Jak często trzeba wykonywać obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej?

Każdy użytkownik urządzenia fiskalnego wie, że od czasu do czasu trzeba sobie przypomnieć o czymś takim jak przegląd kasy fiskalnej. […]

Jak często trzeba wykonywać obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej

Każdy użytkownik urządzenia fiskalnego wie, że od czasu do czasu trzeba sobie przypomnieć o czymś takim jak przegląd kasy fiskalnej. Jeśli stawiasz pierwsze kroki ze swoją kasą fiskalną, z pewnością stresuje Cię ten obowiązek. Przeczytaj więc, jak często trzeba go wykonywać? Czym skutkuje spóźnienie z przeglądem? Co ma co tego wszystkiego fiskalizacja?

Skontaktuj się z nami!

Fiskalizacja i… czas start!

Pojęciem typowym dla naszej branży jest fiskalizacja. Dla tych, którzy zapomnieli albo są tu pierwszy raz przypominamy: fiskalizacja to zainicjowanie pracy modułu fiskalnego. Dzięki temu, urządzenie fiskalne wykonuje zadania, do których zostało stworzone. Fiskalizacja jest równoznaczna z zakończeniem trybu szkoleniowego – po jej przeprowadzeniu, wszystkie działania będą nieodwracalnie zapisywały się w pamięci fiskalnej.

Sfiskalizowanie urządzenia to obowiązek przedsiębiorcy – nie można prowadzić sprzedaży na niesfiskalizowanym urządzeniu. Fiskalizacja wykonywana jest przez wykwalifikowanego serwisanta, który oddaje w ręce przedsiębiorcy kasę lub drukarkę gotową do rejestracji sprzedaży. Co ważne, właśnie od tego momentu wyznaczamy pierwszy termin na obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej.

Według polskiego prawa, obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej odbywa się nie rzadziej niż co 24 miesiące, czyli dwa lata. Zapis taki znajdziemy w Art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 Ustawy o VAT. Oznacza to, że jeśli np. fiskalizacja odbyła się 13.08.2022 roku, to obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej odbywamy najpóźniej 13.08.2024 roku.

Nie oznacza to, że nie możemy wykonywać przeglądu częściej, np. co rok. Niektórzy nawet rekomendują taką praktykę. Twierdzą, że przegląd kasy fiskalnej wykonywany częściej niż ustawowe 24 miesiące, często zapobiega pogłębianiu się usterek, które z biegiem czasu przeradzają się w poważne awarie.

My nie zaobserwowaliśmy aż tak diametralnej różnicy w stanie urządzeń porównując przeglądy roczne i dwuletnie. Dlatego w Mico oferujemy jedynie przeglądy co 24 miesiące, aby nie niepokoić naszych klientów. Jednak to jak często realizujesz swój obowiązek przedsiębiorcy w zakresie przeglądu zależy od Ciebie.

Przegląd kasy fiskalnej – na czym polega, ile trwa i ile kosztuje?

Gdy fiskalizacja jest już zamierzchłą przeszłością i nieuchronnie zbliża się Twój pierwszy przegląd kasy fiskalnej, na pewno chcesz wiedzieć o nim jak najwięcej. Jakie czynności będzie wykonywał serwisant? Ile to potrwa i ile zapłacisz?

W zasadzie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule: Jak długo trwa obowiązkowy serwis kasy fiskalnej i ile kosztuje?. Jednak mając na uwadze, że czas to pieniądz, powtórzymy krótko zawarte w nim informacje.

Czynności, które serwisant musi wykonać opisujeRozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 w sprawie kas rejestrujących. Przegląd kasy fiskalnej to czas na sprawdzenie liczby plomb i ich stanu, zbadanie obudowy urządzenia fiskalnego, czytelności wydruków, wyświetlaczy. Pod lupę bierzemy także baterię lub akumulator, a także działanie samej kasy. Obowiązek przedsiębiorcy w zakresie przeglądu zostaje wypełniony przez serwisanta w maksymalnie 40 minut, jeśli włączyć w to nadprogramowe czynności takie jak np. czyszczenie urządzenia.

Na pytanie ile kosztuje przegląd kasy fiskalnej nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre serwisy stawiają na zachęcanie do corocznych przeglądów, stąd wygórowana cena przeglądów dwuletnich (nawet 400 zł!), przy obniżonej cenie przeglądów corocznych. W Mico także oferujemy jedynie przeglądy co dwa lata, nie zawyżając jednak cen – z nami wypełnisz swój obowiązek przedsiębiorcy za nie więcej niż 349 zł brutto (stan na 19.04.2024). Przegląd kasy fiskalnej kosztuje także mniej, jeśli wykonywany jest na miejscu, w salonie. Za dojazd na terenie Poznania i okolic trzeba dopłacić, przy czym poza Poznaniem tę kwotę ustala się indywidualnie.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

Kara za brak przeglądu

A jeśli zdarzy Ci się spóźnienie z przeglądem? Niestety, ale musimy powiedzieć stanowczo – nie polecamy takiej sytuacji. Przegląd kasy fiskalnej jest bowiem niezbędnym minimum, dzięki któremu urządzenie fiskalne może działać całe lata. Brak opieki serwisowej bardzo skraca żywotność urządzenia, a dodatkowo spaść może na Ciebie kara za brak przeglądu. To oczywiście nic przyjemnego, choć trzeba przyznać że w świetle innych “kar fiskalnych” aż tak nie mrozi krwi w żyłach.

Kara za brak przeglądu została opisana w Ustawie o VAT. Art. 111. ust. 6ka. Odnajdując wskazane miejsce czytamy, że: gdy podatnik nie podda kasy rejestrującej w terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7a pkt 4 obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy podmiot prowadzący serwis, naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości 300 zł. Oznacza to, że spóźnienie z przeglądem wykryte przez organy kontroli, będzie kosztować Cię każdorazowo 300 zł, za każde urządzenie fiskalne “po terminie”.

Spóźnienie z przeglądem – czy warto?

Pewnie wielu z Was myśli sobie, że przecież przegląd kasy fiskalnej czasami kosztuje więcej! Zupełnie się ten interes nie opłaca i w nosie macie taki obowiązek przedsiębiorcy! Radzimy przystopować z emocjami.

Kara za brak przeglądu musi zostać uregulowana w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Możecie też otrzymać wezwanie do zwrotu wykorzystanej ulgi na zakup urządzenia fiskalnego w kwocie maksymalnie 700 zł. A to już razem daje kwotę maksymalnie 1000 zł. Jeśli natomiast dalej chcecie prowadzić sprzedaż i tak musicie wykonać przegląd kasy fiskalnej i koło się zamyka. Wniosek? Lepiej pilnować terminów i nie narażać się na niepotrzebne koszty i stres.

Poza tym serwisując w Mico, spóźnienie z przeglądem Ci się nie zdarzy! Dbamy o naszych klientów i staramy się pilnować ważnych terminów na nich. O zbliżającym się terminie poinformujemy Cię w wiadomości SMS, abyś mógł z wyprzedzeniem ustalić z nami szczegóły spotkania serwisowego. Twój obowiązek przedsiębiorcy w zakresie przeglądu na pewno nam nie umknie!

Oto i cała wiedza, jaką chcieliśmy Ci przekazać! Na koniec porada. Pamiętaj, że ostatecznie przegląd techniczny kasy fiskalnej to obowiązek przedsiębiorcy. Zdarza się, że mimo przypominania, dzwonienia i wysyłania wiadomości przedsiębiorca zapomina o terminie i wtedy my jako serwis już nic nie możemy poradzić! Warto więc samemu pilnować dat, by spóźnienie z przeglądem nie dotknęło Twojej firmy.
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy