System POS – co to jest?

Różne rodzaje biznesu mają różne wymagania związane ze sprawnym zarządzaniem. W przypadku niektórych przedsiębiorstw, całkowicie wystarczająca jest jedna kasa fiskalna […]

co to jest system pos

Różne rodzaje biznesu mają różne wymagania związane ze sprawnym zarządzaniem. W przypadku niektórych przedsiębiorstw, całkowicie wystarczająca jest jedna kasa fiskalna i terminal płatniczy. W innych firmach konieczna będzie zintegrowana sieć drukarek, połączona z programem sprzedażowym i magazynowym. Jeszcze inną specyfikę ma branża gastronomiczna. Mówiąc o rozwiązaniach takiego typu mamy tak naprawdę na myśli system POS. Co to jest? Czym charakteryzuje się system POS do gastronomii, a czy system POS do sklepu?

Skontaktuj się z nami!

System POS – co to jest?

Można powiedzieć, że systemy POS tworzą centrum dowodzenia firmą. To zintegrowana sieć urządzeń, które ułatwiają sprawne zarządzanie i prowadzenie sprzedaży. Systemy POS mogą mieć rozmaite elementy składowe: kasy fiskalne, drukarki fiskalne, terminale płatnicze, programy magazynowe i sprzedażowe, skanery, wagi, tablety, smartwatche, smartfony czy boniarki. Lista ta nie wyczerpuje wszystkich urządzeń, które mogą tworzyć system POS.

System POS jest wielofunkcyjny, a opcje które oferuje zależą w dużej mierze od specyfiki branży. Można jednak powiedzieć, że wszystkie systemy POS mają jedno zadanie – gromadzić dane i przesyłać je między urządzeniami, umożliwiając efektywne zarządzanie, zwiększenie sprzedaży i ograniczenie ewentualnych strat.

https://youtu.be/Ro1pW90TLoc

Systemy POS – dlaczego warto?

Wiesz już, czym charakteryzuje się system POS, co to jest i czego ogólnie można się po nim spodziewać. Pewnie chciałbyś również wiedzieć, dlaczego warto się na niego zdecydować. Tym bardziej, że zazwyczaj nie jest to zbyt tanie rozwiązanie – każde urządzenie wchodzące w skład systemu trzeba przecież uprzednio zakupić!

Systemy POS posiadają szereg zalet:

 • pozwalają uniknąć okresowych spadków w sprzedaży – dzięki pozyskanym danym i ich analizie jesteś w stanie stwierdzić, z czego dokładnie wynika problem,
 • ograniczają straty, dzięki bieżącej kontroli magazynu – wiesz, na jakich produktach/usługach tracisz, na jakich zarobisz najwięcej, jakie się „nie sprzedają”, nie ma także możliwości żebyś sprzedał coś, co zostało już wykupione,
 • masz wgląd w czas pracy Twoich pracowników, możesz monitorować ich działania,
 • zdalny dostęp do danych,
 • obsługa rezerwacji, zwrotów, reklamacji,
 • dostęp do aktualnych danych, raportów, wskaźników, możliwość wyodrębnienia trendów.

To większość z zalet, którymi charakteryzują się niemal wszystkie systemy POS. Czym charakteryzuje się natomiast system POS do sklepu?

System POS do sklepu

W systemie POS dla sklepu szczególnie przydatne są drukarki fiskalne (zintegrowane z programem sprzedażowym i magazynowym) oraz skanery kodów kreskowych, wagi i terminale płatnicze. Sam wybór urządzeń fiskalnych tworzących system POS nie jest łatwy i warto w tej kwestii poradzić się wyspecjalizowanego serwisu, takiego jak Mico. W niektórych przypadkach może okazać się, że nowoczesna kasa fiskalna będzie z powodzeniem spełniać rolę drukarki.

Skanery kodów kreskowych pozwalają na szybsze przyjmowanie dostaw, inwentaryzację oraz obsługę klienta przy ladzie. Jest to niewątpliwa zaleta, charakteryzująca system POS do sklepu. Zbieranie danych do analizy polega jedynie sczytaniu kodu, a system POS zajmie się resztą – identyfikuje towar, zliczy sprzedaż, usunie produkt z magazynu lub przyspieszy inwentaryzację. Na rynku znajduje się ogromna ilość różnego rodzaju skanerów . Niektóre są bezprzewodowe, inne z kablem lub wbudowane w stanowisko kasowe, mają one także zróżnicowaną zdolność czytania kodów. Zanim wybierzesz urządzenie, które będzie wspierać Twój system POS, zapytaj Ekipę Mico o poradę!

System POS do sklepu ma dodatkową korzyść. Pozwala na szybką identyfikację towarów przeterminowanych. Widać też od razu, na których produktach zyskujemy, a które nam zalegają. System POS ułatwia przyszłe planowanie dostaw, a także dostosowywanie działań marketingowych np. promocji.

Prowadzisz jednocześnie sklep internetowy i stacjonarny? Mamy dla Ciebie dobrą nowinę – możesz wybrać taki system POS, który integruje obydwa kanały sprzedaży. Dzięki temu zawsze będziesz mieć aktualne i zbiorcze informacje o zatowarowaniu i popularności produktów.

System pos dla gastronomii

Odrębnie wyróżnia się system POS dla gastronomii, ponieważ musi być on dopasowany do specyfiki tej branży. Podział paragonu, obsługa stolików, mobilny kelner, drukarki zamówień – wszystkie te rozwiązania zawiera w sobie dobry system POS dla gastronomii.

Wśród przydatnych funkcji znaleźć można także:

 • loginy dla personelu i automatyczne wylogowywanie,
 • informacje o rentowności stolików w lokalu,
 • łączenie paragonów, przesuwanie pozycji, dodawanie opisu,
 • tworzenie receptur potraw, zestawów np. śniadaniowych czy obiadowych,
 • wskaźniki gastronomiczne, takie jak Foodcost.

System POS dla gastronomii to coś, co w Mico uwielbiamy! W ostatnich latach różne systemy POS mnożą się jak grzyby po deszczu, dając jeszcze większe możliwości. W naszej stałej ofercie znajdują się gotowe zestawy dla małej gastronomii oraz opcje dla większych „graczy”.

Pionierskim rozwiązaniem jest Storyous – oprogramowanie, które znajduje się w zasięgu nawet bardzo małych firm. Dość niskie koszta, elastyczność i intuicyjna obsługa, to korzyści oferowane przez Storyous. Dowiesz się więcej w Bazie Wiedzy Mico: Storyous – nowoczesny system POS dla gastronomii.

Dla bardziej wymagających oferujemy POSbistro, łączące w sobie siłę i elastyczność urządzeń mobilnych. System POS dla gastronomii oparty na POSbistro ma za zadanie maksymalnie automatyzować obsługę klienta i realizację zamówień. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: POSbistro – urządzenia mobilne dla gastronomii.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Po prostu daj nam znać! W Mico doskonale wiemy, jak trudno jest Wam się odnaleźć w szerokiej ofercie produktów i oprogramowania. Daj nam znać czego potrzebujesz, a na pewno znajdziemy korzystny i dopasowany do Ciebie system POS!

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

wróć do bazy wiedzy