Kasa fiskalna w branży kosmetycznej – co musisz wiedzieć?

W Mico od prawie 25 lat sprzedajemy urządzenia fiskalne dla przedsiębiorców z rozmaitych branż. Każda dziedzina ma bowiem swoją specyfikę, […]

kasa fiskalna a salon kosmetyczny

W Mico od prawie 25 lat sprzedajemy urządzenia fiskalne dla przedsiębiorców z rozmaitych branż. Każda dziedzina ma bowiem swoją specyfikę, którą należy uwzględnić, przy zakupie kasy fiskalnej. Jednym z takich szczególnych miejsc prowadzenia sprzedaży jest salon kosmetyczny. W jaki sposób kasa fiskalna może odpowiedzieć na potrzeby tak wymagającej działalności, jaką jest branża kosmetyczna?

Skontaktuj się z nami!

Urządzenia fiskalne online obowiązkowe dla kosmetyczki

Zanim przejdziemy do porad musimy przypomnieć o obowiązkach – kasa fiskalna jest niezbędna każdej kosmetyczce już od pierwszego dnia działalności. Nie ma od tego wyjątku. Fakt ten wynika z przepisów polskiego prawa. Co więcej, nie może być to byle jaka kasa fiskalna, ale musi być to urządzenie online. Nie wiesz o czym mowa? Przeczytaj o kasach online w naszym artykule: Kasa fiskalna online – jak działa?

W skrócie można powiedzieć, że kasa fiskalna online to nowoczesne urządzenie, które z wykorzystaniem internetu łączy się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Komunikacja ta jest zdalna i automatyczna, użytkownik nie ma na nią żadnego wpływu, musi jedynie zapewnić stabilny dostęp do Sieci. Urządzenia fiskalne online przekazują do CRK wszystkie informacje dotyczące pracy kasy – raporty, paragony, informacje o przeglądach. Jest to narzędzie kontrolne dla organów nadzorczych, mające na celu walkę z nadużyciami i ograniczanie szarej strefy.

Żaden salon kosmetyczny nie może być zwolniony z obowiązku posiadania urządzenia rejestrującego. Od 1 lipca 2021 roku kasa fiskalna online jest niezbędna w tego typu działalności. Jeśli interesują Cię szczegóły przepisów, konkretne rozporządzenia – polecamy zapoznanie się z naszym artykułem: Kasy online – od kiedy, dla kogo?

Kasa fiskalna dla kosmetyczki – po pierwsze ilość usług

To akurat będzie dobra wiadomość i drogowskaz dla osób, których o ból głowy przyprawia szeroka oferta urządzeń fiskalnych. Branża kosmetyczna jest oparta głównie o usługi. Patrząc na cenniki poznańskich salonów na pewno jest ich dużo, ale nawet lokale o bardzo szerokiej ofercie nie będą miały do zaprogramowania więcej niż 1000 pozycji. Oznacza to, że możecie wybierać spośród małych kas fiskalnych, sugerując się pojemnością ich bazy towarowej (PLU).

Jednak tak jak wspomnieliśmy, branża kosmetyczna jest zróżnicowana. Zdarza się, że salon kosmetyczny nie tylko oferuje usługi, ale także sprzedaje produkty pielęgnacyjne swoim klientom. W takim przypadku mała kasa fiskalna może nie wystarczyć. Warto wtedy zsumować ilość usług i towarów, które oferuje nasz salon kosmetyczny i na tej podstawie wybrać kasę z odpowiednio dużą bazą PLU.

Branża kosmetyczna nie zawsze stacjonarna

Kosmetyczki często wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i w miarę możliwości starają się umożliwiać wizyty domowe. W takim przypadku niezbędna będzie mobilna kasa fiskalna, niezależna od zasilania sieciowego. Urządzenia fiskalne tego typu wyposażone są w akumulator, który pozwala na wielogodzinną pracę w terenie, bez ładowania. W razie potrzeby zawsze można dokupić i mieć przy sobie wymienny, naładowany akumulator. Branża kosmetyczna zyskuje z pewnością nową przestrzeń działania, jeśli pokusić się o zakup mobilnego urządzenia rejestrującego.

Mobilna kasa fiskalna sprawdzi się nie tylko w pracy w terenie. Zdarza się, że stacjonarny salon kosmetyczny wynajmuje stanowiska osobom wykonującym własną działalność gospodarczą. Jeśli więc wykonujesz swoją pracę na umowie B2B, może Ci się przydać mobilna kasa fiskalna, którą zawsze można mieć przy sobie, by wystawić paragon.

Pomijając powyższe wyjątki, zazwyczaj salon kosmetyczny wyposażony jest w jedną kasę fiskalną, rozliczającą wszystkie transakcje. Jeśli lokal jest duży, posiada np. recepcję, można zdecydować się na większą kasę stacjonarną. Natomiast gdy miejsca braknie, powierzchnia lady jest niewielka, warto sprawdzić małe urządzenia fiskalne.

Salon kosmetyczny to specyficzne środowisko pracy

Kasa fiskalna najczęściej działa w warunkach dość przewidywalnych. Stoi sobie na biurku albo na ladzie sklepu i wykonuje po cichu swoją pracę. Salon kosmetyczny jednak, tak jak i inne pokrewne branże, to miejsce specyficzne. Jeśli kasa fiskalna w salonie kosmetycznym stoi na ladzie i obsługuje ją tylko recepcjonistka, wystarczy zwykłe urządzenie, bez wyjątkowej wytrzymałości.

Jeśli natomiast kasa fiskalna przebywa w pobliżu wykonywanych zabiegów, musi być szczególnie odporna na pył, różnego rodzaju płyny, środki chemiczne, albo niespodziewane upadki. Polecamy tu urządzenia fiskalne z klawiaturą dotykową lub membranową (pyłoszczelną). Przydają się także powłoki antypoślizgowe, albo certyfikaty potwierdzające odporność urządzenia na trudne warunki. Kasa fiskalna z dodatkową osłoną silikonową na klawiaturę, albo zabezpieczona w futerale także zdaje egzamin.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

Jaka kasa fiskalna dla kosmetyczki? Nasze rekomendacje

A zatem… jakie urządzenia fiskalne polecamy Wam z naszego własnego doświadczenia? Okazuje się, że branża kosmetyczna największym zaufaniem obdarzyła kasę Elzab K10 Online. Jest to bardzo intuicyjne urządzenie z ekranem dotykowym, mobilne, z powłoką antypoślizgową. Przeprowadzono na nim wiele testów, sprawdzając jego skuteczność w trudnych warunkach. Dowiedziono nawet, że kasa fiskalna Elzab K10 Online jest odporna na systematyczne uderzenia tipsami w ekran. Na stronie Elzab z łatwością znajdziecie case study opisujące wszystkie testy, którym poddano tę kasę. Jeszcze do niedawna można było kupić specjalna, różową wersję kolorystyczną, stworzoną specjalnie z myślą o kosmetyczkach. I choć produkcję wersji różowej zakończono, kasa fiskalna K10 Online wciąż może poszczycić się największą gamą kolorystyczną, jaką kiedykolwiek oferowało urządzenie fiskalne. To także zaleta – łatwo wpasowuje się w miejsce sprzedaży.

Salon kosmetyczny jest także właściwym miejscem dla kasy Novitus Nano Online i Nano II Online. Są to urządzenia fiskalne wprost niezawodne, najczęściej wybierane przez naszych klientów – przychylne opinie daje im także branża kosmetyczna. Kasy Novitus Nano to sprzęt mobilny, poręczny, odporny, łatwy w obsłudze, wyposażony w silikonową klawiaturę. Jeśli natomiast szukasz rozwiązania bardziej stacjonarnego, np. na recepcję, kasa fiskalna Elzab Mini Online z klawiaturą membranową sprawdzi się doskonale! Jest niewielka, ma wszystko to co urządzenia fiskalne mieć powinny oraz doskonale wtopi się w otoczenie.

Jak widać branża kosmetyczna rzeczywiście ma specyficzne wymagania i pierwsza lepsza kasa fiskalna nie spełni jej oczekiwań. Po to macie nas i nasze doświadczenie! Jeśli wciąż nurtują Cię jakieś pytania – daj nam znać. Duża część naszych klientów to właśnie salony kosmetyczne. Zaręczamy, że znamy ten temat od podszewki!

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy