Jaki internet do kasy fiskalnej online wybrać?

Pisaliśmy już naprawdę wiele o kasach online, ale Wy wciąż potraficie zaskoczyć nas nowymi pytaniami. Okazuje się, że wielu z […]

Jaki internet do kasy fiskalnej

Pisaliśmy już naprawdę wiele o kasach online, ale Wy wciąż potraficie zaskoczyć nas nowymi pytaniami. Okazuje się, że wielu z Was nie zna rodzajów połączenia kas online z Centralnym Repozytorium Kas, dlatego zastanawiacie się, jaki internet do kasy fiskalnej wybrać. Poniżej odpowiadamy na tak postawioną wątpliwość.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Internet do kasy fiskalnej online, czyli…?

Na wstępie musimy polecić Wam nasz artykuł o sposobach połączenia kas fiskalnych z CRK: Typy połączeń urządzenia fiskalnego z CRK – ranking. Jest to zupełna podstawa dzięki której zrozumiesz, po co w ogóle potrzebujesz sprawnego internetu, dostosowanego do rodzaju prowadzonej sprzedaży. Rozjaśni to także wstępnie, jaki internet do kasy fiskalnej będzie dla Ciebie lepszy, a który może sprawdzać się nieco gorzej.

Stary, dobry kabel sieciowy

Najbardziej tradycyjnym sposobem uzyskiwania połączenia z internetem jest użycia kabla sieciowego. Podłączamy wtedy kasę bezpośrednio do routera i w ten sposób umożliwiamy urządzeniu komunikację z CRK. Tak podłączony internet do kasy fiskalnej ma pewną mocną zaletę, w postaci stabilnego połączenia oraz szybkiego transferu danych. Nie da się jednak ukryć, że jego wadą jest konieczność ustawienia kasy w pobliżu routera i niemożność jej odłączenia bez jednoczesnego przerwania komunikacji z Repozytorium.

Jeśli prowadzisz sprzedaż stacjonarną, nie zależy Ci na mobilności, a powierzchnia lady sprzedażowej Cię nie ogranicza, zdecyduj się połączenie kablem sieciowym. Warto także rozważyć ukrycie okablowania oraz samego routera pod blatem, aby nie zaburzać estetyki miejsca sprzedaży.

Wszystkie kasy fiskalne online posiadają w standardzie złącze LAN, które umożliwia komunikację za pomocą kabla sieciowego. Jest to również bezsprzecznie najtańszy internet do kasy fiskalnej, jaki jest dostępny na polskim rynku.

Pewnym rodzajem uzyskiwania dostępu do internetu przez urządzenie fiskalne, jest NetShare. W tej metodzie,charakterystycznej jedynie dla urządzeń fiskalnych producenta Posnet, połączenie internetowe udostępnia komputer. Internet do kasy fiskalnej nie jest jednak dostarczany przez kabel sieciowy, a specjalny kabel USB A-A.

Najczęściej wybierane połączenie WiFi

Najczęściej wybieranym sposobem, który dostarcza internet do kasy fiskalnej, jest komunikacja bezprzewodowa, czyli dobrze nam znane WiFi. Musisz posiadać router albo inne urządzenie, które udostępnia internet, a także kasę wyposażoną w specjalny moduł WiFi (czasami spotyka się również Bluetooth/WiFi).

Router

Jeśli posiadasz router, internet do kasy fiskalnej wyposażonej w moduł WiFi będzie dostarczany bezprzewodowo. Zakładając, że siła sygnału jest stabilna, a Ty musisz przemieszczać się ze swoją kasą po miejscu sprzedaży, będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie. Internet z Wifi jest dużo bardziej elastyczny. Daje Ci mobilność w obrębie zasięgu routera oraz nie zaburza estetyki miejsca sprzedaży. Router można ustawić na zapleczu, gdzie nie będzie rzucał się w oczy klientom.

Router mobilny

Jeśli potrzebujesz większej mobilności, możesz również zakupić router przenośny, który dostarczy internet do kasy fiskalnej w handlu obwoźnym. Jego działanie opiera się na karcie SIM i sieci komórkowej, tworzących mobilny hot spot. Routery tego typu są droższe, ale są także pewną alternatywą, jeśli koniecznie potrzebujesz sprzedawać w terenie. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że zyskujesz dodatkowe urządzenie, o które musisz zadbać na czas transportu.

