Wybór odpowiedniej wagi do działalności handlowej bywa trudny, ponieważ w życiu codziennym używamy co najwyżej wagi kuchennej lub łazienkowej. Zupełnie […]
Wybór odpowiedniej wagi do działalności handlowej bywa trudny, ponieważ w życiu codziennym używamy co najwyżej wagi kuchennej lub łazienkowej. Zupełnie nie wiadomo, jaką wagę kupić, jeśli mamy na myśli urządzenie profesjonalne. Odpowiedni model nie tylko ułatwia codzienną pracę, ale musi być także zgodny z obowiązującymi przepisami. Na co zwrócić uwagę, jeśli potrzebna nam jest waga do sklepu?
Na rynku dostępne są różne rodzaje wag. Ostateczny wybór zależy od rodzaju działalność jaki prowadzisz i Twoich potrzeb.
Waga prosta to najmniej skomplikowany rodzaj wagi – służy jedynie do ważenia i nie ma dodatkowych funkcji kalkulacyjnych, czyli nie przelicza ostatecznej ceny. Taka waga do sklepu podaje jedynie, jaką masę ma położony na szalce produkt. Wagi proste sprawdzają się w miejscach, w których kontrola wagi produktu jest istotna – na magazynach, w działach spożywczych, gdzie klient/sprzedawca sprawdza kontrolnie czy ma w rękach pożądaną ilość produktu. Przykładem jest tutaj Waga Posnet DS-1 lub Fawag WS-1.
Jaką wagę kupić, jeśli chcesz nie tylko wiedzieć, ile waży produkt, ale także znać jego cenę na podstawie wcześniej zaprogramowanej taryfy? Idealnym rozwiązaniem będzie tu waga kalkulacyjna. Jest to urządzenie dedykowane głównie sklepom spożywczym, w tym stoiskom np. mięsnym w sklepie, lub wolnostojącym. Kalkulacyjna waga do sklepu służy zważeniu produktu bezpośrednio przed sprzedażą. Urządzenie podaje nie tylko masę produktu, ale także cenę za kilogram i końcową kwotę do zapłaty. Często można w nim zapisać skrót do sprzedaży najczęściej sprzedawanych towarów. Przykładem jest tutaj Dibal SPC-S lub nieco droższa Dibal G-325.
To waga sklepowa umożliwiająca wydruk etykiet z informacjami masie produktu, skalkulowanej cenie, a także powiązanym z produktem kodzie kreskowym. Popularna w supermarketach i delikatesach, szczególnie w formie samoobsługowej dla klientów. Waga etykietująca jest najczęściej zintegrowana z systemem sprzedaży. Przykładem jest Dibal W-025S.
Jeśli szukasz urządzenia przeznaczonego do ważenia dużych i ciężkich przedmiotów, wiesz już jaką wagę kupić – platformową. Jest ona często wykorzystywana w magazynach, hurtowniach, centrach logistycznych, a także sklepach z elektroniką czy AGD. Wagi platformowe cechuje wysoka precyzyjność i większy rozmiar, a co za tym idzie – wyższa nośność, osiągająca nawet kilkaset kilogramów. To waga sklepowa lub magazynowa do zadań specjalnych, umożliwiająca ważenie całych palet towaru – np. przy przyjmowaniu dostaw.
Jaką wagę kupić do supermarketu lub hipermarketu? Jeśli chcesz, by produkty były ważone bezpośrednio przez Twoich kasjerów, wagi do boksów kasowych stanowią doskonałe rozwiązanie. Urządzenie jest wtedy wbudowane bezpośrednio w stanowisko sprzedaży i zintegrowany z systemem kasowym. Taka waga sklepowa dodaje do transakcji pewną automatyzację. Wystarczy że kasjer położy produkt na wagę wbudowaną w stanowisko kasowe, wybierze produkt, a system od razu wliczy skalkulowaną wartość do paragonu.
Jeśli waga ma być używana w handlu, musi posiadać homologację oraz przejść proces legalizacji, który potwierdza jej zgodność z przepisami. Temat legalizacji, jaką musi posiadać również waga do sklepu poruszyliśmy wyczerpująco w tym artykule: Na czym polega legalizacja wagi sklepowej i na jak długo jest ważna.
O konieczności przeprowadzenia legalizacji mówi ustawa Prawo o miarach z dnia 11 maja 2001 roku. Mówiąc krótko, każde urządzenie pomiarowe, także waga sklepowa, musi wypełniać ściśle określone funkcje metrologiczne i techniczne. Wszystkie ważne informacje zawiera tabliczka znamionowa, umieszczona z boku wagi – znajduje się na niej także data nadania legalizacji pierwotnej. W Twojej inicjatywie leży jej przedłużenie, a więc nadanie legalizacji wtórnej i trzeba to zrobić w określonym terminie. Zachęcamy zatem do przeczytania powyższego artykułu!
Aby stwierdzić, jaką wagę kupić, trzeba najpierw wiedzieć co je charakteryzuje. Na co powinieneś zwrócić uwagę, porównując dane techniczne?
Każda waga ma określony zakres ważenia. Waga sklepowa o zakresie ważenia do 6, 15 czy 30 kg z pewnością wystarczy do małego supermarketu. Większe urządzenie takie jak Dibal PVC-50 z zakresem ważenia do 60, 150 czy 300 kg będzie odpowiednie do przyjmowania dostaw. Istotna jest również dokładność pomiaru, czyli najmniejsza jednostka, którą waga może wykryć (np. 1 g, 2 g, 5 g).
Waga sklepowa powinna być intuicyjna w użytkowaniu – zarówno dla pracowników, jak i klientów w przypadku stref samoobsługowych. Warto zwrócić uwagę na czytelność wyświetlacza, rozkład przycisków, a także to, czy urządzenie można połączyć z ekranem dotykowym.
Współczesne wagi mogą być zintegrowane z systemami POS, kasami fiskalnymi, drukarkami fiskalnymi czy komputerami. Ważną cechą są tu oferowane złącza (USB, RS232, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth). Na przykład waga Dibal G-325 posiada złącze RS232, pozwalające na komunikację z kasą fiskalną oraz większością systemów POS. Inna waga, Fawag WS-1, będąca prostą szalką kontrolną komunikuje się nie tylko z kasą fiskalną, ale także z komputerem lub urządzeniem mobilnym.
Niektóre wagi działają tylko na zasilaniu sieciowym, inne mają opcję pracy na akumulatorze. W miejscach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony (np. targi, stragany, mobilne punkty sprzedaży), waga sklepowa powinna mieć wbudowaną baterię. Do sprzedaży mobilnej jako waga kontrolna idealnie sprawdza się Fawag WS-1, bo jest mała, lekka i może działać bez podłączenia do prądu (opcjonalnie). Inna propozcyją jest Pris EP-200T – mobilna waga kalkulacyjna, którą można kupić w wersji z wysięgnikiem lub bez.
Jeśli waga będzie używana na ladzie sklepowej lub w boksie kasowym, jej rozmiar ma duże znaczenie. Warto dopasować model do dostępnej przestrzeni, zwłaszcza jeśli połączysz ją z kasą fiskalną i innymi urządzeniami.
Odpowiednio dobrana waga sklepowa wpłynie pozytywnie na komfort codziennej pracy. Przed zakupem warto określić potrzeby biznesowe, porównać dostępne modele i zwrócić uwagę na funkcje, szczególnie te dotyczące zakresu ważenia czy możliwości integracji z kasą/drukarką fiskalną, komputerem lub całym systemem POS. Istotną cechą jest także możliwość pracy mobilnej oraz fizyczne wymiary wagi.
Czy masz już na oku konkretne modele, które chcesz porównać? Jeśli tak, chętnie pomożemy Ci w wyborze. 😊 Zdajemy sobie sprawę, że dane techniczne mogą nieźle namieszać w głowie, nawet po przeczytaniu naszego poradnika! Dalej możesz nie wiedzieć, jaką wagę kupić. Dlatego zapraszamy Cię na ul. Gorczyczewskiego 4-6 w Poznaniu, gdzie znajduje się nasz salon sprzedaży. Zobaczysz tam na żywo niektóre z wymienionych w tym artykule modeli wag, a już po krótkiej konsultacji powiemy Ci, który produkt jest stworzony dla Ciebie. Do zobaczenia!