W naszej branży istnieją tematy, które nie są poruszane zbyt często. Zazwyczaj gdy pojawiają się na tapecie, rodzą wiele pytań […]
W naszej branży istnieją tematy, które nie są poruszane zbyt często. Zazwyczaj gdy pojawiają się na tapecie, rodzą wiele pytań i wątpliwości – całkiem niepotrzebnie. Takim właśnie tematem jest ewidencja sprzedaży w obcej walucie.
Warto na samym początku odróżnić te dwa całkiem odrębne obszary. Jak łatwo się domyślić przedsiębiorcy powszechnie korzystają z urządzeń, które prowadzą ewidencję z użyciem złotego polskiego. Ewidencja sprzedaży w obcej walucie to natomiast stały sposób zaprogramowania kasy, pozwalający na rejestrowanie obrotu np. w euro, nie w złotówkach.
Zmiana waluty ewidencyjnej np. na euro lub dolary, jest rejestrowana w pamięci fiskalnej i wymaga udziału wyspecjalizowanego serwisanta. Funkcja ta została stworzona głównie z myślą o zmianie waluty krajowej po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Ewidencja sprzedaży w obcej walucie może być również przydatna w rejestrowaniu obrotu realizowanego za granicą na portalach typu eBay. Nie jest to jednak wymagane. O walucie w jakiej prowadzimy ewidencję najlepiej decydować przed procesem fiskalizacji, pod obecność serwisanta.
Jeśli natomiast pojawiają się u Ciebie klienci, którzy chcą płacić w obcej walucie, absolutnie nie musisz zmieniać waluty ewidencyjnej. Przyjęcie płatności (np. w euro) jest możliwe niemal na każdym urządzeniu fiskalnym. Zapytaj serwis, czy taką możliwość ma również Twoja kasa fiskalna, a inna waluta przyjmowanej płatności przestanie być dla Ciebie problemem.
W przepisach znajdziecie głównie wymagania, jakie musi spełniać kasa fiskalna walutowa. Pod lupę bierzemy w tym przypadku Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
Rozdział 4 Rozporządzenia dostarcza nam wskazówek dotyczących wymagań, jakie muszą spełniać emitowane przez kasę dokumenty fiskalne w walucie obcej. Wskazano tam, że na paragonie ma znaleźć się m.in. przyjęte oznaczenie waluty (np. EUR, USD) czy też informacja o kursie waluty z dokładnością do czterech cyfr po przecinku.
Warto również wiedzieć, że ewidencja sprzedaży w obcej walucie może podlegać modyfikacji ograniczoną ilość razy. Pamięć fiskalna zazwyczaj może pomieścić tylko 4 zmiany waluty ewidencyjnej.
Ewidencja sprzedaży w obcej walucie będzie także widoczna w raportach okresowych emitowanych przez kasę fiskalną. Wykaz łącznej wartości sprzedaży netto, brutto oraz kwoty podatków następuje z rozbiciem na zastosowane w danym okresie waluty.
Jeśli nie wiesz, jak obsłużyć klienta oferującego Ci walutę obcą, koniecznie przejrzyj instrukcje urządzeń fiskalnych. Tak jak wspomnieliśmy, większość urządzeń dostępnych na rynku posiada możliwość rozliczenia takiej zapłaty – szczególnie, jeśli chodzi o euro. Dzięki instrukcji szybko dowiesz się, czy potrafi to także Twoja kasa fiskalna, a inna waluta spocznie spokojnie w szufladzie kasowej.
Takie przeliczenie zapłaty w obcej walucie na walutę podstawową, będzie zawsze miało charakter niefiskalny. Oznacza to, że wszystkie dane o paragonie zapiszą się w PLN. Przeliczenia dokonuje Twoja kasa fiskalna, a inna waluta uzyskuje określony przez Ciebie kurs. W tym celu należy uprzednio zaprogramować przelicznik, czyli wartość kursu. Polecamy kierować się w tym celu średnim kursem danej waluty Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedniego.
Kasa fiskalna walutowa pozwala Ci również zadecydować, w jaki sposób zostanie rozliczona reszta. Możesz wydać klientowi resztę w euro, złotówkach lub kwotę mieszaną. Wszelkimi przeliczeniami zajmie się Twoje urządzenie fiskalne, według zaprogramowanych przez Ciebie wartości.
Oczywiście, każda kasa fiskalna walutowa obsługiwana jest w trochę inny sposób. Dlatego polecamy zajrzenie do instrukcji obsługi, a w razie wątpliwości – kontakt z serwisem kas. Warto również prowadzić dokumentację związaną z kursami walut NBP, jeśli często obsługujesz klientów zagranicznych. Wepnij dokumentację w książkę kasy, jako uzasadnienie stosowanego przez Ciebie przelicznika.
Już wiesz, że kasa fiskalna walutowa daje Ci możliwość zaprogramowania kilku dowolnych walut, z określonym przez Ciebie przelicznikiem i umieszczenia tych informacji w niefiskalnej części paragonu. Tak jak wspomniano wcześniej, kasa fiskalna walutowa pozwala Ci również na zmianę waluty głównej, w jakiej prowadzona jest rejestracja obrotu oraz kwot podatku należnego.
Jeśli z jakiegoś powodu ewidencja sprzedaży w obcej walucie jest Ci niezbędna, skontaktuj się ze swoim serwisem kas. Zmiana waluty ewidencyjnej to funkcja zaawansowana, a jej nieprawidłowe wykonanie może spowodować sporo kłopotów.
Przypominamy, że zmiana waluty głównej można dokonać przed fiskalizacją oraz w trakcie pracy kasy. Można ją także zaplanować – według przepisów taką możliwość musi posiadać każda kasa fiskalna online. Zmiana waluty następuje wtedy z dokładnością do danego dnia i godziny, a nawet minuty. Nowa waluta powinna posiadać oznaczenia (skróty nazw) stosowane przez NBP.
Warto również wspomnieć, że zmiana waluty kasy spowoduje automatycznie wykonanie zaległego raportu dobowego. O wykonaniu raportów niefiskalnych musisz pamiętać Ty. 🙂
Nie istnieje nic takiego jak “kasa fiskalna walutowa”, ale staramy się posługiwać w artykułach językiem naszych Klientów. 🙂 Tak jak wspomnieliśmy, aktualne przepisy prawne wymagają, by każda kasa fiskalna umożliwiała umieszczanie na dokumencie fiskalnym wyczerpujących informacji o rozliczeniu w obcej walucie. Niezależnie od tego, na jakie urządzenie się zdecydujecie, ewidencja sprzedaży w obcej walucie nie będzie dla Was problemem.
Jeśli jednak potrzebujesz kasy do ciągłej, lub okazyjnej sprzedaży w innej walucie, polecamy Ci kasę Novitus Nano Online oraz Novitus Nano II Online. To najlepsza kasa fiskalna walutowa, jaką można sobie wymarzyć – jest mała, poręczna, nowoczesna, a w dodatku będziesz miał z głowy zakup urządzenia online, co ostatecznie czeka wszystkich przedsiębiorców.