Jak działają wagi platformowe? Charakterystyka i zastosowanie

Rodzajów wag elektronicznych jest naprawdę sporo. Najczęściej spotykane są wagi kalkulujące albo etykietujące, z którymi mamy do czynienia podczas codziennych […]

waga platformowa

Rodzajów wag elektronicznych jest naprawdę sporo. Najczęściej spotykane są wagi kalkulujące albo etykietujące, z którymi mamy do czynienia podczas codziennych zakupów. Mniej widoczna dla oczu przeciętnego konsumenta pozostaje waga platformowa. Co to jest? Jakie rodzaje wag platformowych można wyróżnić? Jak odbywa się ważenie towarów z ich pomocą? Wszystkie zagadki rozwiązujemy w tekście poniżej.

Waga platformowa – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, waga platformowa składa się głównie z platformy. Jest to duża szalka, wykonana zazwyczaj z wytrzymałej stali, która pozwala na swobodne ważenie towarów w środowisku przemysłowym. To ważne, bo jak wiadomo, środowisko przemysłowe naraża urządzenie na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki pracy, np. zmieniającą się temperaturę czy wysoką wilgotność.

Ważnym atrybutem omawianego rodzaju wagi jest czujnik tensometryczny. Brzmi niezbyt przyjaźnie, ale jest to bardzo łatwe do zrozumienia. Czujnik pozwala na pomiar nacisku, który towar wywiera na platformę. Waga platformowa przelicza ten nacisk na zaprogramowaną jednostkę (np. kilogram) i podaje wynik na zewnętrznym wyświetlaczu.

To w zasadzie wszystko! Waga platformowa jest po prostu tym, czym brzmi że jest, czyli platformą ważącą. Może mieć ona różne wymiary i parametry, ale o tym opowiemy zaraz.

Rodzaje wag platformowych

Na pewno interesuje Was, czy nie pogubicie się w ilości opcji dostępnych wag platformowych. Zaręczamy, że nie! Rodzaje wag platformowych to temat, który na pewno nie będzie wymagał od Was wielkiego rozeznania rynkowego. Najważniejsze, byście znali swoje towary i wiedzieli w jakich jednostkach wagi oraz miary mieszczą się ich gabaryty.

Tak więc waga platformowa to jeden z rodzajów wagi przemysłowej. W tej grupie znaleźć można także wagi samochodowe (tzw. najazdowe), paletowe, albo hakowe, które służą do ważenia poszczególnych produktów (np. europalety), albo ogromnych gabarytów (np. samochody ciężarowe).

Przeciętna waga platformowa to rodzaj wagi przemysłowej, która posiada zakres ważenia od 12 kg do nawet 3000 kg. Rodzaje wag platformowych można więc wyodrębnić ze względu na zakres ważenia. Warto zwrócić na niego uwagę przy zakupie, kierując się późniejszym przeznaczeniem wagi. Oprócz zakresu ważenia istotny może być także rozmiar szalki. Te dwa atrybuty są ze sobą w pewien sposób powiązane – waga z wyższym zakresem ważenia, będzie też posiadała szerszą i dłuższą szalkę. Sugerujemy jednak zwrócić uwagę na wymiary szalki, aby późniejsze ważenie towarów odbywało się komfortowo.

Wagi platformowe – dla kogo?

Można się domyślić, że waga platformowa znajdzie zastosowanie w wielu rodzajach działalności. Tak też jest w istocie! Na pewno można rekomendować jej zakup wszelkim magazynom, hurtowniom, halom przemysłowym, firmom związanym z procesami logistycznymi (np dostawy towaru). Waga platformowa jest także niezwykle istotna na produkcji, gdzie kontrolować trzeba ilość produktów, półproduktów i składników.

Ważenie towarów o większych gabarytach odbywa się nie tylko na magazynach. Wagi platformowe znajdują zastosowanie w rzeźniach, przemyśle spożywczym, branży chemicznej, rolniczej, przy sprzedaży opału. Gdyby dobrze się rozejrzeć, waga platformowa wpadnie nam w oko także na poczcie czy lotnisku.

Platformowa waga legalizowana

Kończąc już, wypada wspomnieć o najważniejszej sprawie. Każda zakupiona waga platformowa musi posiadać ważną legalizację, abyśmy mogli jej używać! Informacje na ten temat znajdziesz w ustawie Prawo o miarach z dnia 11 maja 2001 roku. Więcej o samym procesie legalizacji napisaliśmy tutaj: Na czym polega legalizacja wagi sklepowej i jak długo jest ważna?

Legalizację przeprowadza się dla zachowania ustalonych procedur pomiarowych. Ma ona na celu prawną kontrolę metrologiczną przyrządów pomiarowych; zachowanie państwowych wzorców jednostek miar. Istotna jest także realizacja zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych. Legalizacja sprawia, że ważenie towarów jest ujednolicone i wszędzie takie same.

Co istotne, waga legalizowana może być pierwotnie, u producenta. Oznacza to, że możesz po prostu zakupić wagę z ważną legalizacją i nie przejmować się nią aż do czasu przedawnienia. Niektóre wagi będą jednak wymagały od Ciebie legalizacji wtórnej od razu po zakupie. Warto rozeznać się w parametrach urządzenia, zanim zdecydujesz się na zakup.

Po co nam więc waga legalizowana? Abyśmy mieli pewność, że urządzenie mierzy z obiecaną na tabliczce znamionowej dokładnością. Błędy pomiaru są sprawą normalną, ale nie mogą przekroczyć określonych przez przepisy prawa polskiego ram. Dzięki temu nie tylko Ty masz pewność, że waga jest pod kontrolą, ale ma ją także konsument, co może mieć znaczenie w handlu np. spożywczym.

Waga platformowa Dibal PVC-50

Widać więc, że jeśli chcesz zakupić wagę platformową, z całą pewnością będzie Ci potrzebna waga legalizowana. Dibal to popularny i lubiany producent wag, pochodzący z Hiszpanii. W swojej ofercie posiada wiele rodzajów wag, w tym platformowe.

W naszej ofercie znajduje się jedna waga platformowa od Dibal, oczywiście z ważną legalizacją. Model PVC-50 jest urządzeniem dość uniwersalnym. Oferuje dwa wymiary szalki do wyboru, a także zakres ważenia od 30 do nawet 300 kg. Co ważne, może działać aż do 100h bez zasilania zewnętrznego. PVC-50 wyposażono również w funkcję liczenia sztuk oraz programowania limitów. Komfort użytkowania podniesiono przez duży, czytelny wyświetlacz. Jest to urządzenie bardzo wytrzymałe i przystosowane do pracy w trudnych warunkach.

Waga platformowa Dibal PVC-50 znajduje zastosowanie jako waga kontrolna. Wykorzystywana jest w placówkach handlowych, zakładach produkcyjnych czy magazynach i pasuje do większości przedsiębiorstw.

Wiesz już wszystko o wagach platformowych! Wiesz co to jest, jakie ma zastosowanie, a także jakie rodzaje wag platformowych można na siłę wyróżnić. Jeśli potrzebujesz wagi, oczywiście zgłoś się do nas! Może i PVC-50 nie wygląda na zbyt imponujący asortyment, ale w tajemnicy powiemy Ci, że specjalnie dla Ciebie możemy załatwić inne urządzenie od producenta. Zapraszamy do kontaktu, razem zawsze coś poradzimy!
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy