Firma budowlane a kasa fiskalna – czy jest obowiązkowa?

W Polsce prężnie rozwijającą się branżą jest działalność budowlana. Można tu wymienić nie tylko czynności stricte budowlane, ale także wykończeniowe. […]

kasa fiskalna w firmie budowlanej

W Polsce prężnie rozwijającą się branżą jest działalność budowlana. Można tu wymienić nie tylko czynności stricte budowlane, ale także wykończeniowe. Wielu z was wykonuje zlecenia dla klientów indywidualnych, dlatego zastanawiacie się jaka jest relacja na linii “usługi budowlane a kasa fiskalna”. Czy kasa fiskalna dla budowlańców jest obowiązkowa? Jaka kasa fiskalna dla firmy budowlanej będzie najlepsza? Cóż, trzeba przyznać, że mamy tu dość specyficzny przypadek… 😉

Skontaktuj się z nami!

Firma budowlana, a obowiązkowa kasa fiskalna

Odpowiedź na pytanie, czy kasa fiskalna w firmie budowlanej jest konieczna, powinno dostarczyć nam standardowo Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Precyzuje ono, kto musi mieć kasę fiskalną i jakie zwolnienia są możliwe do wykorzystania. Okazuje się jednak, że wątek “usługi budowlane, a kasa fiskalna” jakoś został w Rozporządzeniu przeoczony… 😉

Wygląda więc na to, że jedną z form działalności zwolnionych z ewidencji jest firma budowlana. A obowiązkowa kasa fiskalna? Dotyczy ona tylko tych usług i towarów, które wymienia Rozporządzenie (§4.1.). Nawet po pobieżnej lekturze widać, że pod podanym paragrafem nie znajdziemy budowlanki.

Twoją działalnością może być więc firma budowlana, a obowiązkowa kasa fiskalna nie będzie Cię dotyczyć. Nie oznacza to jednak, że kasa fiskalna dla budowlańców jest urządzeniem zupełnie zbędnym. Poruszymy jednak ten wątek na końcu. Na razie przypomnijmy istniejące rodzaje zwolnień, które może zastosować budowlaniec.

Usługi budowlane a kasa fiskalna – limit obrotu

Wiemy już, jaka jest relacja na linii “firma budowlana, a obowiązkowa kasa fiskalna”. To, że budowlanka nie została wymieniona w Rozporządzeniu to dobry znak, ale nie wyczerpuje tematu. Oznacza tylko, że nie jesteś objęty obowiązkiem ewidencji od pierwszego dnia sprzedaży/działalności. Niektóre branże (np. gastronomiczna) mierzą się z takim wymogiem i nie mogą skorzystać z żadnych zwolnień.

Idźmy dalej. Przypominamy, że według Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Ustawa o VAT) obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy towarów i usług sprzedawanych osobom nieprowadzącym działalności fizycznej oraz rolnikom ryczałtowym. Działasz tylko na rzecz innych firm i wystawiasz faktury? Nie musisz mieć kasy fiskalnej. Kasa fiskalna w usługach budowlanych będzie jednak niezbędna dla klientów indywidualnych. Muszą oni otrzymać paragon potwierdzający zapłatę za wykonaną przez Ciebie usługę.

Jednak w związku z tym, że nie musisz posiadać kasy fiskalnej od pierwszego dnia działalności, możesz zastosować tzw. limit obrotu. Wynosi on 20 000 zł rocznie i dopiero po jego przekroczeniu prawnie wymagana jest kasa fiskalna w usługach budowlanych. Rozpoczęcie sprzedaży w trwającym roku wiąże się z proporcjonalnym obliczeniem tego limitu. 20 000 zł dzielisz na 365 dni w roku i mnożysz przez ilość dni podatkowych pozostałych do jego końca. Udało się? Brawo! To Twój indywidualny limit obrotu.

Podsumujmy przykładem: istnieje firma budowlana, a obowiązkowa kasa fiskalna nie jest od niej wymagana od pierwszego dnia sprzedaży. Firma ta jednak wykonuje zlecenia dla klientów indywidualnych. Oznacza to, że osiągając obrót mniejszy niż 20 000 zł w danym roku podatkowym, nie musi się martwić o urządzenie fiskalne. Po przekroczeniu limitu kasa fiskalna w firmie budowlanej musi pojawić się w ciągu dwóch miesięcy.

Kasa fiskalna dla firmy budowlanej, a płatność przelewem

Zanim zastanowimy się, jaka kasa budowlana w branży budowlanej będzie najlepsza, warto wspomnieć o rodzajach płatności za usługę. Gdy wczytujemy się w omawiane na początku tego artykułu Rozporządzenie, znajdujemy załącznik “Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania” i pozycję 37:

“Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.”

Widać więc, że usługi za które zapłatę otrzymujemy w całości przelewem, są zwolnione z obowiązku ewidencji, nawet jeśli są wykonywane dla klientów indywidualnych. Kasa fiskalna dla firmy budowlanej nie jest więc konieczna, jeśli będziesz rozliczał się z klientami tylko i wyłącznie przelewem, nie przyjmując zapłaty gotówką.

Kasa fiskalna w firmie budowlanej – tylko online

Mimo tego, że w wielu przypadkach kasa fiskalna w usługach budowlanych nie jest obowiązkowa, część przedsiębiorców i tak się na nią decyduje. Poza tym kasa fiskalna w firmie budowlanej czasami okazuje się niezbędna, gdy przekraczamy limit obrotu, a nasi klienci chcą płacić głównie gotówką i nie da się ich namówić na przelew. Tu wkraczają urządzenia rejestrujące, i to nie byle jakie.

Zgodnie z wymogami Ustawy o VAT: ”Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie: (…) 3) do dnia 31 grudnia 2020 r. – do świadczenia usług: (…) c) budowlanych. Oznacza to, że od wskazanej daty, kasa fiskalna w firmie budowlanej nie może kasą tradycyjną lub z papierowym zapisem kopii. Musimy wybrać najnowszy rodzaj urządzenia rejestrującego, czyli kasę online.

Czym różni się kasa fiskalna dla firmy budowlanej w wersji online od urządzenia klasycznego? Możesz poczytać na ten temat tutaj: Kasy fiskalne online – od kiedy, dla kogo i co to jest? W skrócie powiedzmy, że kasy online łączą się automatycznie i zdalnie z Centralnym Repozytorium Kas. Przekazują tam wszystkie informacje o działaniu kasy i prowadzonej sprzedaży. Zgromadzonymi danymi zarządza szef Krajowej Administracji Skarbowej. Ze względu na sposób działania, kasy online wymagają ciągłego podłączenia do internetu. Trzeba wybrać odpowiedni sposób komunikacji, by kasa fiskalna w usługach budowlanych utrzymywała łączność bez problemu. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Typy połączeń urządzenia fiskalnego z CRK – ranking.

Kasa fiskalna dla budowlańców – dlaczego warto?

Załóżmy, że chcesz usprawnić o urządzenie rejestrujące swoje usługi budowlane, a kasa fiskalna musi być wtedy online. Jaką kasę wybrać? Mamy kilka sprawdzonych opcji. Wiemy jednak jak trudną działalnością są usługi budowlane, a kasa fiskalna wcale nie musi być dodatkowym utrapieniem. Może pomagać w prowadzeniu biznesu, jeśli odpowiednio ją wykorzystasz.

Dlaczego kasa fiskalna dla budowlańców to dobry pomysł? Z pewnością podnosi poziom zaufania klientów do wykonawcy. Paragon jest świadectwem wykonanej usługi, dzięki któremu można dochodzić swoich praw. Kasa fiskalna w firmie budowlanej pokazuje, że można nam zaufać i że jesteśmy pewni jakości wykonanej pracy.

Poza tym wraz z odpowiednim programem sprzedażowym, kasa fiskalna dla firmy budowlanej otworzy przed nami wartość gromadzonych danych. Gdy spojrzymy na statystyki łatwo wyłapiemy, które usługi są najpopularniejsze i w jakich okresach. Świadomy przedsiębiorca umie wykorzystać te informacje dla własnych korzyści.

Jaka kasa budowlana w branży budowlanej – proponowane modele

Jaka kasa budowlana w branży budowlanej będzie najlepsza? Zazwyczaj polecamy tu kasy online z modułem GSM. “Mobilność” – to potrzeba, której spełnienia często wymagają usługi budowlane. A kasa fiskalna jest w stanie ją zaspokoić właśnie dzięki wspomnianemu modułowi. Umożliwia on sprzedaż w dowolnym miejscu, niezależnie od sieci WiFi czy kabla sieciowego. Działanie modułu GSM opiera się na sieci komórkowej. Wiadomo, że kasa fiskalna w usługach budowlanych musi rejestrować sprzedaż w miejscach wykonania usługi. W przypadku zmiennej lokalizacji moduł GSM jest niezawodny.

Wiesz już, jaka kasa budowlana w branży budowlanej będzie dla Ciebie najbardziej niezawodna. Od siebie możemy polecić szczególnie dwa modele. Są to niewielkie, przenośne kasy fiskalne, a w dodatku można kupić do nich pokrowce ułatwiające przenoszenie. Mamy na myśli Novitus Nano Online oraz Elzab K10 Online. Jeśli chodzi Ci po głowie kasa fiskalna dla firmy budowlanej, zdecydowanie powinieneś rozważyć wspomniane propozycje.

Jak widać temat “Usługi budowlane a kasa fiskalna” wcale nie jest taki jednoznaczny. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy kasa fiskalna dla firmy budowlanej jest potrzebna, czekamy na Twoje pytania! Wiemy, że czasem ciężko dopasować swój indywidualny przypadek w sztywne ramy przepisów prawa… 🙂
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy