Jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej Elzab?

W 2022 roku pojawił się nagły wymóg zmiany przypisanych stawek VAT do produktów spożywczych. Jest to działanie polskiego ustawodawcy, skierowane […]

jak zmienić stawkę vat w kasie fiskalnej elzab

W 2022 roku pojawił się nagły wymóg zmiany przypisanych stawek VAT do produktów spożywczych. Jest to działanie polskiego ustawodawcy, skierowane na walkę z inflacją. Wielu przedsiębiorców skorzystało z usług serwisów, inni próbowali zmienić stawki na własną rękę. Naszych klientów szczególnie interesowało, jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej Elzab. Pamiętajmy, że stawka VAT w kasie fiskalnej zostaje zmieniona do lipca 2022, dlatego postanowiliśmy stworzyć ten poradnik dla naszych stałych i przyszłych klientów, którzy w lipcu ponownie będą modyfikować VAT.

Skontaktuj się z nami!

Zmiana stawki VAT w kasie fiskalnej – najpierw raporty!

Zanim opiszemy, jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej Elzab przypomnijmy o jednej ważnej rzeczy. Każda zmiana VAT towarów wymaga wykonania raportu fiskalnego dobowego. Jeśli chcesz samodzielnie edytować stawki, upewnij się że raport dobowy został wystawiony i dopiero przejdź do właściwych czynności.

Jesteśmy przekonani, że jeśli interesuje Cię zmiana stawki VAT w kasie fiskalnej, na pewno wiesz co to jest raport dobowy i jak go wystawić. Gdyby jednak było inaczej, polecamy Ci wpis Raporty z kasy fiskalnej – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Które produkty podlegają zmianom?

Na samym początku trzeba podkreślić, że wymagana zmiana stawki VAT na kasie fiskalnej absolutnie nie dotyczy zmiany matrycy VAT. Edytujemy jedynie podatek przypisany do podstawowych produktów spożywczych, opatrzonych stawką 5% – zmniejszamy go do 0%. Nie oznacza to także, że edytujemy każdy towar 5%, zaprogramowany w naszej bazie, dotyczy to tylko wybranych pozycji. Pełną listę produktów wymagających zmiany znajdziemy na stronie rządowej.

Widać, że zmiana stawki VAT w kasie fiskalnej wymaga wcześniejszego zaplanowania. Najlepiej przygotować sobie listę produktów, które będą wymagały edycji. Wskazane jest posiadać nie tylko ich nazwy, ale także numeru pod którymi towary zostały zaprogramowane w bazie urządzenia. Ułatwi to i przyspieszy późniejsze działania ze stawkami VAT.

Stawka VAT w kasie fiskalnej Elzab – gdzie ją znaleźć?

Elzab posiada w swojej ofercie kilka modeli kas fiskalnych, zarówno takich z kopią elektroniczną, jak i online. Niezależnie od tego, jakie urządzenia posiadasz, stawka VAT w kasie fiskalnej Elzab będzie się znajdować zawsze w tym samym miejscu.

Ścieżka jest prosta. Należy wejść w menu kasy, następnie odnaleźć Funkcje Kierownika. Tam znajduje się opcja Konfiguracja, a w niej pozycja Towary/Definiowanie towarów. W niektórych urządzeniach Definiowanie to dopiero kolejna opcja.

Opisana ścieżka doprowadza nas do miejsca, w którym możemy wprowadzać i korygować dane o towarach w pamięci kasy. Właśnie tutaj dokonuje się zmiana stawki VAT w kasie fiskalnej, która jest przypisana do towarów.

Do miejsca docelowego można się oczywiście dostać na skróty. Gdy wejdziemy do menu kasy, wykorzystujemy kombinację klawiszy:

  • 2 1 1 1 (Jota Online, Mini Online, Mini LT Online, Mini E, K10 Online, K10),
  • 2 01 01 (Jota E, Delta Max E).

W ten sposób szybko i bez problemów znajdziesz się w miejscu edycji towarów.

Jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej Elzab?

Edycja towarów może wyglądać w każdej kasie Elzab nieco inaczej. W niektórych będziesz musiał najpierw wybrać sposób wyszukiwania produktów (najlepiej wybrać po numerze, nazwie lub z użyciem skanera kodów kreskowych, jeśli posiadamy go w firmie). W innych modelach należy od razu zacząć wpisywać numer towaru, aby szybko go odnaleźć.

Po wybraniu danego produktu wchodzimy w szczegółowe opcje edycji jego atrybutów Można tam zmodyfikować wszystkie cechy danego towaru. Jak zmienić stawkę VAT? W kasie fiskalnej Elzab jest to druga opcja, pojawiająca się zaraz po nazwie.

Zmiana stawki VAT w kasie fiskalnej musi zostać oczywiście zatwierdzona. W części kas wystarczy tylko zatwierdzić (PLU), w innych (Jota Online, Mini Online, Mini LT Online) należy kliknąć Razem, lub skorzystać z ostatniej pozycji na liście atrybutów towaru Zapisz Towar. W kasie K10 i K10 Online zmiany zatwierdzamy zieloną strzałką.

To wszystko! Wiesz już, jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej Elzab. Z doświadczenia wiemy jednak, że takie ogólne artykuły mogą powodować Wasze zagubienie. Jeśli stawka VAT w kasie fiskalnej budzi jeszcze jakiekolwiek pytania, po prostu skontaktuj się z nami! Z chęcią wniesiemy światło wiedzy we wszelkie niejasności… 😉

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

wróć do bazy wiedzy