Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Zdarza się, że Twoi klienci płacą za zakupy wykorzystując tylko i wyłącznie płatność przelewem. A kasa fiskalna? 2022 rok nie […]

Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Zdarza się, że Twoi klienci płacą za zakupy wykorzystując tylko i wyłącznie płatność przelewem. A kasa fiskalna? 2022 rok nie przyniósł żadnych rewolucyjnych rozporządzeń, które zmieniłyby zależność na linii “płatność przelewem, a zwolnienie z kasy fiskalnej”. Sprawdźmy jednak szczegóły obowiązującego zwolnienia, bo wielu interpretuje je całkiem błędnie!

Skontaktuj się z nami!

Zajrzyjmy tradycyjnie do samego źródła i zobaczmy, z jakich konkretnie przepisów wynika obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni. Aktualne wymagania zawiera Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Płatność przelewem, a kasa fiskalna 2022 – co się zmieniło?

Przedsiębiorcy często szukają dróg na uniknięcie obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Powodem jest lęk przed obsługą urządzenia, albo wizja nieprzyjemnej kontroli skarbowej. Rozumiemy te wątpliwości i wcale nas nie dziwi, że z entuzjazmem reagujecie na zwolnienie z kasy fiskalnej. A płatność przelewem jest jedną z możliwości, aby to zwolnienie osiągnąć. Prawo fiskalne zmienia się jednak często i zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie.

Jak to więc jest w tym roku? Jakie Rozporządzenie Cię obowiązuje? Załóżmy, że wdrożyłeś w swojej firmie płatność przelewem. A kasa fiskalna? 2022 rok oraz 2023 rok to czas obowiązywania zaktualizowanego pod koniec 2021 roku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Aby wiedzieć, czy musisz mieć kasę fiskalną, trzeba zajrzeć do tego aktu prawnego.

Kasa fiskalna, a płatność przelewem

W Rozporządzeniu nie wprowadzono wielkich zmian, względem 2021 roku, a relacja “płatność przelewem, a kasa fiskalna” nie zmieniła się. Oznacza to, że na mocy aktu prawnego, zgodnie z pozycją 37 załącznika, zwolnieniu podlega:

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).

Warunki muszą być spełnione łącznie:

  • Dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).
  • Dostawca posiada ewidencje i dowody dokumentujące zapłatę, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana wpłata (dane nabywcy, w tym jego adres).

Widać więc, że rzeczywiście, jeśli stosujesz system wysyłkowy i przyjmujesz płatność przelewem, możesz skorzystać ze zwolnienia. Nie jest jednak tak, że wprowadzisz w swojej firmie płatność przelewem, a zwolnienie z kasy fiskalnej na pewno zacznie Cię obowiązywać. A przynajmniej – nie zawsze tak jest, warto więc poznać szczegóły!

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

Płatność przelewem, a zwolnienie z kasy fiskalnej – kiedy nie obowiązuje?

Istnieją towary, dla których rejestrowania niezbędna jest kasa fiskalna, a płatność przelewem nie uchroni Cię przed jej zakupem. Dokładny ich spis możesz znaleźć w naszym artykule: Kto musi mieć kasę fiskalną? Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Warto jednak zaznaczyć, że na liście tych towarów znajdują się powszechne w sprzedaży internetowej produkty np. perfumy, wody toaletowe, aparaty fotograficzne czy sprzęt radiowy, tv lub też smartfony.

Pamiętaj zatem: możesz oferować swoim klientom płatność przelewem, a kasa fiskalna i tak musi rejestrować każdą transakcję, jeśli sprzedajesz któryś z towarów objętych takim obowiązkiem. Od tej reguły nie ma żadnych wyjątków. Podstawą prawną jest tutaj § 4 ust. 1 wspomnianego Rozporządzenia.

Wiele osób błędnie myśli, że postawi na płatność przelewem, a kasa fiskalna nie będzie im już do niczego potrzebna. Co gorsza, często artykuły w internecie milczą na ten temat, co prowadzi do błędnych interpretacji obowiązującego Rozporządzenia. Cieszymy się jednak, że trafiłeś do nas – z Ekipą Mico nie zginiesz! Teraz wiesz już, że sprzedając pewne towary, musisz mieć kasę fiskalną, już od pierwszego dnia sprzedaży.

wróć do bazy wiedzy