Dropshipping a kasa fiskalna – wszystko, co musisz wiedzieć!

Dropshipping to jedna z nowych form współpracy handlowej, która coraz częściej przewija się w biznesowych dyskusjach. Jak to zwykle bywa, […]

Jaką kasę fiskalną wybrać przy dropshippingu

Dropshipping to jedna z nowych form współpracy handlowej, która coraz częściej przewija się w biznesowych dyskusjach. Jak to zwykle bywa, za rewolucją w zakresie prowadzenia sprzedaży, idą również pytania o konieczność stosowania kasy fiskalnej. Czy kasa fiskalna przy dropshippingu jest niezbędna? Odpowiedź jest prosta: to zależy. 🙂

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Dropshipping – co to jest?

Zanim zbadamy relację na linii “dropshipping a kasa fiskalna”, wytłumaczmy czym w ogóle jest dropshipping. Mówiąc najprościej – jest to model handlowy, w którym odpowiedzialność za wysyłkę i przechowywanie towaru przerzuca się na zewnętrzną hurtownię.

Z naszego rekonesansu wynika, że dropshipping podzielić można na dwa modele:

  • Pośrednictwo. Oznacza, że nie prowadzisz sklepu ani sprzedaży – “naganiasz” jedynie klientów, otrzymując z tego tytułu prowizję. Jeśli prowadzisz tego typu dropshipping – kasa fiskalna nie jest potrzebna, rozliczysz się z hurtownią za pomocą faktury, otrzymując prowizję pośrednictwa.
  • Sprzedaż. Zakłada, że prowadzisz sprzedaż internetową, nie mając produktów fizycznie na miejscu. Jedynie informujesz hurtownię o zamówieniu, przekazując jej dane klienta. Towar dostarcza producent, a hurtownia zajmuje się jego dystrybucją.

W poniższym artykule interesuje nas przypadek drugiego modelu. Tutaj kasa fiskalna przy dropshippingu może być niezbędna. Jak to sprawdzić? Dość łatwo się domyślić, że ustawy i rozporządzenia w żaden sposób nie odnoszą się do tak nowego pojęcia jak dropshipping. W takim przypadku zawsze wczytujemy się w ogóle przepisy podatkowe.

Dropshipping, a kasa fiskalna – kto bezwzględnie musi mieć kasę fiskalną?

Podstawowa wiedza fiskalna głosi, że paragon koniecznie trzeba wydać osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Oznacza to, że firmy potwierdzają transakcję fakturą, a klient indywidualny powinien zawsze otrzymać paragon.

Poza tym istnieje lista branż i towarów, które są objęte bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Nie można zastosować do nich żadnego rodzaju zwolnień. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Kto musi mieć kasę fiskalną? Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Jeśli w przytoczonym artykule odnalazłeś swój profil działalności np. sprzedajesz perfumy, sprzęt fotograficzny, radiowy, części do silników spalinowych czy też wyroby z metali szlachetnych, musisz kupić kasę fiskalną.

Dropshipping a kasa jak wybrać?

Konieczność posiadania kasy zależy więc przede wszystkim od tego, co sprzedajesz i komu. Możesz więc stosować dropshipping, a kasa fiskalna i tak będzie konieczna. Na zakończenie tego akapitu polecamy tekst o najlepszych kasach fiskalnych do sklepu internetowego: Jaką kasę fiskalną wybrać do sklepu internetowego?

Kasa fiskalna przy dropshippingu – kiedy można jej uniknąć?

Jeśli wciąż czytasz ten tekst oznacza to, że nie odnalazłeś się wśród branż i profili objętych obowiązkiem rejestracji na kasie fiskalnej. Bardzo dobrze! Teraz mamy dla Ciebie same miłe wiadomości.

Sprzedaż internetową zwolniono z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 203 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Za sprzedaż internetową uznaje się sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym. Zapłata musi być w całości wysłana do sprzedawcy np. za pomocą płatności internetowych. Wszystkie te cechy można zastosować do sprzedaży typu dropshipping. Kasa fiskalna nie jest Ci potrzebna – możesz odetchnąć z ulgą.

Dropshipping nie zwalnia Cię jednak z prowadzenia ewidencji innego typu. W Rozporządzeniu podkreślono, że ewidencja i dowody dokumentujące zapłatę muszą jednoznacznie wskazywać, jaka czynność została podjęta i wobec kogo (dane osobiste nabywcy: imię, nazwisko, adres). Oznacza to, że musisz prowadzić skrupulatną kartotekę np. faktur.

Wiesz już, że jeśli stosujesz dropshipping, kasa fiskalna jest urządzeniem zbędnym, o ile nie sprzedajesz towarów bezwzględnie objętych obowiązkiem ewidencji i o ile dokonujesz sprzedaży internetowej, zgodnie z przytoczonym Rozporządzenie. Warto więc zdecydować się na tę formę współpracy z hurtownią/producentem i sprawdzić, czy sprawdza się ona w realizacji Twoich celów biznesowych. Życzymy powodzenia! Gdybyś jednak kiedyś chciał lub musiał nabyć kasę, czekamy na Ciebie, służąc radą i miłą atmosferą. 🙂

Zapytaj o kasy fiskalne

wróć do bazy wiedzy