fiskalnej tylko z serwisem!

I właśnie w tym momencie wkracza serwis kas fiskalnych, czyli my. Wyrejestrowanie kasy fiskalnej z pominięciem roli serwisanta jest niemożliwe. Dlaczego? Cały proces wiąże się z odczytem zawartości pamięci kasy fiskalnej i sporządzeniem odpowiedniego protokołu. Tylko doświadczeni serwisanci wiedzą, jak wyrejestrować kasę fiskalną szybko i bez problemów.

O tym, na czym polega proces odczytu pamięci fiskalnej, napisaliśmy w tekście: Wymiana pamięci fiskalnej. Odczyt pamięci fiskalnej zakończony powodzeniem skutkuje wystawieniem protokołu, który należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w ciągu 5 dni od jego wystawienia. Do protokołu dołącz wniosek, o którym piszemy w kolejnej części artykułu.

Czy procedura może się nie udać? Tak i jest to kłopot, który może sprawić, że likwidacja kasy fiskalnej nieco się przedłuży. Czasami serwisant nie jest w stanie odczytać pamięci fiskalnej i w takim przypadku urządzenie musi zostać wysłane do serwisu głównego, najczęściej producenta. Wtedy serwis główny sporządza protokół, dostarcza go do Twojego urzędu skarbowego, a Ty otrzymujesz jedynie kopię dokumentu.

Likwidacja kasy fiskalnej – wniosek do urzędu skarbowego

Praktycznie wszystkie zmiany dotyczące podatnika muszą być zgłoszone do urzędu skarbowego, w tym także likwidacja kasy fiskalnej. Wniosek powinien zawierać dane określone w Rozporządzeniu, takie jak:

  • informacje o podatniku,
  • unikatowy, fabryczny i ewidencyjny numer zamykanej kasy fiskalnej,
  • datę fiskalizacji urządzenia,
  • miejsce instalacji (adres, w którym korzystałeś z kasy),
  • powód, dla którego odbyło się wyrejestrowanie kasy fiskalnej.

Do wniosku dołącz raport rozliczeniowy oraz protokół z odczytu pamięci fiskalnej. W ten sposób odbywa się likwidacja kasy fiskalnej – wniosek stanowi ostatni krok, który musisz wykonać. Po jego otrzymaniu urząd skarbowy wyrejestruje Twoje urządzenie z ewidencji.

Dokładamy wszelkich starań, żeby procedury nie przytłoczyły naszych klientów. Wystarczy, że złożysz podpisy na dokumentach, a my zrobimy odczyt, wystawimy protokół, zweryfikujemy kasę w Urzędzie Skarbowym i dostarczymy niezbędne papiery!

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej, a zwrot 700 zł

Wiesz już, jak wyrejestrować kasę fiskalną. Pamiętaj jednak, że jeśli otrzymałeś z urzędu skarbowego ulgę na zakup zamkniętego urządzenia, być może będziesz musiał ją zwrócić. W jakim przypadku Ci to grozi? Jeśli w ciągu 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania nastąpi likwidacja kasy fiskalnej. Warto więc spojrzeć w kalendarz i nie narażać się na dodatkowe koszty. Pamiętaj również, że alternatywą dla zakończenia pracy przedsiębiorstwa i wyrejestrowania kasy fiskalnej jest zawieszenie działalności gospodarczej.

wróć do bazy wiedzy