Zastosowanie drukarek bonowych w gastronomii – efektywność i oszczędność czasu

Gastronomia to branża, dla której producenci nieustannie poszukują nowych rozwiązań. Usprawnienie działania tej skomplikowanej maszynerii nie jest prostym zadaniem – […]

Drukarka bonowa

Gastronomia to branża, dla której producenci nieustannie poszukują nowych rozwiązań. Usprawnienie działania tej skomplikowanej maszynerii nie jest prostym zadaniem – tak wiele się tam dzieje! Dostawy, przygotowywanie receptur i potraw, mnogość stolików, gości, zamówień… to trudne zadanie, by mieć wszystko pod kontrolą. Dlatego jednym z elementów dobrze wyposażonej restauracji jest drukarka bonowa. Czym jest to urządzenie? Jaką spełnia rolę? Która drukarka bonowa jest warta Twojej uwagi?

Drukarka bonowa – co to jest?

Drukarki bonowe mają wiele nazw. Najczęściej określa się je w skrócie “boniarkami’ lub “bonownikami”. Inni stosują termin “drukarka kuchenna”, a jeszcze inni (w tym niektórzy producenci) “drukarka paragonowa”. Ta ostatnia nazwa czasami wprowadza naszych klientów w błąd, którzy mylą drukarkę paragonową z drukarką fiskalną. Trzeba podkreślić, że drukarka bonowa nie drukuje dokumentów fiskalnych i nie jest urządzeniem rejestrującym, w przeciwieństwie do drukarki fiskalnej.

Czym w takim razie jest drukarka bonowa? Jej zadaniem jest drukowanie zamówień. Urządzenie to usprawnia komunikację pomiędzy kasjerem-kelnerem, a kuchnią. Stoi na straży poprawnego przepływu informacji i skutecznego wydawania posiłków. Na wydruku, który emituje drukarka bonowa, widnieją zamówione posiłki/produkty, może być widoczny również numer zamówienia.

Jak w praktyce działa drukarka bonowa?

W każdym większym lokalu gastronomicznym mamy podział prac. Część personelu zajmuje się przygotowywaniem dań głównych, część wydaje desery, jeszcze inni sprzedają tylko gotowe produkty przy kasie, takie jak napoje. Drukarka bonowa działa na kuchni, na stanowiskach przygotowawczych. Zainstalowana na stanowisku kasjerskim kasa fiskalna lub drukarka fiskalna z systemem POS komunikują się z boniarką. Dzięki temu drukarka bonowa może przekazać do kuchni zamówienia, które kelner nabił na urządzenie fiskalne.

Jak to wygląda w praktyce? Klient podchodzi do baru i zamawia zestaw obiadowy, deser lodowy oraz piwo. Kelner nabija zamówienia na kasę gastronomiczną lub w systemie POS. Na stanowiskach przygotowawczych drukarka bonowa już rozdziela zamówienie. Zlecenie przygotowania zestawu obiadowego trafia w formie wydruku do odpowiedzialnego za obiady stanowiska. Inna drukarka bonowa tworzy zamówienie z deserem lodowym, dla zespołu odpowiedzialnego za desery. Napój, czyli w tym przypadku piwo, wydawany jest przy barze przez kelnera lub podawany do stolika. Napoje nie drukują się na kuchni, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania.

Warto podkreślić, że drukarka bonowa połączona z systemem System All In One typu Posnet Vero, tworzy już mały i skuteczny system POS. Inną sprawą wartą zaznaczenia jest fakt, że nie tylko boniarki wydają bony. Drukarka fiskalna Elzab Mera Online czy Posnet Thermal Online także wydrukuje bon. Są to urządzenia wyposażone w przydatne gilotyny. Drukarka bonowa jednak współpracuje z kuchnią, a drukarki fiskalne będę mogły wydawać jedynie bony z numerem zamówienia dla klienta, przy barze.

Kelnerzy gastronomia

Komunikacja drukarki bonowej

Rynek oferuje kilka rodzajów boniarek. Urządzenia te różnią się zazwyczaj wyglądem obudowy, jej wielkością oraz sposobem komunikacji z siecią. To właśnie ta ostatnia cecha powinna być dla nas szczególnie istotna. Drukarka bonowa by działać sprawnie, potrzebuje efektywnej komunikacji z urządzeniem fiskalnym lub systemem POS.

Łączność osiągnąć można na kilka sposobów. Niektóre urządzenia podłączamy tzw. starym sposobem przez kabel RS-232, jeszcze inne kablem Ethernet, a jeszcze inne – kablem USB. Ten sposób komunikacji jest stabilny i sprawdzony, ale nie zawsze wpisuje się w potrzeby lokalu gastronomicznego. Nikt nie lubi plączących się wszędzie kabli, choć przy odrobinie wysiłku i wyobraźni można je całkiem nieźle ukryć przed oczami klienta np. w ścianach.

Nowoczesna drukarka bonowa będzie natomiast oferować Ci komunikację bezprzewodową WiFi lub Bluetooth. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia, jeśli odległość pomiędzy barem a kuchnią jest znaczna.

Drukarka bonowa – dodatkowe zalety

W dzisiejszych czasach boniarki często są zastępowane przez bardziej efektowne i zaawansowane technologicznie ekrany KDS. Zamówienie dla kuchni wyświetla się wtedy na ekranie stojącym na ladzie lub zawieszonym na ścianie. Pamiętajmy, że nasze oprogramowanie gastronomiczne musi mieć obsługę KDSów.

Trzeba jednak przyznać, że drukarka bonowa to sprawdzony klasyk, w dodatku nieporównywalnie lżejszy dla portfela w zakupie. Z drugiej strony jednak ekran KDS jest tańszy w późniejszej eksploatacji. Intensywnie używana drukarka bonowa potrafi zużyć jedną rolkę 100x80cm na 3 dni, co wiąże się z miesięcznym kosztem około 150 do 180 zł za sam papier. Dodajmy jeszcze, że ekran KDS ma niezawodną pamięć – zamówienia można odtworzyć. Drukarki bonowe nie mają takiej możliwości.

Choć boniarki wydają się urządzeniami mało elastycznymi, można je dopasować do potrzeb lokalu. Są programowalne, mogą komunikować się bezprzewodowo, a niektóre z nich można nawet zamontować na ścianie, jeśli jest to rozwiązanie wygodniejsze dla użytkowników.

Co więcej, raz zakupiona drukarka bonowa posłuży Ci długie lata. Nie jest ograniczona pojemnością pamięci fiskalnej, tak jak kasy i drukarki fiskalne. Nie ma żadnej daty ważności w typie homologacji, która prawnie mogłaby skrócić czas jej eksploatacji. Wytrzymałość mechanizmu drukującego boniarki to w zależności od modelu, około 150 km.

Warto także podkreślić, że drukarka bonowa została stworzona z myślą o naprawdę trudnej pracy w warunkach gastronomicznych. Wysokie temperatury, tłuszcz, nieustanne drukowanie zamówień, to jej chleb powszedni.

Restauracja gastronomia

Drukarka bonowa w Mico

Jeśli zdecydowałeś, że przyda Ci się drukarka bonowa, rozważ zakup modeli które znajdują się w e-sklepie Mico. Jest to sprawdzony i polecany przez nas sprzęt, który przetestowaliśmy na dziesiątkach praktycznych wdrożeń u klientów.

Datecs DPP-250

Naszą pierwszą propozycją jest bardzo mała boniarka od Datecsa. Drukarka bonowa Datecs DPP-250 jest stworzona do pracy mobilnej i komunikacji bezprzewodowej. Może działać przez 11h bez zasilania sieciowego, jest leciutka, a w komunikacji wykorzystuje Bluetooth. Co ciekawe, DPP-250 nie ma żadnych ograniczeń programowych, a więc wydrukuje dla Ciebie niemal wszystko. To naprawdę doskonałe, mobilne urządzenie. Drukarka bonowa DPP-250 zajmuje jednak górną półkę cenową. Zapłacisz za nią 870 zł netto (cena na dzień 3.07.2023 r).

Sunso WTP801

Inną propozycją jest drukarka bonowa Sunso WTP801, której cena wynosi 579 zł netto (cena na dzień 3.07.2023 r). Ma wytrzymałą, elegancką obudowę, która zupełnie nie rzuca się w oczy. Jej zdolność do wydruku poziomego (front-exit), wytrzymałość określona na 150 km wydruku i 2 mln cięć oraz błyskawiczna prędkość pracy, często robią wrażenie na naszych klientach. Drukarka bonowa Sunso WTP801 drukuje na standardowym papierze 80mm, ale daje także możliwość zastosowania węższych rolek, dzięki ogranicznikowi komory. Urządzenie daje się wykorzystywać jako standardowa drukarka Windows. Posiada potrójny interfejs komunikacyjny (USB, RS232 oraz LAN). Dzięki temu drukarka bonowa Sunso WTP801 sprawdza się w zaawansowanym, informatycznym systemie zarządzania restauracją.

NPOS Thermal C300

Trzecia propozycja to drukarka bonowa NPOS Thermal C300 od znanego producenta urządzeń fiskalnych Novitus. Boniarka współpracuje z większością programów gastronomicznych. Prędkość wydruku wynosi aż 300mm/sek, a bony są odcinane za pomocą automatycznego obcinacza. Wszystkie działania sygnalizowane są świetlnie i dźwiękowo. W komunikacji NPOS Thermal C300 wykorzystuje porty USB, RS oraz LAN. To drukarka bonowa, którą umieścisz nie tylko na ladzie, ale także na ścianie. Cena wynosi 590 zł netto (cena na dzień 3.07.2023 r).

Trudno wyobrazić sobie dobrze działającą restaurację, w której cichym bohaterem nie jest drukarka bonowa. To niezbędne urządzenie do sprawnego i szybkiego obsługiwania zamówień. Jeśli chciałbyś zobaczyć, jak wygląda taka boniarka i jak działa w praktyce – zapraszamy do Mico!

Skontaktuj się z nami!

 

wróć do bazy wiedzy