Czy warto sprzedać używaną kasę fiskalną lub terminal płatniczy?

Każdy kto miał do czynienia z kasą fiskalną wie, że to specyficzne urządzenie. Obowiązują je wyśrubowane wymagania techniczne, opisane w […]

sprzedaż używanej kasy fiskalnej

Każdy kto miał do czynienia z kasą fiskalną wie, że to specyficzne urządzenie. Obowiązują je wyśrubowane wymagania techniczne, opisane w przepisach polskiego prawa. Przedsiębiorcy zastanawiają się często, ile jest warta używana kasa fiskalna, intuicyjnie przeczuwając, że sprzedaż używanej kasy fiskalnej wcale nie jest łatwa. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto sprzedać używaną kasę fiskalną, rozpatrując wady i zalety takiego rozwiązania.

Skontaktuj się z nami!

Czy można sprzedać używaną kasę fiskalną?

Sprzedaż używanej kasy fiskalnej jest tematem, który nie znalazł miejsca w przepisach polskiego prawa. W związku z tym można uznać, że proceder taki nie jest zakazany. Pytaniem tutaj nie powinno być to, czy można sprzedać używaną kasę fiskalną, ale jakie trudności może to powodować.

Przeszkód jest i to sporo. Po stronie dotychczasowego użytkownika kasy leży oczywiście zakończenie pracy kasy i jest to proces nieunikniony. Jego niedopełnienie może powodować ogromne problemy dla potencjalnego nabywcy. Jeśli nie wiesz, co zrobić z kasą fiskalną po zamknięciu działalności, zaraz o tym napiszemy. Poza tym sprzedaż używanej kasy fiskalnej tylko pozornie jest korzystna dla kupującego. Ten temat omówimy później.

Co z kasą po zamknięciu działalności?

Abyś mógł kasę sprzedać, zgodnie z prawem musisz najpierw ją wyrejestrować. O tym, co zrobić z kasą fiskalną po zamknięciu działalności informuje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. Należy przeprowadzić szereg działań przewidzianych w przepisach prawa. Napisaliśmy na ten temat osobny artykuł: Likwidacja kasy fiskalnej – co warto o tym wiedzieć?

Likwidacja kasy fiskalnej rozpoczyna się od wystawienia ostatnich raportów fiskalnych. Dalsze działania przeprowadza wykwalifikowany serwisant. Zmienia tryb pracy urządzenia na „do odczytu”, odczytuje zawartość pamięci fiskalnej i sporządza protokół. Protokół ten wraz z odpowiednim wnioskiem należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w ciągu 5 dni od jego wystawienia

Czy można sprzedać używaną kasę fiskalną z pominięciem powyższych czynności? Nie polecamy takiej praktyki. Dopiero formalne wyrejestrowanie urządzenia fiskalnego sprawia, że kasa może zmienić właściciela. Niedopilnowanie któregoś z opisanych obowiązków może mieć przykre skutki dla potencjalnego kupującego. Aby więc sprzedaż używanej kasy fiskalnej była uczciwa, nie można pominąć żadnego z etapów likwidacji kasy.

Sprzedaż używanej kasy fiskalnej – perspektywa kupującego

Łatwiej rozważać, czy warto sprzedać używaną kasę fiskalną, jeśli spojrzy się na perspektywę kupującego. Zbyt wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak sprzedać używaną kasę fiskalną, a zbyt mało zadaje sobie pytanie, co zrobić by nie spowodowała ona późniejszych problemów u nabywcy.

Nawet jeśli kasa kosztuje kilkaset złotych mniej, jest to tylko pozorna korzyść. Po pierwsze kupujący musi mieć stuprocentową pewność, że kasa została poprawnie wyrejestrowana i że nie została np. skradziona. Bez spełnienia tych warunków urządzenie nie może zmienić właściciela. Po drugie, kupno używanej kasy wiąże się z koniecznością wymiany modułu fiskalnego. Dokonuje się jej u producenta, a cała procedura może kosztować nawet tysiąc złotych. Zakładając, że najtańsze urządzenia fiskalne kosztują około 1200 zł netto, lepiej jest po prostu kupić nowe.

I w końcu po trzecie – sprzedaż używanej kasy fiskalnej jest utrudniona, bo nabywca nie może wnioskować o 700 zł zwrotu z zakup urządzenia.

Podsumowując wszystkie te argumenty widać, że odpowiedź na pytanie czy można sprzedać używaną kasę fiskalną, właściwie nawet nie dotyka sedna tematu. Można, oczywiście, ale czy to się w ogóle opłaca? Czy warto sprzedać używana kasę fiskalną i inwestować w to swój czas i wysiłek? W ogóle ile jest warta używana kasa fiskalna?

Ile jest warta używana kasa fiskalna?

Sprzedaż używanej kasy fiskalnej jest motywowana chęcią odzyskania chociaż części pieniędzy wydanych na jej zakup. W rzeczywistości jesteśmy w stanie nieco zarobić, jeśli urządzenie było drogie. Dla kupującego zapłacenie kilkuset złotych mniej za kosztowny, prawie nowy sprzęt i dopłacanie wspomnianego tysiąca złotych za odczyt pamięci fiskalnej, to wciąż lepsza opcja niż wydanie jednorazowo na przykład 3 tysięcy złotych.

W głowach niektórych czytelników może zapalić się także lampka pod tytułem „ha, a ja mam nieużywaną kasę, 3 minuty na niej pracowałem!. Czy można sprzedać używaną 3 minuty kasę fiskalną bez odczytu pamięci?”. Hamujemy entuzjazm i odpowiadamy – nie można. Każda raz ufiskalniona kasa wymaga przed zmianą właściciela wymiany pamięci.

Skoro więc sprzedaż używanej kasy fiskalnej która jest nowa nie zawsze się opłaca, to co dopiero pisać o starych urządzeniach? Ile jest warta używana kasa fiskalna nosząca ślady użytkowania, porysowana, z wytartą klawiaturą? Pisząc brutalnie, raczej niewiele. Większość potencjalnych nabywców będzie wolała zainwestować w kupno nowego, bardziej niezawodnego sprzętu. Poza tym im starsza kasa, tym większe ryzyko że zbliża się ona do końca swojej homologacji. A bez ważnej homologacji ewidencja sprzedaży jest wręcz nielegalna.

Czy warto sprzedać używaną kasę fiskalną?

Większość z Was przeczuwa już, jaka jest odpowiedź na pytanie zawarte w nagłówku. Naszym zdaniem nie warto, ale wiele zależy od okoliczności. Jeśli nie jesteś pewien, czy warto sprzedać używaną kasę fiskalną, warto poradzić się w tej kwestii serwisanta. Zna on wady i zalety urządzeń, ich awaryjność, a co najważniejsze, zna także dobrze stan techniczny tej danej kasy fiskalnej, którą chcesz wprowadzić na rynek wtórny. Serwisant będzie wiedział, czy kondycja i model sprzętu są odpowiednie do jego ponownej sprzedaży.

Dobrze, ale co zrobić z kasą fiskalną po zamknięciu działalności jeśli jej nie sprzedasz? Zostaw ją w serwisie, albo zutylizuj w specjalnym punkcie z odpadami. Pod żadnym pozorem nie wystawiaj urządzenia na śmietnik! Jest to zabronione, bowiem kasy fiskalne uznawane są za….

Jak sprzedać używaną kasę fiskalną?

Jeśli nasze argumenty w temacie „Czy warto sprzedać używaną kasę fiskalną” Cię nie przekonały, z pewnością zastanawiasz się, jak ją sprzedać? Oferty tego typu znajdziemy na popularnych w Polsce portalach sprzedażowych, takich jak OLX czy Allegro.

Wspomnieliśmy już także krótko, jak sprzedać używaną kasę fiskalną, by było to ogłoszenie uczciwe względem kupującego. Zawrzyj w treści wszystkie potrzebne nabywcy informacje: ważność homologacji, stan techniczny, fakt wyrejestrowania kasy z urzędu. Zdarza się, że sprzedaż używanej kasy fiskalnej bez wystawienia faktury sprawia nabywcy problemy w kontakcie z Urzędem Skarbowym. Dodatkową zaletą będzie więc na pewno wystawienie faktury VAT.

Sprzedaż terminala płatniczego

Jak widać, sprzedaż używanej kasy fiskalnej jest mało opłacalna, ale da się jej dokonać. Co natomiast zrobić z terminalem płatniczym, który nie jest nam potrzebny? W Polsce niestety nie ma możliwości wykupienia terminala na własność, stąd jego sprzedaż także nie jest opcją.

Terminale wynajmuje się, zgodnie z wybranym planem abonamentowym i co miesiąc opłaca koszt dzierżawy i prowizje. Posiadanie takiego urządzenia płatniczego wiąże się z zawarciem umowy z operatorem na określony czas i na dedykowanych warunkach, dlatego prosta sprzedaż terminala jest wykluczona. Nie można przepisać umowy na innego użytkownika.

Wiesz już, czy można sprzedać używaną kasę fiskalną i czy taki interes się w ogóle opłaca. Poznałeś wszystkie aspekty wprowadzenia takiego urządzenia na rynek wtórny, znasz już również perspektywę kupującego. Na koniec zapoznaliśmy Cię z naszymi wskazówkami, jak sprzedać używaną kasę fiskalną, aby ogłoszenie zawierało wszystkie niezbędna informacje. Tobie zostawiamy oczywiście ostateczny osąd Twojej sytuacji. Ale jeśli masz jakieś pytania i bardzo męczy Cię myśl, czy warto sprzedać używaną kasę fiskalną, skontaktuj się z nami, szczególnie jeśli jesteś naszym klientem. W końcu znamy Ciebie, Twoją kasę i na pewno będziemy mogli coś Ci doradzić!

wróć do bazy wiedzy