Internet do kasy fiskalnej

Smartfon

Często zapomina się również, że internet do kasy fiskalnej może być dostarczany przez smartfon. Działa to na tej samej zasadzie co przenośny router, przy czym smartfona masz z całą pewnością zawsze przy sobie – nie musisz wyposażać się w dodatkowe urządzenie. To dość wygodne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać o często wysokim koszcie takiego rozwiązania. Kasy fiskalne online nie są pożeraczami transferu, ale wiele zależy od tego, jak intensywnie pracujesz. Do tego rozwiązania trzeba więc podchodzić ostrożnie i z rozwagą, żeby nie zaskoczył nas nieprzyjemnie wysoki rachunek za internet.

Do większości urządzeń fiskalnych można bez problemu dokupić moduł WiFi lub BT/WiFi – jest to koszt rzędu 30 zł netto. Zdarzają się jednak urządzenia, które posiadają moduł zintegrowany. Warto więc już przed zakupem wiedzieć, jaki internet do kasy fiskalnej jest najbardziej przez Ciebie pożądany i poinformować o tym sprzedawcę.

Niezawodne i wygodne połączenie przez kartę SIM

Najdroższe, ale też i najbardziej wygodne i niezawodne rozwiązanie, to uzyskiwanie połączenia z internetem przez wbudowany w urządzenie fiskalne modem GPRS i zainstalowaną kartę SIM. W tym rozwiązaniu kasa fiskalna staje się zupełnie samowystarczalna, sama sobie dostarczając połączenia internetowego, bez dodatkowych urządzeń zewnętrznych.

Karta SIM i zintegrowany modem to najbardziej stabilny i niezawodny Internet do kasy fiskalnej, jaki można sobie wyobrazić. Twoją jedyną rolą w utrzymaniu takiego połączenia jest pozostawanie w zasięgu sieci komórkowej. Zakładamy, że sprzedaż na całkowitym odludziu jest raczej mało opłacalna. 😉 Możesz więc dowolnie się przemieszczać i sprzedawać gdzie chcesz i kiedy chcesz. Kasa bez problemów będzie przesyłała dane do Repozytorum. Ważną zaletą jest także to, że wszystko mieści się w Twojej kasie fiskalnej. Nie musisz martwić się o inne dodatkowe urządzenia, czy estetykę miejsca sprzedaży.

Warto wiedzieć, że karta SIM w nowo zakupionym urządzeniu opłacono na okres od 24 do 80 miesięcy. Potem sam decydujesz, czy korzystasz dalej z oferty producenta, czy wybierasz dogodną dla siebie opcję komercyjną. Należy również dodać, że urządzenia fiskalne ze zintegrowanym modemem i kartą SIM są najdroższe w tym zestawieniu. Kosztują zazwyczaj około 200 do 250 zł więcej, niż urządzenia LAN/Ethernet. Ale cóż… tu płacisz za super wygodę użytkowania.

Jaki internet do kasy fiskalnej wybrać?

To, jaki internet do kasy fiskalnej wybrać, zależy więc od kilku czynników: formy prowadzonej przez Ciebie sprzedaży, stanowiska sprzedaży oraz Twoich osobistych preferencji, a także posiadanego już sprzętu. Do sprzedaży mobilnej i obwoźnej najlepiej nadają się urządzenia ze zintegrowanym modemem i kartą SIM. Dodatkowo, jeśli posiadasz  przenośny modem lub wydajny transfer danych komórkowych, możesz stworzyć przenośną komunikację typu WiFi.

W sprzedaży stacjonarnej najczęściej wybierany jest internet do kasy fiskalnej typu WiFi. Większość miejsc handlowych posiada już własny router. Bez dodatkowego kosztu można więc zainstalować kasę fiskalną z modułem WiFi, tworząc wygodną, bezprzewodową komunikację. Natomiast w miejscach, gdzie na ladzie i tak znajduje się komputer lub router, najlepiej zastosować połączenie przez kabel sieciowy lub NetShare (urządzenia online Posnet)

Jeśli wciąż wahasz się, jaki internet do kasy fiskalnej będzie dla Ciebie najlepszy, po prostu nas o to zapytaj. Doradzimy Ci zarówno w tej kwestii, jak i przy późniejszym wyborze urządzenia fiskalnego. Stabilny internet do kasy fiskalnej to kluczowa sprawa dla komfortu pracy, więc warto zawczasu solidnie ją przemyśleć i zdecydować mądrze. Zachęcamy do kontaktu!

Zapytaj o kasy fiskalne

wróć do bazy wiedzy