Bycie stolarzem to zawód, który łączy rzemiosło, kreatywność i precyzję. Praca z drewnem daje dużą satysfakcję, zwłaszcza gdy widzisz efekty […]
Bycie stolarzem to zawód, który łączy rzemiosło, kreatywność i precyzję. Praca z drewnem daje dużą satysfakcję, zwłaszcza gdy widzisz efekty własnych rąk – piękne meble, schody czy inne elementy wyposażenia wnętrz. Czasami jednak pomiędzy sztukę lubi wcisnąć się coś tak prozaicznego jak kasa fiskalna. W dzisiejszym artykule opowiemy, czy kasa fiskalna w zakładzie stolarskim jest niezbędna. Może istnieje sposób, by jej uniknąć? Zastanowimy się również, jaka kasa fiskalna dla stolarza byłaby odpowiednia. Zapraszamy do lektury!
Badając relację w temacie “stolarz a kasa fiskalna” warto wyjść od znajomości ogólnych przepisów. Obowiązek stosowania kasy fiskalnej w Polsce regulowany jest przez ustawę o VAT oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady powinni ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Oznacza to, że kasa fiskalna dla stolarza jest wymagana, jeśli sprzedaje on swoje wyroby klientom indywidualnym. Od tej ogólnej zasady istnieją jednak wyjątki i limity, co wyjaśnimy dokładnie w kolejnym paragrafie.
W tym momencie należy podkreślić, że w Polsce niektóre branże i rodzaje działalności są objęte bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej od pierwszego dnia sprzedaży. Nie mogą one stosować żadnych rodzajów zwolnień. Przepisy te wynikają ze wspomnianego Rozporządzenia dotyczą m.in.:
Dokładny spis towarów i czynności, które muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej, znajdziesz w § 4. 1. opisywanego Rozporządzenia. Jak jednak widać, kasa fiskalna dla stolarza nie jest bezwzględnie wymagana od pierwszego dnia sprzedaży. Oznacza to, że stolarze mogą zastosować ustawowe zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej. Piszemy na ten temat poniżej.
Kryterium, które decyduje o zwolnieniu z posiadania kasy fiskalnej, jest wysokość rocznych przychodów. Aktualne przepisy stanowią, że jeżeli wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych nie przekracza 20 000 zł netto rocznie, to przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Aż do momentu przekroczenia limitu, kasa fiskalna dla stolarza będzie zbędna. Jeśli firma stolarska została otwarta w trwającym roku podatkowym, to limit ten ustala się proporcjonalnie do liczby dni pozostałych do końca roku.
Warto także wiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze po przekroczeniu limitu kasa fiskalna w zakładzie stolarskim musi pojawić się po upływie dwóch miesięcy. Po drugie – każdy podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. W razie kontroli skarbowej, musisz być gotowy do wykazania, ile dokładnie wynosi Twój aktualny obrót i czy zbliżasz się do przekroczenia limitu.
Więcej o limicie obrotu dowiesz się z tego artykułu: Limit obrotu a obowiązek stosowania kasy fiskalnej.
Warto także podkreślić jeszcze raz – jeśli stolarz świadczy usługi wyłącznie dla innych przedsiębiorców (wystawiając faktury na firmę), to nie ma obowiązku ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej. Taki model działalności może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć konieczności zakupu kasy. Wymaga on prowadzenia dokładnej dokumentacji sprzedaży oraz wystawiania faktur na każdą transakcję.
W tym przypadku rola, jaką pełni kasa fiskalna w zakładzie stolarskim jest wypełniania właśnie przez skrupulatną ewidencję faktur. Faktury odgrywają kluczową rolę w ewidencji sprzedaży, ponieważ stanowią formalny dowód dokonania transakcji oraz umożliwiają prawidłowe rozliczenie podatkowe. Dokumentują one szczegóły sprzedaży, takie jak dane sprzedawcy i nabywcy, kwotę należności, stawkę podatku VAT oraz opis usługi, którą wykonał stolarz. A kasa fiskalna? Jest tu całkowicie zbędna. Prawidłowo wystawiona faktura tworzy transparentność finansową, ułatwia kontrolę przepływów pieniężnych i stanowi podstawę do rozliczeń podatkowych. Pełni dokładnie taką samą rolę, jak paragon fiskalny.
Jeśli nie pasuje Ci wykonywanie usług tylko dla firm, z pewnością skorzystasz ze zwolnienia ze względu na limit obrotu. Jesteśmy jednak pewni, że bardzo szybko przekroczysz graniczną kwotę 20 000 tys. złotych i zaczniesz się zastanawiać, jaka kasa fiskalna w zakładzie stolarskim sprawdzi się najlepiej?
Na szczęście nasze doświadczenie jasno mówi, czego w swojej codziennej pracy może potrzebować stolarz – a kasa fiskalna którą Ci proponujemy, z pewnością pomoże w wypełnianiu codziennych zadań!
Przede wszystkim zastanów się, czy będziesz pracował stacjonarnie, w swoim warsztacie stolarskim? Czy może będziesz wykonywać także usługi w terenie, u klientów? Odpowiedź na to pytanie wskaże Ci jasno, czy powinieneś wybrać stacjonarną, czy mobilną kasę fiskalną. My twierdzimy, że warto, aby kasa fiskalna dla stolarza była lekka, poręczna i prosta w obsłudze i takie są właśnie mobilne urządzenia fiskalne. Warto zdecydować się na nie od razu i nie ograniczać swojej działalności tylko do usług stacjonarnych. Jeśli chodzi o bardzo małe, przenośne urządzenie, zdecydowanie polecamy tu kasę Posnet Mobile Online lub Posnet Ergo Online.
Wiemy także jak wymagającą pracę wykonuje stolarz, a kasa fiskalna wcale nie musi generować dodatkowych problemów. Nowoczesne kasy fiskalne oferują intuicyjne menu i ekran dotykowy, co znacząco ułatwia codzienną obsługę i rozliczanie transakcji. Kasa fiskalna dla stolarza nie powinna angażować więcej uwagi, niż jest to niezbędne. Takie są właśnie urządzenia fiskalne z dotykowym ekranem. Sprawdź Elzab K10 Online, Novitus One PRO Online lub kasoterminal Posnet Pospay 2 Online, dzięki któremu przyjmiesz także płatności bezgotówkowe.
Co jeszcze? Wytrzymałość urządzenia fiskalnego na trudne warunki – to cecha, którą doceni każdy stolarz. A kasa fiskalna, która jest odpowiednio dobrana, sprawdzi się także w zakurzonym, pełnym wiórów warsztacie stolarskim. Postaw na urządzenie, które jest solidnie wykonane, ma odporną na upadki obudowę, a także pyłoszczelną klawiaturę. Warto poznać zatem wspomnianą już kasę Elzab K10 Online, a także klasyczne kasy Novitus Nano Online oraz Novitus Nano 2 Online.
Jeśli chcesz, pomożemy Ci wybrać urządzenie fiskalne dopasowane pod Twoje indywidualne potrzeby. Wystarczy krótka rozmowa telefoniczna, lub spotkanie w naszym biurze na ul. Gorczyczewskiego 4-6 w Poznaniu. Zapraszamy gorąco!