Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w branży hotelarskiej

Wielu przedsiębiorców w Polsce prowadzi hotele, pensjonaty, wynajmuje mieszkania, domy czy apartamenty. Raczej każdy z nas chociaż raz w życiu […]

Kasa fiskalna do hotelu

Wielu przedsiębiorców w Polsce prowadzi hotele, pensjonaty, wynajmuje mieszkania, domy czy apartamenty. Raczej każdy z nas chociaż raz w życiu korzystał z takich usług krótkotrwałego zakwaterowania. Jeśli prowadzisz podobną działalność, na pewno rozważałeś zakup kasy fiskalnej. Czy kasa fiskalna do hotelu jest potrzebna? Czy klient ma prawo żądać paragonu za opłacony nocleg? Postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty tego zróżnicowanego tematu.

Kasa fiskalna do hotelu – ustawa o VAT

Tradycyjnie rozpoczynamy od przypomnienia o postanowieniach Ustawy o VAT. Zgodnie z nią, wszelka sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych wymaga urządzenia rejestrującego. Kasa fiskalna do hotelu jest więc w świetle ustawy o VAT potrzebna, ponieważ usługi noclegowe są przeważnie świadczone dla osób prywatnych.

Od tej reguły są jednak wyjątki. Ustawa o VAT przewiduje, że w drodze Rozporządzenia można zwolnić niektóre grupy podatników i czynności z obowiązku ewidencji. Zwolnienie to obowiązuje przez określony czas. Rozporządzenie dodaje więc dodatkowe aspekty do rozważań, czy kasa fiskalna do hotelu będzie potrzebna.

W czasie powstawania tego artykułu, zbliża się czas wejścia w życie nowego Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Poza kilkoma szczegółami, to w zasadzie ten sam dokument prawny, który w ten sam sposób reguluje kwestie kasy fiskalnej do hotelu.

Co mówi Rozporządzenie w sprawie zwolnień?

Rozporządzenie wymienia głównie towary i usługi, które muszą być ewidencjonowanie na kasie. Wiadomo – łatwiej napisać, kto musi mieć urządzenie rejestrujące, niż wskazać wszystkie branże stosujące zwolnienia. W skrócie można napisać, że:

  • kasa fiskalna do hotelu nie jest wymagana bezwzględnie od pierwszego dnia sprzedaży,
  • w związku z tym możesz zastosować jedno z istniejących zwolnień, o których piszemy poniżej.

Branża hotelarska

Limit obrotu

Limit obrotu wynosi od 20 000 zł netto w danym roku podatkowym – liczymy go bez wartości VAT. Po przekroczeniu tej kwoty, kasa fiskalna do hotelu musi być zakupiona w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli rozpoczynasz ewidencję w trwającym roku podatkowym, limit obliczasz proporcjonalnie. Więcej na ten temat w artykule: Limit obrotów a obowiązek stosowania kasy fiskalnej.

Rodzaj świadczonych usług

W części I Załącznika do Rozporządzenia, określono szczególne rodzaje usług, które są zwolnione z ewidencji sprzedaży ze względu na symbol PKWiU. Konkretnie pozycje 18, 19 i 20 mówią coś o tym, komu nie przyda się kasa fiskalna do hotelu.

  • 18) 55.10.10.0 Usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci.
  • 19) 55.20.19.0 Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci.
  • 20) 55.90.1 Pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem z wyłączeniem PKWiU 55.90.13.0 – dotyczy wyłącznie: usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych), jeżeli świadczenie tych usług w całości zostało udokumentowane fakturą.

Jeśli więc Twoje usługi kwalifikują się do któregoś z powyżej wypisanych symboli PKWiU, kasa fiskalna do hotelu nie będzie potrzebna. Możesz skorzystać z tego zwolnienia, aby nie kupować urządzenia rejestrującego.

Płatność przelewem

Część II Załącznika do Rozporządzenia określa jeszcze jeden rodzaj zwolnienia, który sprawia, że kasa fiskalna do hotelu może zostać pominięta. Konkretnie jest to pozycja 37:

Czynności zwolnione z obowiązku ewidencji:

(…)

Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

W tym przypadku kasa fiskalna do hotelu nie jest konieczna, jeśli przyjmujesz płatność tylko i wyłącznie bezgotówkowo. Pamiętaj jednak, że wciąż musisz prowadzić transparentny wykaz potwierdzeń, dokumentujących kto zapłacił, ile i za co.

Restauracja i hotel

Kasa fiskalna do hotelu, a usługi gastronomiczne

Wraz z noclegiem oferujesz swoim gościom wyżywienie? W tym przypadku kasa fiskalna do hotelu jest bezdyskusyjnie potrzebna. Wynika to bezpośrednio z omawianego przez nas Rozporządzenia. Czytamy w nim, że:

§ 4. 1. Zwolnień, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku (…) 2) świadczenia usług (…) i) związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56.10, PKWiU 56.21, PKWiU ex 56.29, PKWiU ex 56.30), wyłącznie:

– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz – usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering).

Usługi gastronomiczne są objęte bezwzględnym obowiązkiem posiadania urządzenia ewidencyjnego od pierwszego dnia sprzedaży. Kasa fiskalna do hotelu z restauracją będzie więc konieczna, aby rejestrować przychód ze sprzedaży posiłków.

Jaka kasa fiskalna do hotelu?

Jeśli zdecydujesz się na zakup kasy fiskalnej do hotelu, powinieneś zatrzymać się na chwilę i wybrać system POS. Dlaczego? Ponieważ działa on w oparciu o drukarkę fiskalną, a jest to urządzenie o dużo większych możliwościach niż zwykła kasa fiskalna. W połączeniu z dotykowym ekranem i odpowiednim programem, uzyskasz narzędzie do kompleksowej obsługi biznesu, także restauracji. W naszym e-sklepie dostępne są zestawy POS z oprogramowaniem GoPOS oraz Dotykačka.

Kasa fiskalna do hotelu będzie wystarczająca jedynie dla niewielkich punktów noclegowych. Zawsze oferujemy tu Elzab K10 Online, lub Novitus Nano Online, także w wersji Nano 2 Online. Są to kasy bardzo kompaktowe, łatwe w obsłudze, z możliwością wygodnej komunikacji GSM. Chcesz sprawdzić jak to działa jeszcze przed zakupem? Zapraszamy do naszego salonu na ulicy Gorczyczewskiego 4-6 w Poznaniu!

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy