Handel na targowiskach od zawsze cieszy się dużą popularnością. To miejsce, gdzie można kupić świeże warzywa, rękodzieło czy odzież w […]
Handel na targowiskach od zawsze cieszy się dużą popularnością. To miejsce, gdzie można kupić świeże warzywa, rękodzieło czy odzież w atrakcyjnych cenach. Wielu sprzedawców zadaje sobie jednak pytanie: czy zgodnie z prawem prowadzę tę sprzedaż na rynku? A kasa fiskalna? Czy jest mi potrzebna? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od rodzaju oferowanych towarów, wysokości obrotu i statusu podatkowego sprzedawcy. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa, a kto może skorzystać z ustawowych zwolnień.
Określając warunki posiadania urządzenia fiskalnego w kontekście tematu ”sprzedaż na rynku a kasa fiskalna” rozpocznijmy od Ustawy o VAT. To fundamentalny dokument polskiego prawa podatkowego. Mówi on, że każdą sprzedaż świadczoną na rzecz rolnika ryczałtowego lub osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, trzeba zarejestrować na kasie fiskalnej (Art. 111. 1.). Jak wiadomo, sprzedaż na ryneczkach i targowiskach nie jest hurtowa i rzadko prowadzimy ją dla innych firm. Powyższy zapis Ustawy o VAT obejmuje więc niemal każdą sprzedaż na targowisku, a kasa fiskalna wydaje się być konieczna. To jednak dopiero wstęp do dość złożonego tematu.
Mając w pamięci to, że kasa fiskalna jest wymagana przy sprzedaży klientom indywidualnym, przejdźmy do kolejnego ważnego dokumentu – Rozporządzenia w sprawie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. To Rozporządzenie, którego treść zmienia się raz na rok lub co dwa lata. Wymienia ono rodzaje działalności i towarów objęte bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej od pierwszego dnia sprzedaży. Pozostali podatnicy mogą korzystać ze zwolnień opisanych w Rozporządzeniu.
Ponadto w załączniku omawianego dokumentu znajdziesz rodzaje czynności całkowicie zwolnione w używania kasy fiskalnej. Nie ma ich wiele, ale załącznik jest szczególnie istotny w temacie “sprzedaż na targowisku a kasa fiskalna”.
Tak jak wspomnieliśmy, w Rozporządzeniu znajduje się lista czynności, które muszą być bezwzględnie i bez wyjątków rejestrowane na kasie fiskalnej. Jak wiadomo działalności sprzedażowej podlegają rozmaite produkty, dlatego trudno tu o precyzyjne przepisy. Jedną z takich nie do końca określonych czynności zawodowych jest właśnie sprzedaż na targowisku, a kasa fiskalna będzie wymagana od pierwszego dnia sprzedaży w określonych przypadkach. Wszystko zależy od tego, co sprzedajesz. Towary objęte bezwzględnym obowiązkiem rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej znajdujemy w § 4. 1. Są to m.in:
Powyższa lista to uproszczenie. Zdecydowanie polecamy zajrzeć bezpośrednio do źródła. Bowiem jeśli prowadzisz sprzedaż na rynku, a kasa fiskalna jest w Twoim przypadku bezwzględnie wymagana od pierwszego dnia sprzedaży – można spodziewać się, że prędzej czy później odwiedzi Cię Urząd Skarbowy. Jeśli więc sprzedajesz perfumy, wody toaletowe, papierosy, alkohol czy biżuterię z metali szlachetnych – warto kupić urządzenie fiskalne.
Zajrzyjmy jeszcze do wspomnianego Załącznika do Rozporządzenia. W pozycji 49 czytamy, że z posiadania kasy fiskalnej całkowicie zwolniona jest:
Dostawa produktów rolnych i świadczenie usług rolniczych przez rolników ryczałtowych korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy
Oznacza to, że niektórzy rolnicy ryczałtowi zwolnieni z podatku mogą prowadzić sprzedaż na targowisku, a kasa fiskalna nie będzie im niezbędna. Są bowiem całkowicie zwolnieni z obowiązku jej instalacji, ale tylko w przypadku, gdy dostarczają produkty oraz usługi rolne!
Nie znalazłeś swoich towarów na powyższej liście? Oznacza to, że nie musisz instalować kasy fiskalnej od razu, nawet jeśli sprzedajesz klientom indywidualnym. Możesz bowiem skorzystać ze zwolnienia ze względu na limit obrotu. Co do zasady, jeśli roczny obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych nie przekroczy określonego progu (obecnie 20 tys. zł netto), sprzedawca może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy. Jeśli więc prowadzisz sprzedaż na rynku, a kasa fiskalna nie została zakupiona, Twoje obroty nie powinny przekroczyć kwoty 20 000 zł netto w danym roku podatkowym. To opcja, którą z pewnością zastosują sprzedawcy żywności, rękodzieła, sztuki czy odzieży.
O limicie warto wiedzieć jedną rzecz – obliczamy go proporcjonalnie. Oznacza to, że rozpoczynając sprzedaż w trwającym roku podatkowym, musisz wyliczyć ilość dni pozostałych do końca roku. A potem proporcjonalnie zmniejszyć swój limit obrotu. Gdy go przekroczysz masz dwa miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej.
Wspomnijmy jeszcze, że jeśli prowadzisz sprzedaż na rynku, a kasa fiskalna nie rejestruje transakcji bo korzystasz ze zwolnienia – powinieneś prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Może Ci do tego posłużyć arkusz kalkulacyjny Excel, albo nawet zwykły notatnik. Ważne, by zawierać daty i kwoty sprzedaży oraz kontrolować swój dzienny przychód.
Okazało się, że jednak musisz kupić kasę fiskalną? A może właśnie przekroczyłeś swój limit obrotu? Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie swojego pierwszego urządzenia fiskalnego. Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych modeli.
Małe rozmiary, lekkość i mobilność – to cechy urządzenia rejestrującego dla osoby, która prowadzi sprzedaż na targowisku. A kasa fiskalna zapewni Ci możliwość pracy w terenie, jeśli tylko wybierzesz właściwie. Wiadomo, że na ryneczku dostęp do zasilania sieciowego może być ograniczony. Dlatego tak cenne są urządzenia działające na akumulatorach. Tutaj zdecydowanie polecamy kasę Elzab K10 Online. Nie dość że jest lekka i można ją nosić na smyczy, to jeszcze posiada super wygodny dotykowy ekran – obsłużysz go nawet w rękawiczkach. Co więcej, jej wytrzymałość na trudne warunki została potwierdzona w testach. Inne mobilne kasy warte rozważenia do Novitus Nano II oraz Posnet Mobile Online. Jeśli dodatkowo chcesz oferować płatność kartą, możesz zakupić kasoterminal. Posnet Pospay II, który łączy funkcje kasy fiskalnej i terminala płatniczego!
Prowadzisz sprzedaż na rynku, a kasa fiskalna będzie miała dostęp do zasilania sieciowego? Zdecyduj się na stacjonarne rozwiązanie, takie jak Novitus Next Online Pro. To model oferujący olbrzymią bazę towarową, intuicyjną obsługę na ekranie dotykowym oraz wytrzymałą obudowę. Sprawdzi się w miejscach z dużą ilością produktów i sporym natężeniem ruchu.
To tak pokrótce! Jeśli chcesz urządzenia w 100% dopasowanego do Twojej działalności, zapraszamy Cię na krótką konsultację w naszym biurze w Poznaniu. Znajdziesz nas na ulicy Gorczyczewskiego 4-6 w Poznaniu, gdzie od wielu lat pomagamy przedsiębiorcom przezwyciężyć lęk przed kasą fiskalną. Nie taki diabeł straszny 😊 Wolisz zadzwonić? Napisać? Czekamy na Ciebie!