W Polsca kasa fiskalna jest niezbędna w codziennej pracy wielu przedsiębiorstw, a także jednoosobowych działalności gospodarczych. Choć wielu podatników korzysta […]
W Polsca kasa fiskalna jest niezbędna w codziennej pracy wielu przedsiębiorstw, a także jednoosobowych działalności gospodarczych. Choć wielu podatników korzysta z niej jako obowiązkowi płatnicy VAT, to wymóg ten dotyczy również osób zwolnionych z VAT. Czy wiesz, że przy zakupie kasy fiskalnej jako nieVATowiec możesz skorzystać z ulgi i odzyskać część wydanych pieniędzy? Zobaczmy zatem, jak uzyskać zwrot za kasę fiskalną dla nievatowca.
Obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej zależy od tego, kto jest odbiorcą Twoich towarów czy usług. Jeżeli są to firmy – rozliczysz się fakturą. Jeśli natomiast Twoimi klientami są osoby indywidualne, potrzebujesz urządzenia rejestrującego by wydać paragon. Wynika to bezpośrednio z Art. 111. 1. Ustawy o VAT. Gdy dokonujesz więc sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, niezbędna jest Ci kasa fiskalna. Bez VAT, czy będąc VATowcem – obejmują Cię te same przepisy.
Od opisanego wyżej obowiązku posiadania kasy fiskalnej istnieją jednak pewne wyjątki, które można wydedukować z Rozporządzenia w sprawie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. Rozporządzenie to zawiera bowiem dokładny wykaz czynności i towarów, do których rejestrowania bezwzględnie wymagana jest kasa fiskalna. Podatnik bez VAT także musi zastosować się do tych przepisów i posiadać kasę fiskalną od pierwszego dnia sprzedaży, jeśli sprzedaje towary lub usługi objęte takim wymogiem. Wśród towarów znajdziemy np. papierosy, perfumy, alkohol, części do silników, komputery czy też wyroby z metali szlachetnych. Wśród czynności, które zawsze trzeba rejestrować na kasie znajdują się m.in. usługi kosmetyczne, lekarskie, fryzjerskie, gastronomiczne, prawnicze. Pełny wykaz znajdziesz w § 4. 1. omawianego Rozporządzenia.
Jeśli nie znalazłeś swoich towarów lub usług w § 4. 1. Rozporządzenia, nie musisz od razu instalować kasy fiskalnej, nawet gdy sprzedajesz klientom indywidualnym. Możesz korzystać ze zwolnienia, jeśli Twój roczny obrót ze sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych nie przekroczył 20 tys. zł netto w danym roku podatkowym. Warto o tym wiedzieć, zanim zaczniesz się interesować, jak wygląda zwrot za kasę fiskalną dla nievatowca.
Jak działa to zwolnienie? Jeśli zacząłeś sprzedaż w trakcie roku, limit obrotu oblicza się proporcjonalnie do liczby dni pozostałych do końca roku. Po jego przekroczeniu masz dwa miesiące na zakup i instalację kasy. Korzystając ze zwolnienia, pamiętaj o uproszczonej ewidencji sprzedaży — wystarczy notatnik lub arkusz kalkulacyjny, w którym zapisujesz daty i kwoty transakcji, aby kontrolować swój przychód.
Więcej na temat wymogu posiadania urządzenia do ewidencji przeczytasz tutaj: Kogo obowiązuje kasa fiskalna w 2025 roku?
Okazało się, że musisz posiadać kasę fiskalną? Sprawdźmy zatem, jakie warunki musisz spełnić, aby częściowo odzyskać pieniądze, jakie kosztowała Cię kasa fiskalna? Bez VAT, czy też z VAT – tutaj również reguły się nie różnią. Podstawą prawną stanowi art. 111 ustawy o VAT, a także powiązane z nią Rozporządzenie z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.
Zwrot za kasę fiskalną dla nieVATowca jest możliwy, gdy:
Maksymalna kwota ulgi to 90% wartości kasy, ale nie więcej niż 700 zł – o tyle mniej może kosztować Twoja kasa fiskalna. Bez VAT ulga nie jest odliczana od podatku, a zwracana bezpośrednio przez Urząd Skarbowy na wskazany rachunek bankowy.
Urządzenie zostało zakupione, Ty przeszedłeś szkolenie a kasa jest gotowa do sprzedaży (działa w trybie fiskalnym). To moment, by uzyskać zwrot za kasę fiskalną. Bez VAT nie da się rozliczyć prawa do ulgi w żadnym formularzu. Trzeba złożyć odrębny wniosek.
Wniosek o zwrot za kasę fiskalną dla nieVATowca składamy do Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym zgłaszaliśmy naszą kasę fiskalną. Przepisy wskazują, by zrobić to w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęliśmy prowadzenie ewidencji. Wniosek taki powinien zawierać:
Zwrot za kasę fiskalną dla nieVATowca wymaga także dołączenia kopii:
Musisz wiedzieć, że w pewnych okolicznościach Urząd Skarbowy może odebrać Ci raz przyznaną ulgę. Aby zachować zwrot za kasę fiskalną dla nieVATowca, powinieneś mieć na uwadze trzy kwestie.
Po pierwsze, Twoja kasa fiskalna bez VAT musi być używana przez co najmniej 3 lata od daty jej fiskalizacji. Nie można trwale zaprzestać ewidencji sprzedaży. Jeśli tak się stanie, zostaniesz poproszony o zwrot pieniędzy, który otrzymałeś w ramach ulgi.
Po drugie, jesteś zobowiązany do zapewnienia swojej kasie fiskalnej stabilnego połączenia z Centralnym Repozytorium Kas. Wszystkie dostępne w oficjalnym obrocie kasy fiskalne są modelami online – automatycznie komunikują się z CRK, wysyłając do niego dane i odbierając je. Komunikacja ta wymaga stabilnego łącza internetowego i Ty musisz je zapewnić.
Po trzecie, obowiązkowy przegląd techniczny to coś, czego potrzebuje Twoja kasa fiskalna. Bez VAT czy z VAT – musisz poddawać ją serwisowi co najmniej raz na dwa lata. W przeciwnym razie Twoja ulga na zakup urządzenia fiskalnego będzie odebrana.
Wiesz już, jak uzyskać zwrot za kasę fiskalną dla nieVATowca. Nie jest to takie trudne, prawda? Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości – daj nam znać! A może dopiero postanowiłeś, że w Twojej działalności pojawi się kasa fiskalna? Bez VAT, czy z VAT – zapraszamy wszystkich przedsiębiorców do Mico!