Plik JPK budził w swoim czasie sporo emocji, zarówno w społecznościach księgowo-podatkowych, jak wśród przedsiębiorców. Od zeszłego roku wszyscy musimy […]
Plik JPK budził w swoim czasie sporo emocji, zarówno w społecznościach księgowo-podatkowych, jak wśród przedsiębiorców. Od zeszłego roku wszyscy musimy stosować deklarację JPK_V7. I chociaż napięcia związane z tą zmianą już opadły, wśród naszych klientów wciąż pojawiają się pytania o to, jak powinien wyglądać raport fiskalny okresowy w JPK.
Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych
Nasza wiedza księgowa jest ograniczona – tu chylimy czoła przed wszystkimi osobami, które zawodowo zajmują się księgowością. Postaramy się więc dostarczyć Ci podstawowych informacji o tym, jak powinien wyglądać raport fiskalny w JPK.
Zakładamy też, że skoro tu jesteś, z pewnością wiesz, co to jest JPK. Mimo wszystko rozpoczniemy małym przypomnieniem. To skrócona nazwa Jednolitego Pliku Kontrolnego, które każdy czynny płatnik VAT musi regularnie przedkładać do swojego Urzędu Skarbowego. Dokument jest połączeniem deklaracji VAT oraz wykazem dokonywanych zakupów i sprzedaży, na podstawie faktur czy paragonów. Widać więc, że raport fiskalny okresowy, w JPK jest jedynie jednym z wielu elementów wymagających sprawozdania.
To, jak często musisz się martwić plikiem JPK_V7 zależy od tego, czy odprowadzasz podatki miesięcznie, czy kwartalnie. Niezależnie od wybranego przez Ciebie modelu, JPK_V7 należy złożyć do 25 dnia kolejnego miesiąca, za poprzedni okres rozliczeniowy.
Zatem jak wpisać raport miesięczny do JPK, lub jak ująć raporty z kasy fiskalnej w rozliczeniu kwartalnym?
Zawieranie danych z kasy fiskalnej w JPK wcale nie jest rzeczą nową. Jednak w tym momencie dowolność w wykazywaniu sprzedaży z kasy rejestrującej została zdecydowanie ukrócona przez nowe przepisy.
Wszystkim, którzy nie orientują się jeszcze w temacie raportów z kas fiskalnych, polecamy nasz artykuł na ten temat: Raporty okresowe z kasy fiskalnej.
Jeszcze w zeszłym roku po stronie podatnika leżała decyzja, jak będzie wyglądało jego księgowanie raportów z kasy fiskalnej. JPK pozwalało na wykazywanie w deklaracji każdego pojedynczego paragonu. Teraz, za sprawą Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, raport fiskalny w JPK powinien być wykazany w dokumencie zbiorczym. Rozporządzenie nie przewiduje żadnego innego sposobu na księgowanie raportów z kasy fiskalnej. JPK_V7 wprowadził więc w tym zakresie poważną zmianę.
Tak jak wspomnieliśmy, JPK możesz wysyłać zarówno co miesiąc, jak i co kwartał. Niezależnie od przyjętej przez Ciebie formy rozliczenia podatkowego, musisz wygenerować raport zbiorczy z kasy fiskalnej. To bardzo duże ułatwienie dla osób, którym sprawiało problem księgowanie raportów z kasy fiskalnej. JPK może zawierać raport zbiorczy z raportów dobowych lub miesięcznych, nie ma tu żadnych sprecyzowanych wymogów prawnych. Istotnym jest, by raport zbiorczy obejmował cały interesujący nas okres rozliczeniowy.
Najważniejszą zmianą, zawartą we wspomnianym wcześniej Rozporządzeniu jest oznaczanie, którym opatrzymy zbiorczy raport fiskalny w JPK. W § 10 ust. 5 czytamy: Ewidencja zawiera następujące oznaczenia dowodów sprzedaży: 1) „RO” – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących (…). To bardzo ważna do zapamiętania informacja – symbol “RO” musi pojawić się w ewidencji VAT naszego JPK.
Zbiorczy raport fiskalny okresowy w JPK zostaje więc oznaczony symbolem “RO”. Oprócz niego, w tym samym wierszy trzeba uzupełnić datę wystawienia raportu, datę powstania obowiązku VAT, numer dokumentu, opis zdarzenia (np. raport miesięczny z kasy fiskalnej, raport kwartalny z kasy fiskalnej), a także wartość podstawy opodatkowania i kwotę podatku należnego.
Tak naprawdę raport fiskalny w JPK wymaga od Ciebie wypisania jednego wiersza danych – to raczej nic strasznego. Problem pojawia się w momencie, gdy musimy wypisać faktury wystawione na podstawie paragonów. Jest to jednak temat na kolejny artykuł, który pojawi się u nas w wkrótce. Zapraszamy!