Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi sklepowej?

Wagi towarzyszą ludzkości od bardzo dawna. Już w starożytności używano prostych urządzeń dwuramiennych z ciężarkami, które ułatwiały przeprowadzanie transakcji. Dziś […]

waga sklepowa

Wagi towarzyszą ludzkości od bardzo dawna. Już w starożytności używano prostych urządzeń dwuramiennych z ciężarkami, które ułatwiały przeprowadzanie transakcji. Dziś handel jest dużo bardziej unormowany prawnie. By prowadzić działalność gospodarczą, często wymagana jest nie tylko kasa fiskalna, ale także waga sklepowa, spełniająca określone normy. Jakie systemy ważące dla sklepu można znaleźć na rynku? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

Po co nam waga sklepowa?

Na samym początku warto zastanowić się, po co w ogóle unormowano prawnie kwestie związane z ważeniem towaru. Odpowiedź nasuwa się sama – by mieć pewność, że każda transakcja jest przeprowadzana sprawiedliwie. Waga sklepowa musi spełniać określone wymogi, by była dopuszczona do sprzedaży. Powinna posiadać ważną legalizację, która jest potwierdzeniem, że urządzenie przeszło pomyślnie formalną kontrolę metrologiczną przyrządów pomiarowych. Systemy ważące muszą zachowywać państwowe i międzynarodowe wzorce jednostek miar. W efekcie pomiar jest ujednolicony, wszędzie taki sam.

Większość wag na rynku posiada legalizację pierwotną, uzyskaną przez producenta. Zdarza się jednak, że sprzedawana jest waga sklepowa bez legalizacji – warto rozeznać się w parametrach urządzenia przed zakupem. Waga bez legalizacji będzie wymagała jej przedłużenia w Głównym Urzędzie Miar. Wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem. Więcej o samym procesie legalizacji napisaliśmy tutaj: Na czym polega legalizacja wagi sklepowej i jak długo jest ważna?

Jaka działalność gospodarcza może wymagać wagi sklepowej?

Systemy ważące są najczęściej kojarzone z branżą spożywczą – i nic dziwnego. Kasa fiskalna, terminal płatniczy i waga sklepowa to zaklęte trio sprzedaży w wielu miejscach handlu. Wymienić tu można chociażby sklepy spożywcze, cukiernie, piekarnie, warzywniaki czy stoiska bazarowe. Wiadomo jednak, że na świecie istnieją także placówki handlowe o innym profilu, np. budowlane. Tam także bardzo często stosuje się wagi, szczególnie przy zakupie małych, trudnych do policzenia przedmiotów np. wkrętów czy gwoździ. Zazwyczaj kluczową rolę pełnią tam wagi etykietujące.

Sklepy posiadają także zaplecza i magazyny. W takich miejscach nieocenione będą wagi mające większy zakres ważenia czyli wagi platformowe. Usprawniają one pracę związaną z np. pakowaniem i przyjmowaniem dostaw.

Systemy ważące dla sklepu – najprostsza opcja

Najbardziej podstawowa waga sklepowa to waga prosta, nazywana w fachowym języku niekalkulacyjną. Jej zadaniem jest jedynie wyświetlanie masy danego produktu, w celach kontrolnych. Jaka działalność gospodarcza może wymagać takiego rodzaju urządzenia? Najczęściej są to małe placówki handlowe, takie jak warzywniaki czy stoiska bazarowe, ale spotykamy ją również w lokalach gastronomicznych np. lodziarniach, albo restauracjach samoobsługowych „na wagę”.

W Mico oferujemy kilka wag sklepowych prostych. Są to modele Fawag DS-1, Dibal PS-50 czy G-305, a także Pris EW-200.

Waga kalkulacyjna, czyli waga sklepowa wyższego poziomu

Innym rodzajem wagi jest waga kalkulacyjna. Skąd ta nazwa? Urządzenie tego typu nie tylko waży, ale łączy także wagę z konkretnym produktem, kalkulując jego ostateczną cenę. To waga sklepowa, która bardzo ułatwia i przyspiesza pracę.

