Jak długo trwa obowiązkowy serwis kasy fiskalnej i ile kosztuje?

Dla każdego posiadacza samochodu oczywiste jest, że od czasu do czasu musi udać się do stacji diagnostycznej celem dokonania przeglądu. […]

Dla każdego posiadacza samochodu oczywiste jest, że od czasu do czasu musi udać się do stacji diagnostycznej celem dokonania przeglądu. Kasy fiskalne, jako wyspecjalizowane urządzenia o szczególnej funkcji, również podlegają obowiązkowym przeglądom technicznym. Jak długo trwa serwis kasy fiskalnej? Ile kosztuje? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Skontaktuj się z nami!

Po co przegląd kasy fiskalnej? Podstawa prawna

Jak zawsze wskazujemy, w jakich dokumentach należy szukać obowiązujących Was przepisów. Art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT mówi, że każdy właściciel kasy fiskalnej musi poddawać ją regularnym przeglądom technicznym. Odbywać się to musi konkretnie co dwa lata, czyli nie rzadziej niż co 24 miesiące.

Innym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 w sprawie kas rejestrujących. Określa ono, jakie dokładnie czynności wykonuje serwisant podczas przeglądu, precyzuje terminy i sposoby postępowania. Rozporządzenie nie podaje jednak ile trwa serwisowanie kasy fiskalnej. Nie określono również prawnie, ile zapłacimy za obowiązkowy serwis kasy fiskalnej. Cena i czas trwania przeglądu są zależne od innych, indywidualnych czynników.

Jeśli chcesz posłuchać, co na temat serwisu kasy i gwarancji mówi nasz ekspert, obejrzyj poniższy filmik Mico na kanale YouTube:

Jak długo trwa serwis kasy fiskalnej? Czynności serwisanta

W Rozdziale 4 § 55. ust. 1 wspomnianego Rozporządzenia określono czynności, które muszą być wykonane przez serwisanta podczas przeglądu technicznego. W dużej mierze to one determinują, ile czasu zajmuje obowiązkowy serwis kas fiskalnych. Serwisant musi sprawdzić stan plomb, ich liczbę, zgodność pozyskanych informacji z dokumentacją. Badana jest również obudowa urządzenia (czy nie jest uszkodzona i czy nie naruszono jej integralności), czytelność wydruków i wyświetlacza, stan techniczny akumulatorów/baterii, program pracy urządzenia i program do odczytu pamięci. Tak w pewnym skrócie wygląda obowiązkowy przegląd techniczny. Ile trwa serwisowanie kasy? Maksymalnie godzinę czasu. Zazwyczaj na wykonanie kompetentnego przeglądu wystarczy tylko pół godziny.

Ile trwa serwisowanie kasy fiskalnej z Mico?

Serwisanci Mico, poza czynnościami wykazanymi w Rozporządzeniu, zwracają uwagę na czystość kasy. Usuwamy wszelkie zabrudzenia, które dostały się do środka np. do mechanizmu drukującego. Sprawdzamy również stan obwodów na płycie głównej. W efekcie tych dodatkowych prac często zapobiegamy niespodziewanym awariom wynikającym z zawilgocenia wnętrza kasy. Jak długo trwa serwis kasy fiskalnej poszerzony o nadprogramowe czynności naszych serwisantów? Gwarantujemy, że nie zajmie dłużej niż 40 minut. 🙂

Obowiązkowy serwis kasy fiskalnej – cena

Wiesz już, ile czasu zajmuje obowiązkowy serwis kas fiskalnych i zastanawiasz się pewnie, jaką kwotę zapłacisz za pół godziny do godziny pracy serwisanta. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje serwis kasy fiskalnej. W zależności od regionu cena ta waha się od 150 do 400 złotych brutto. Widać jednak, że mniej płaci się w mniejszych miastach, a więcej w dużych. Dla przykładu powiedzmy, że cena w Poznaniu nie spada poniżej 220 zł brutto.

Warto również zwrócić uwagę na miejsce, w którym odbywa się obowiązkowy serwis kasy fiskalnej. Cena wzrasta, jeśli serwis musi doliczyć koszt dojazdu do Ciebie i czas na to potrzebny. Bardziej oszczędną opcją jest dostarczenie urządzenia fiskalnego wprost do punktu stacjonarnego serwisu. Pamiętaj, by wcześniej umówić się na spotkanie!

Jeśli przerażają Cię podawane przez nas kwoty, przelicz sobie, ile kosztuje serwis kasy fiskalnej w ujęciu miesięcznym. Nawet jeśli założysz, że zapłacisz maksymalną kwotę 400 zł brutto i podzielisz ją na 24 miesiące, wychodzi Ci 17 zł za dokonanie przeglądu miesięcznie. To nie tak dużo, prawda?

Obowiązkowy serwis kasy fiskalnej w Mico

W Mico dokonujemy przeglądów technicznych spełniających wszystkie wymagania Ministra Finansów, zgodnych z najnowszymi rozporządzeniami. Jesteśmy autoryzowanym serwisem urządzeń Novitus, Posnet, Elzab, Datecs oraz Torell i wciąż podnosimy swoje kwalifikacje. Proponowana przez nas cena jest adekwatna do najwyższej jakości, jaką oferujemy.

Jakie jeszcze czynniki kształtują nasz koszt za obowiązkowy serwis kasy fiskalnej? Cena to również nieustanne szkolenia i wydatki ponoszone po stronie Mico. Należy pamiętać, że osoba dokonująca przeglądu, musi posiadać aktualne uprawnienia. Chcemy być najlepsi w tym, co robimy, dlatego każdorazowo płacimy kilkaset złotych za szkolenie jednego serwisanta. Ten fakt wpływa na cenę fachowego przeglądu, ale płacąc więcej, dostajesz jakość usługi, jakiej nie spotkasz u naszej konkurencji.

 

Jeśli przegląd polega tylko na odciśnięciu pieczątki, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak. Taka praktyka jest nie tylko nieprofesjonalna, ale przede wszystkim zupełnie niezgodna z prawem. Wybierając profesjonalistów, możesz spać spokojnie i mieć pewność, że nie narażasz się na niepotrzebny stres czy nawet mandat. To prawda, że dobrze przeprowadzony przegląd nie należy do najtańszych, ale warto się na niego zdecydować raz na dwa lata. Dla swojego własnego spokoju oraz dla przedłużenia żywotności stosowanego przez Ciebie urządzenia.

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy