Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję sprzedaży za pomocą urządzeń fiskalnych, muszą od 1 stycznia 2022 roku zapewniać swoim klientom możliwość zapłaty […]
Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję sprzedaży za pomocą urządzeń fiskalnych, muszą od 1 stycznia 2022 roku zapewniać swoim klientom możliwość zapłaty bezgotówkowej. Pisaliśmy o tym w artykule: Terminal płatniczy a kasa fiskalna – obowiązki w ramach Polskiego Ładu. Najczęściej wybieranym instrumentem płatniczym jest oczywiście terminal. Jednak nie każdy wie, że być może przysługuje mu ulga na terminale płatnicze, a konkretniej: ulga na zakup oraz koszty użytkowania terminala płatniczego. Sprawdźmy, jakie warunki musisz spełniać, by z niej skorzystać!
Sprawdź naszą ofertę terminali płatniczych!
Ulgę na terminal płatniczy wprowadzono ustawą, którą media określały Nowym Polskim Ładem. W jej świetle, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i zaczynasz przyjmować płatności kartą (czyli korzystasz z terminala płatniczego), możesz odliczyć pewne koszty od podatku.
Ulga na terminal przysługuje:
Ulga na terminale płatnicze jest rozliczana na gruncie podatku PIT.
Tak jak każde dofinansowanie, tak samo ulga na terminale płatnicze ma pewne dodatkowe warunki, które trzeba spełnić. Pamiętaj, że:
W przypadku nabycia terminala płatniczego, możliwe są dwa scenariusze – kupno na własność lub wynajem z comiesięczną opłatą. Co więcej, działanie terminala wiąże się z naliczaniem prowizji i opłat. Wszystkie te koszty można zredukować za pomocą ulgi na zakup terminala. Ulga na terminal będzie obejmowała zarówno wartość nabycia (dzierżawy, najmu) jak i koszty obsługi urządzenia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł: Opłaty za terminale płatnicze 2023.
Masz prawo odliczyć od podstawy opodatkowania poniższe koszty:
Tak jak wspomniano, ulga na terminale płatnicze stosowana jest za pośrednictwem podatku dochodowego PIT. Po pierwsze, przedsiębiorca ma prawo zakwalifikować wartość nabycia i wydatki związane z obsługą jako koszt uzyskania przychodów. Po drugie, nabycie i obsługa będą ponownie odliczane od dochodu w ramach ulgi podatkowej. Oznacza to, że terminal odliczysz od podstawy opodatkowania podwójnie.
Ulga na terminale płatnicze posiada określoną wartość. Jej wysokość kształtuje się w poniższy sposób:
Warto wiedzieć, że ulga na terminal może być jeszcze bardziej korzystna. Dotyczy to tzw. małych podatników, którzy postarali się o prawo do szybszego zwrotu VAT (w ciągu 15 dni). Ulga na terminal w przypadku małego podatnika to odliczenie 200% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 2 000 zł rocznie. Prawo do tego odliczenia przysługuje, jeśli:
Trzeba zaznaczyć, że podatnik bezgotówkowy będący jednocześnie małym podatnikiem, skorzysta z jeszcze bardziej preferencyjnych warunków. Ulga na terminale płatnicze może być zastosowana przez podatnika bezgotówkowego także wtedy, gdy używał terminala w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym ponownie rozpoczął przyjmowanie płatności bezgotówkowych. To wyjątek, którego nie zastosują inni podatnicy korzystający z ulgi na terminale płatnicze.
Aby uzyskać status podatnika bezgotówkowego musisz:
Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca powinien posiadać fakturę lub inny dokument potwierdzający poniesienie wydatku. Tak jak wspomniano, ulga na terminal rozliczana jest na gruncie podatku PIT:
Co zrobić, jeśli Twój dochód był zbyt niski i w związku z tym ulga na terminale płatnicze nie została wykorzystana w całości? Wtedy możesz przenieść jej niewykorzystaną część na następne 6 lat.
Wahałeś się, czy nabyć terminal, ale jednak po lekturze artykułu przekonała Cię ta cała ulga? Terminal czeka oczywiście u nas! Jesteśmy dla Ciebie dostępni w naszym biurze w Poznaniu, na ulicy Gorczyczewskiego 4-6 i wprost nie możemy się doczekać, by Cię poznać. 😊 Wolisz zadzwonić? Napisać? Zapraszamy do kontaktu – kliknij w przycisk poniżej!