Wśród wag kalkulacyjnych można wyróżnić:

  • proste wagi kalkulacyjne – robią to co napisaliśmy powyżej, ale można je połączyć także z czytnikiem kodów kreskowych czy kasą fiskalną, by przyspieszyć pracę. Doskonałe do małego, średniego i dużego handlu, pracy na magazynach lub w gastronomii. Nasze modele tych wag, to: Dibal SPC-S i SPC-T, G325  oraz Pris EP-200T.
  • wagi etykietujące – wydające etykietę z ceną towaru i kodem kreskowym do odczytania przy kasie. Działalność gospodarcza, która prosi się o wagę etykietującą to supermarket. W ofercie Mico znajdziesz kilka wag etykietujących, w tym: Dibal W-025S, W-025T oraz M-525T A.
  • wagi platformowe – to rodzaj wag posiadający wysoki zakres ważenia. Dedykowany przemysłowi i hurtowniom, świetnie sprawdzą się we wszelkich działaniach „na zapleczu” sklepu. Oferujemy model Dibal PVC-50 w dwóch rozmiarach szalki.
  • wagi do zabudowywaga sklepowa najczęściej spotykana przy kasie w supermarkecie, to właśnie waga w boksie kasowym. Jest to w zasadzie wago-skaner, który umożliwia kontrolę masy i odczyt kodów kreskowych. Kasa fiskalna i systemy POS to elementy sprzedaży, z którymi waga do zabudowy się lubi! Warto. My oferujemy Wam Novitus Saturn 2M.

Zakres ważenia, przeznaczenie, komunikacja… na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wspomnieliśmy już o tym, jak ważna jest aktualna legalizacja, którą powinna posiadać waga sklepowa. Jest jednak szereg czynników różniących wagi, wpływających na cenę i późniejsze komfortowe użytkowanie.

Przede wszystkim warto wziąć pod lupę zakres ważenia. Wagi kalkulacyjne zazwyczaj charakteryzuje zakres ważenia 6/15 kg / 2/5 g, gdzie wyjątkiem są wagi platformowe oferujące zakres ważenia od 12 kg do nawet 3000 kg. Warto tu oszacować, jaka maksymalna i minimalna waga pojawi się przy obsługiwaniu urządzenia.

Jeśli już mówimy o przeznaczeniu wag, to dość oczywiste, że w zależności od tego, czego wymaga nasza działalność gospodarcza – taką wagę powinniśmy wybrać. Wskazaliśmy już kilkukrotnie, gdzie wystarcza prosta waga sklepowa, gdzie należy pomyśleć o etykietach, a kiedy rozważyć zakup wagi w boksie kasowym. Czerpcie z tej wiedzy bez skrępowania.

Nie bez znaczenia jest także możliwość komunikacji wagi z innym sprzętem. Niektóre urządzenia mogą tworzyć zaawansowane systemy ważące, gdzie wagi przesyłają informacje między sobą, a kasą fiskalną, czy systemem POS. Warto pomyśleć o tym, czy przy stanowisku kasowym przydadzą się skanery, czy waga ma posiadać jakieś szczególne porty komunikacyjne, np. WiFi czy Ethernet. Waga sklepowa może mieć również wysięgnik, lub być go pozbawiona. Dobierz takie urządzenie, które będzie maksymalnie wspierało Twoją codzienną pracę i które wpisze się w Twoje stanowisko sprzedaży.

Masz jakieś pytania? Systemy ważące wciąż wydają Ci się skomplikowanym zagadnieniem? Cóż, pozostaje Ci kontakt z Ekipą Mico! Cierpliwie i z uśmiechem doradzimy Ci, jaką wagę powinieneś wybrać, aby spełniała Twoje oczekiwania. A jeśli potrzebna Ci kasa fiskalna – także się polecamy, to w końcu nasza największa specjalność!
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy