Różnica między paragonem fiskalnym a niefiskalnym – na czym polega?

Jaki jest paragon fiskalny, każdy widzi. Myśląc o nim mamy pewne wyobrażenie małego wydruku na śliskim papierze, dzięki któremu weryfikujemy […]

Paragon fiskalny a niefiskalny

Jaki jest paragon fiskalny, każdy widzi. Myśląc o nim mamy pewne wyobrażenie małego wydruku na śliskim papierze, dzięki któremu weryfikujemy ceny produktów i sprawdzamy czy udzielono nam wszystkich obiecanych rabatów. Czasami rzuci nam się w oko jakiś kupon promocyjny. Najczęściej przypominamy sobie o wartości paragonu, gdy go zgubimy, a koniecznie chcemy zwrócić zakupiony produkt. Dlatego w natłoku różnych i nie zawsze ważnych wydruków z urządzeń rejestrujących warto wiedzieć, jak wygląda różnica pomiędzy paragonem fiskalnym, a niefiskalnym. Poza tym każdy przedsiębiorca, który jeszcze nie korzysta z wydruków niefiskalnych, powinien to przynajmniej rozważyć.

Paragon niefiskalny, a fiskalny – podstawowa różnica

Paragon niefiskalny może w łudzący sposób przypominać swój fiskalny odpowiednik. Często zawiera podobne informacje, bywa też wystawiany bezpośrednio w celu udokumentowania sprzedaży. Warto w tym momencie podkreślić, że niektórzy przedsiębiorcy mogą wystawiać paragony niefiskalne, ponieważ są zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej ze względu na limit obrotu. Taką praktykę stosuje się w przypadku małych sklepów, targowisk, rękodzieła, czy specyficznych usług np. wynajmu. Podstawową różnicą pomiędzy paragonem niefiskalnym a fiskalnym jest to, że ten pierwszy nie ma żadnej mocy podatkowej.

Jaki jest w takim razie cel istnienia paragonów niefiskalnych? Dlaczego polskie prawo je dopuszcza? Ponieważ dla osób, które nie stosują kasy fiskalnej (korzystają ze zwolnienia, prowadzą działalność nierejestrowaną itp.), jest to jeden ze sposobów prowadzenia ewidencji sprzedaży i późniejszej archiwizacji transakcji. Wybór pomiędzy paragonem fiskalnym a niefiskalnym jest dość oczywisty, gdy nie musisz posiadać urządzenia rejestrującego. Większość przedsiębiorców nie przepada za obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej. Jeśli prawo na to zezwala, dużo bardziej wygodny wydaje się być paragon niefiskalny.

Z tych powodów otrzymując wydruk niefiskalny jako konsument, nie wyciągaj od razu pochopnych wniosków. Oczywiście zdarza się, że dany lokal celowo wydaje paragon niefiskalny aby uniknąć płacenia podatków. Naturalnie, trzeba być uwrażliwionym na takie sytuacje. Czasami jednak jest to działanie w pełni zgodne z prawem. Jeśli więc otrzymasz paragon niefiskalny, a fiskalny wydaje Ci się bardziej właściwy, po prostu o niego zapytaj.

Paragon niefiskalny a fiskalny

Paragon niefiskalny – zalety dla przedsiębiorców i kupujących

Stosowanie paragonu niefiskalnego niesie za sobą korzyści zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. Sprzedawca nie musi posiadać kasy fiskalnej, dzięki czemu oszczędza na jej zakupie. Paragon niefiskalny zazwyczaj wystawia się nieco łatwiej, ponieważ służą do tego dedykowane programy, które są prostsze w obsłudze niż urządzenie rejestrujące.

Różne modele kas i drukarek fiskalnych dopuszczają rozmaite wydruki niefiskalne. Za paragon niefiskalny należy uznać w zasadzie każdy wydruk poza paragonem fiskalnym oraz raportami fiskalnymi. Masz tu pewną dowolność, jeśli chodzi o informacje, jakie zawierają paragony niefiskalne (a fiskalne są obwarowane ściśle określonymi wytycznymi, o czym piszemy dalej). Bez problemu dodasz do nich wiadomości marketingowe, czy dane kontaktowe. W tym gronie znajdzie się z pewnością potwierdzenie zapłaty kartą, raport sprzedaży, bony upominkowe, raporty godzinowe czy np. potwierdzenie zasilenia konta.

Kasa fiskalna zawiera zestaw formatek, nazywanych przez niektórych producentów “superformatką”. Kupując urządzenie fiskalne warto zwrócić uwagę, czy posiada ono szeroki wachlarz formatek. Wykorzystasz je w akcjach marketingowych, drukując np. kody QR, grafiki, kupony rabatowe, warunki użytkowania, promocje, czy informacje z systemów lojalnościowych. Są one bardzo popularne wśród klientów.

Najważniejsze, by jasno określić wydruk jako niefiskalny, by klient nie miał wątpliwości, który z wydruków posłuży mu do zwrotu, a który jest po prostu kuponem promocyjnym. To kolejna największa różnica pomiędzy paragonem fiskalnym, a niefiskalnym – treść tego pierwszego podlega sztywnym przepisom prawa.

Paragon fiskalny – cechy

Paragon fiskalny jest nieodłączną częścią funkcjonowania kasy lub drukarki fiskalnej. Stanowi potwierdzenie sprzedaży o pełnej mocy podatkowej. Co więcej, jego wydrukowanie powoduje trwały zapis w pamięci urządzenia rejestrującego, którego w żaden sposób nie można wymazać. W obowiązku sprzedawcy leży, by dostarczyć klientowi paragon fiskalny, nawet jeżeli tego nie żąda. Jeśli badamy relację pomiędzy paragonem fiskalnym, a niefiskalnym, ten pierwszy jest ważniejszy zarówno z punktu widzenia konsumenta, jak i sprzedawcy. Dla kupującego niesie prawo konsumenckie, dla sprzedawcy – obowiązek podatkowy, którego niewypełnienie podlega karze.

Paragon fiskalny

Elementy paragonu fiskalnego

Różnica pomiędzy paragonem fiskalnym a niefiskalnym jest mocno widoczna, jeśli zagłębimy się w szczegóły. Na paragon fiskalny muszą zostać nadrukowane określone informacje, określone prawnie. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, w którym czytamy, że:

§ 11. 1. Kasa umożliwia wydruk paragonu fiskalnego zawierającego:

1) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika; 2) numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika;

3) numer kolejny wydruku;

4) datę oraz godzinę i minutę sprzedaży;

5) oznaczenie „PARAGON FISKALNY”;

6) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy;

7) cenę jednostkową towaru lub usługi;

8) ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku;

9) wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują;

10) wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów;

11) wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym;

12) łączną wysokość podatku;

13) łączną wartość sprzedaży brutto;

14) oznaczenie waluty, w której jest zapisywana sprzedaż, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto;

15) kolejny numer paragonu fiskalnego;

16) numer kasy i oznaczenie kasjera – przy więcej niż jednym stanowisku kasowym;

17) numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy – na żądanie nabywcy;

18) logo fiskalne i numer unikatowy.

Paragon fiskalny a niefiskalny różnica

E-paragony

Widać od razu, jak wiele informacji szczegółowych posiada paragon fiskalny, a niefiskalny powinien być w takim przypadku łatwy do odróżnienia. Gdy przyjrzymy się wydrukowi, z pewnością dostrzeżemy także napis #niefiskalny#, który powinien posiadać każdy wydruk tego typu.

W dzisiejszych czasach sprawę nieco komplikują e-paragony, ale tylko pozornie 🙂 E-paragony są pełnoprawnymi dokumentami sprzedaży, o pełnej mocy papierowego paragonu fiskalnego. Od tradycyjnego paragonu różnią się tym, że mają formę cyfrową – możemy je wyświetlać na swoim smartfonie, gdy tylko jest to potrzebne. Coraz więcej firm decyduje się na włączenie usługi e-paragonów w swojej firmie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, zachęcamy Cię do przeczytania tekstu: E paragon – co to jest i jakie ma zalety? Jeśli natomiast jesteś konsumentem i właśnie otrzymałeś swój pierwszy e-paragon – nie panikuj! Cyfrowa wersja paragonu jest tak samo ważna, jak jego papierowy odpowiednik.

Jak widać, wydruki fiskalne i niefiskalne są stale obecne w życiu zarówno sprzedawców, jak i konsumentów. Dla kupujących jest ważnym, aby zawsze obadać otrzymany dokument – sprawdzić, czy jest on fiskalny, aby móc potem domagać się swoich praw, związanych z reklamacją czy zwrotem. Dla sprzedawców paragony fiskalne i niefiskalne to zarówno obowiązki, jak i nowe możliwości marketingowe. Mamy nadzieję, że ten artykuł spowoduje, że do jednej przegródki portfela schowacie wszystkie paragony niefiskalne, a fiskalne znajdą się w kolejnej – aby już nigdy nic się nie pomieszało. 🙂

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy