Ewidencja sprzedaży w obcej walucie

W naszej branży istnieją tematy, które nie są poruszane zbyt często. Zazwyczaj gdy pojawiają się na tapecie, rodzą wiele pytań […]

Kasa fiskalna a waluta obca

W naszej branży istnieją tematy, które nie są poruszane zbyt często. Zazwyczaj gdy pojawiają się na tapecie, rodzą wiele pytań i wątpliwości – całkiem niepotrzebnie. Takim właśnie tematem jest ewidencja sprzedaży w obcej walucie.

Kasa fiskalna, a inna waluta: ewidencja vs przyjmowanie płatności w obcej walucie

Warto na samym początku odróżnić te dwa całkiem odrębne obszary. Jak łatwo się domyślić przedsiębiorcy powszechnie korzystają z urządzeń, które prowadzą ewidencję z użyciem złotego polskiego. Ewidencja sprzedaży w obcej walucie to natomiast stały sposób zaprogramowania kasy, pozwalający na rejestrowanie obrotu np. w euro, nie w złotówkach.

Skontaktuj się z nami!

Zmiana waluty ewidencyjnej np. na euro lub dolary, jest rejestrowana w pamięci fiskalnej i wymaga udziału wyspecjalizowanego serwisanta. Funkcja ta została stworzona głównie z myślą o zmianie waluty krajowej po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Ewidencja sprzedaży w obcej walucie może być również przydatna w rejestrowaniu obrotu realizowanego za granicą na portalach typu eBay. Nie jest to jednak wymagane. O walucie w jakiej prowadzimy ewidencję najlepiej decydować przed procesem fiskalizacji, pod obecność serwisanta.

Jeśli natomiast pojawiają się u Ciebie klienci, którzy chcą płacić w obcej walucie, absolutnie nie musisz zmieniać waluty ewidencyjnej. Przyjęcie płatności (np. w euro) jest możliwe niemal na każdym urządzeniu fiskalnym. Zapytaj serwis, czy taką możliwość ma również Twoja kasa fiskalna, a inna waluta przyjmowanej płatności przestanie być dla Ciebie problemem.

Ewidencja sprzedaży w obcej walucie – rzut oka na przepisy

W przepisach znajdziecie głównie wymagania, jakie musi spełniać kasa fiskalna walutowa. Pod lupę bierzemy w tym przypadku Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Rozdział 4 Rozporządzenia dostarcza nam wskazówek dotyczących wymagań, jakie muszą spełniać emitowane przez kasę dokumenty fiskalne w walucie obcej. Wskazano tam, że na paragonie ma znaleźć się m.in. przyjęte oznaczenie waluty (np. EUR, USD) czy też informacja o kursie waluty z dokładnością do czterech cyfr po przecinku.

Warto również wiedzieć, że ewidencja sprzedaży w obcej walucie może podlegać modyfikacji ograniczoną ilość razy. Pamięć fiskalna zazwyczaj może pomieścić tylko 4 zmiany waluty ewidencyjnej.

Ewidencja sprzedaży w obcej walucie będzie także widoczna w raportach okresowych emitowanych przez kasę fiskalną. Wykaz łącznej wartości sprzedaży netto, brutto oraz kwoty podatków następuje z rozbiciem na zastosowane w danym okresie waluty.

Kasa fiskalna, a inna waluta – przyjęcie płatności w walucie obcej

Jeśli nie wiesz, jak obsłużyć klienta oferującego Ci walutę obcą, koniecznie przejrzyj instrukcje urządzeń fiskalnych. Tak jak wspomnieliśmy, większość urządzeń dostępnych na rynku posiada możliwość rozliczenia takiej zapłaty – szczególnie, jeśli chodzi o euro. Dzięki instrukcji szybko dowiesz się, czy potrafi to także Twoja kasa fiskalna, a inna waluta spocznie spokojnie w szufladzie kasowej.

Takie przeliczenie zapłaty w obcej walucie na walutę podstawową, będzie zawsze miało charakter niefiskalny. Oznacza to, że wszystkie dane o paragonie zapiszą się w PLN. Przeliczenia dokonuje Twoja kasa fiskalna, a inna waluta uzyskuje określony przez Ciebie kurs. W tym celu należy uprzednio zaprogramować przelicznik, czyli wartość kursu. Polecamy kierować się w tym celu średnim kursem danej waluty Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedniego.

Kasa fiskalna walutowa pozwala Ci również zadecydować, w jaki sposób zostanie rozliczona reszta. Możesz wydać klientowi resztę w euro, złotówkach lub kwotę mieszaną. Wszelkimi przeliczeniami zajmie się Twoje urządzenie fiskalne, według zaprogramowanych przez Ciebie wartości.

Oczywiście, każda kasa fiskalna walutowa obsługiwana jest w trochę inny sposób. Dlatego polecamy zajrzenie do instrukcji obsługi, a w razie wątpliwości – kontakt z serwisem kas. Warto również prowadzić dokumentację związaną z kursami walut NBP, jeśli często obsługujesz klientów zagranicznych. Wepnij dokumentację w książkę kasy, jako uzasadnienie stosowanego przez Ciebie przelicznika.

Zmiana waluty ewidencji sprzedaży

Już wiesz, że kasa fiskalna walutowa daje Ci możliwość zaprogramowania kilku dowolnych walut, z określonym przez Ciebie przelicznikiem i umieszczenia tych informacji w niefiskalnej części paragonu. Tak jak wspomniano wcześniej, kasa fiskalna walutowa pozwala Ci również na zmianę waluty głównej, w jakiej prowadzona jest rejestracja obrotu oraz kwot podatku należnego.

Jeśli z jakiegoś powodu ewidencja sprzedaży w obcej walucie jest Ci niezbędna, skontaktuj się ze swoim serwisem kas. Zmiana waluty ewidencyjnej to funkcja zaawansowana, a jej nieprawidłowe wykonanie może spowodować sporo kłopotów.

Przypominamy, że zmiana waluty głównej można dokonać przed fiskalizacją oraz w trakcie pracy kasy. Można ją także zaplanować – według przepisów taką możliwość musi posiadać każda kasa fiskalna online. Zmiana waluty następuje wtedy z dokładnością do danego dnia i godziny, a nawet minuty. Nowa waluta powinna posiadać oznaczenia (skróty nazw) stosowane przez NBP.

Warto również wspomnieć, że zmiana waluty kasy spowoduje automatycznie wykonanie zaległego raportu dobowego. O wykonaniu raportów niefiskalnych musisz pamiętać Ty. 🙂

Kasa fiskalna walutowa – jaką wybrać?

Nie istnieje nic takiego jak “kasa fiskalna walutowa”, ale staramy się posługiwać w artykułach językiem naszych Klientów. 🙂 Tak jak wspomnieliśmy, aktualne przepisy prawne wymagają, by każda kasa fiskalna umożliwiała umieszczanie na dokumencie fiskalnym wyczerpujących informacji o rozliczeniu w obcej walucie. Niezależnie od tego, na jakie urządzenie się zdecydujecie, ewidencja sprzedaży w obcej walucie nie będzie dla Was problemem.

Jeśli jednak potrzebujesz kasy do ciągłej, lub okazyjnej sprzedaży w innej walucie, polecamy Ci kasę Novitus Nano Online oraz Novitus Nano II Online. To najlepsza kasa fiskalna walutowa, jaką można sobie wymarzyć – jest mała, poręczna, nowoczesna, a w dodatku będziesz miał z głowy zakup urządzenia online, co ostatecznie czeka wszystkich przedsiębiorców.

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy