Zwolnienie z kas fiskalnych w 2025 roku — co musisz wiedzieć?

Nadchodzi koniec roku 2024, więc tradycyjnie warto uporządkować sprawy dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Warto wspomnieć, że już […]

Zwolnienie z kas fiskalnych w 2025 roku - co musisz wiedzieć?

Nadchodzi koniec roku 2024, więc tradycyjnie warto uporządkować sprawy dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Warto wspomnieć, że już w sierpniu Rządowe Centrum Legislacyjne przedłożyło projekt nowego Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kas fiskalnych (druk nr 875 z wykazu RCL). Jakie zmiany wprowadza zatem ten projekt? Czy będziesz musiał kupić kasę fiskalną, chociaż teraz korzystasz ze zwolnienia? Jak kształtuje się zwolnienie z kasy fiskalnej 2025? Wszystkie odpowiedzi poniżej!

Zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 – dlaczego jest to ważne?

Polski system prawny stopniowo włącza do obowiązku posiadania kasy fiskalnej pewne grupy przedsiębiorców. Wynika to bezpośrednio z zapisów ustawy o VAT, która wymusza ewidencję sprzedaży na wszystkich przedsiębiorstwach, świadczących usługi dla klientów indywidualnych i rolników ryczałtowych. Jednak ze względu na uwarunkowania budżetowe i organizacyjne, obowiązek ten wprowadzany jest stopniowo. W efekcie co roku, albo co dwa lata, odpowiednie Rozporządzenie zawęża zakres dotychczas stosowanych zwolnień z posiadania kasy fiskalnej.

Aby zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 roku obowiązywało, powinien więc zostać uchwalony odpowiedni dokument, określający kto musi mieć kasę fiskalną i jakie są warunki ustawowych zwolnień. Dotychczasowe Rozporządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 2025 roku. Brak nowego dokumentu oznaczałby automatyczne objęcie obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia. W takim przypadku zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 roku w ogóle nie miałoby miejsca.

Aby dowiedzieć się, kto musiał mieć kasę fiskalną w 2024 roku, przeczytaj nasz artykuł: Kogo obowiązuje kasa fiskalna w 2024 roku?

Zwolnienie z kas fiskalnych

Zmiany w załączniku do Rozporządzenia – czynności, które od 2025 roku nie skorzystają ze zwolnienia

Rozporządzenia w sprawie zwolnień standardowo określają, kto musi, a kto nie musi mieć kasy fiskalnej. Czynności zwolnione z obowiązku rejestracji na kasie są zwyczajowo wymieniane w tabeli, w załączniku do Rozporządzenia. Zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 jest w projekcie utrzymane dla niemal wszystkich pozycji z załącznika. Wyjątek stanowią pozycje 39 i 40, które kolejno dotyczą:

  • sprzedaży towarów w urządzeniach samoobsługowych, przyjmujących płatności i wydających towary automatycznie, czyli vendingu,
  • świadczenia usług urządzeniami akceptującymi płatności gotówkowe i bezgotówkowe, czyli np. biletomaty.

Opisane czynności były wcześniej całkowicie zwolnione z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej. Zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 roku nie przewiduje przedłużenia dla tego przywileju. Trzeba tu podkreślić, że zwolnienie nadal będzie obowiązywało w przypadku transportu zbiorowego świadczonego publicznie tzn. biletomaty w tramwajach czy autobusach wciąż nie będą musiały wydawać paragonów.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, dlaczego zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 nie obejmuje wspomnianych wyżej pozycji. Zarówno rynek jak i organy kontrolne, sygnalizują nieprawidłowości w wykazywaniu wielkości sprzedaży wyżej wymienionych czynności. Zmiana ta ma uszczelnić system podatkowy.

Vending - zwolnienie z kasy fiskalnej

Dodatkowe towary i usługi objęte obowiązkiem ewidencji w 2025 roku

Treść Rozporządzeń w sprawie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej tak naprawdę opisuje coś zupełnie odwrotnego – raczej listuje, kto musi mieć kasę fiskalną. Tacy przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z żadnego rodzaju zwolnienia i bezwzględnie muszą mieć urządzenie rejestrujące od pierwszego dnia sprzedaży. Towary i usługi objęte bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej opisuje zwyczajowo § 4. 1. 1) 2) (także w projekcie nowego Rozporządzenia)

Kto nie korzysta ze zwolnień?

Zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 roku nie obejmuje poniższych towarów i usług, którym już we wcześniejszych latach odebrano prawo do zwolnienia. Jest to m.in. sprzedaż:

  • gazu płynnego, paliw silnikowych, ich domieszek,
  • silników, nadwozi, naczep, przyczep (także części), kontenerów,
  • komputerów, wyrobów elektronicznych, optycznych,
  • sprzętu fotograficznego,
  • wyrobów z metali szlachetnych, także zawierających metale szlachetne,
  • nośników danych cyfrowych i analogowych,,
  • wyrobów tytoniowych, alkoholu (>0,5%), perfum, wód toaletowych – z wyłączeniem sprzedaży na pokładzie samolotu.

a także poniższych usług, takich jak:

  • przewozy pasażerskie, taksówki (wyjątek: poz. 15 i 16 załącznika),
  • naprawa pojazdów silnikowych i wymiany ich opon,
  • badania i przeglądy techniczne pojazdów,
  • opieka medyczna (lekarze i dentyści),
  • usługi prawnicze, doradztwa podatkowego,
  • gastronomia (stacjonarna),
  • fryzjerstwo, usługi kosmetyczne, kosmetologiczne,
  • kultura, rozrywka (bilety wstępu),
  • sport, rekreacja – parki rozrywki, wesołe miasteczka, dyskoteki, sale taneczne (bilety wstępu),
  • czyszczenie samochodów (także bezobsługowe).

Park rozrywki zwolnienie z kasy fiskalnej

Zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 nowe towary i usługi objęte obowiązkiem ewidencji

Projekt nowego Rozporządzenia zakłada rozszerzenie listy standardowych towarów i usług, które trzeba rejestrować na kasie fiskalnej. Od 2025 roku kasę fiskalną od pierwszego dnia sprzedaży będzie trzeba posiadać przy sprzedaży:

  • wyrobów tytoniowych i konopi, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania (CN 2404 i 8543 40, CN 1211),
  • alkoholu nieprzeznaczonego do spożycia (więcej niż 50%) np. rozpuszczalniki, odkażacze,
  • węgla, brykietów i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych

oraz przy świadczeniu usług:

  • parkingowych oraz usług przy użyciu urządzeń samoobsługowych (np. biletomatów).

Jak widać, zwolnienie z kasy fiskalnej w 2025 roku utracą całkiem nowe grupy przedsiębiorców. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. – choć na razie utknęło na etapie opiniowania (stan na 29.11.2024 roku). Trzeba jednak podkreślić, że dokument zakłada odsunięcie terminu instalacji kas fiskalnych dla usługi parkingu samochodów i innych pojazdów oraz usług vendingowych. W ich przypadku obowiązek posiadania kas zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Czyszczenie samochodów zwolnienie z kasy fiskalnej

Limit do zwolnienia w 2025 r.

Warto przypomnieć, że w polskich przepisach przedsiębiorcy, którzy nie są objęci bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej od pierwszego dnia sprzedaży, mogą skorzystać ze zwolnienia ze względu na limit obrotów. Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2025 roku przewiduje utrzymanie dotychczasowego limitu w wysokości 20 000 zł w danych roku podatkowym. Limit standardowo jest liczony proporcjonalnie dla podmiotów, które rozpoczynają działalność w trwającym roku podatkowym.

Zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 nie wprowadza także żadnych zmian w terminach, związanych z przekroczeniem limitu obrotu. W momencie przekroczenia limitu następuje utrata prawa do stosowania zwolnienia, a podatnik ma 2 miesiące na zakupienie i zainstalowanie kasy fiskalnej.

Nowe zwolnienie podmiotowe – przepisy unijne

Warto jeszcze wspomnieć, że zwolnienie z kasy fiskalnej w 2025 obejmie całkiem nowe wyłączenie z obowiązku fiskalizacji. Wynika ono bezpośrednio z przepisów unijnych. Chodzi tu o zgodność z dyrektywą Rady UE 2020/285, która powinna obowiązywać w Polsce już od 1 stycznia 2025 r. Obejmuje ona przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego VAT, bo nie posiadają siedziby w Polsce, ale świadczą usługi i dostarczają towary na terenie naszego kraju. Rozliczają się oni w tzw. procedurze SME.

Takich przedsiębiorców obejmuje zwolnienie z kasy fiskalnej 2025 z jednego, ważnego powodu. Implementacja przepisów unijnych do warunków polskich nakłada na podatników rozliczających się w procedurze SME obowiązek posiadania numeru NIP z sufiksem EX. Natomiast konstrukcja technologiczna kas fiskalnych nie przewiduje w tym momencie zaprogramowania innego numeru identyfikacji, niż polski NIP. W efekcie nie ma w tym momencie technologicznych możliwości, by na omawianej grupie podatników wymóc posiadanie kasy fiskalnej. Zamiast tego podatnik będzie musiał składać raporty kwartalne z osiąganych obrotów.

Chcesz otworzyć firmę w 2025 roku i nadal nie jesteś pewien, czy powinieneś mieć kasę fiskalną? A może jesteś naszym klientem i chcesz wiedzieć, czy zwolnienie z kasy fiskalnej w 2025 roku nadal Cię obejmuje? Jak zawsze zapraszamy do kontaktu! Staramy się pisać nasze artykuły prostym językiem, ale jesteśmy zdania, że nic nie zastąpi rozmowy osobistej. Zapraszamy Cię do naszego biura na ulicy Gorczyczewskiego 4-6 w Poznaniu lub do kontaktu pod numerem (61) 847 20 06.

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy