Rolki do kasy fiskalnej – rodzaje oraz ceny

Decydując się na zakup urządzenia fiskalnego, wydajesz pieniądze raz, a możesz mieć prawie stuprocentową pewność, że drukarka lub kasa posłuży […]

Decydując się na zakup urządzenia fiskalnego, wydajesz pieniądze raz, a możesz mieć prawie stuprocentową pewność, że drukarka lub kasa posłuży Ci całe lata. Pamięci fiskalnej wystarczy na 5 lat codziennej pracy, jeśli tylko będziesz dobrze traktował swojego fiskalnego towarzysza. Eksploatacja urządzenia wiąże się jednak z dodatkowym, stałym wydatkiem. Jakim? Będziesz musiał zapewnić swojemu urządzeniu rolki do kasy fiskalnej. Podczas sprzedaży zużywana jest naprawdę spora ilość papieru!

Kup rolki do kasy fiskalnej!

Rolki do kas – informacje ogólne

Kupując rolki do kas, należy zwrócić uwagę na dwa wymiary: szerokość w milimetrach oraz długość w metrach. Dlaczego? Im dłuższy papier – tym większa objętość rolki, a wszystkie urządzenia fiskalne posiadają mechanizmy drukujące z komorami o określonej pojemności. Rodzaj rolki do kasy sprawdzisz w instrukcji obsługi urządzenia (Instrukcje obsługi urządzeń fiskalnych) lub na stronie producenta, w sekcji z danymi technicznymi. 

Rolki do kasy fiskalnej różnią się również gramaturą, ale nieznacznie. Zazwyczaj przybierają wartości od 48 do 55 g/m2. Jeśli ważne jest dla Ciebie posiadanie jak najwytrwalszego papieru, zwróć uwagę na gramaturę przy zakupie rolki do kasy.

Warto również wiedzieć, że rolki do kas posiadają w Polsce naprawdę wysoką jakość. Większość producentów udziela gwarancji na trwałość nadruku, wahającej się od 5 do 7 lat. Ponadto rolka do kasy fiskalnej dobrej jakości, dedykowana danemu urządzeniu fiskalnemu, gwarantuje bezawaryjne działanie urządzenia przez cały okres jego pracy.

Dla ścisłości należy dodać, że rolki do kasy fiskalnej lub drukarki, sprawdzą się także w boniarce, czy terminalu płatniczym. 

Papier do drukowania paragonów, czyli papier termiczny

Współcześnie prawie 100% urządzeń fiskalnych dostępnych na rynku, drukuje za pomocą specjalnego mechanizmu termicznego. Do jego funkcjonowania niezbędny jest papier termiczny. Składa się on z papieru bazowego oraz termoczułej emulsji.

Jak to działa? Papier do drukowania paragonów, pokryty termoczułą emulsją, jest podatny na temperaturę głowicy drukarki. W trakcie wydruku papier termiczny jest przyciskany przez głowicę, która odczytuje informacje z urządzenia fiskalnego. Matryca igieł znajdująca się w głowicy nanosi informację na papier, poprzez podniesienie temperatury. Skutkiem jest zaczernienie papieru, a rolka do kasy fiskalnej zostaje „zadrukowana”.

Można w uproszczeniu napisać, że papier termiczny zmienia barwę pod wpływem ciepła, pochodzącego z głowicy. Tego typu papier do drukowania paragonów nie wymaga użycia żadnego toneru, czy tuszu. Trzeba jednak przyznać, że jest on dość nietrwały, a po kilku latach może zupełnie wyblaknąć. Z tego powodu papier termiczny często pokrywa się warstwą zabezpieczającą, redukującą szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć lub światło. 

Bardzo ważne jest, by rolka do kasy fiskalnej była zamontowana w odpowiedni sposób – tylko jedna strona papieru pokryta jest termoczułą emulsją. Jeśli więc Twoje urządzenie fiskalne wydaje Ci puste paragony, upewnij się, że prawidłowo umieściłeś rolkę w mechanizmie drukującym.

Rolki do kasy fiskalnej, a producent

Przyglądając się polskiemu rynkowi urządzeń fiskalnych łatwo zauważyć, że standardowa szerokość papieru dla wszystkich urządzeń to 57 mm. Bardzo rzadko zdarza się, żeby rolka do kasy fiskalnej była szersza. Takie perełki znajdziemy np. w ofercie Posnet czy Novitus. U Posnet jest nią drukarka Thermal HD Online (oraz jej wersja z kopią elektroniczną: Thermal HD), która posiada możliwość wyboru pomiędzy standardową szerokością papieru 57 mm (40 znaków w wierszu) a szerokością 80 mm (56 znaków w wierszu). Podobny wybór oferuje Novitus ze swoją drukarką HD Online oraz HD E.

Inaczej wygląda sytuacja związana z długością papieru. Maksymalna długość rolki do kasy to 80 cm. 100 m zarezerwowane jest raczej dla drukarek fiskalnych, choć i tu zdarzają się wyjątki. Znów możemy przywołać producenta Posnet, z kasą NEO XL, która obsługuje rolki do kas o długości 100 m. Trzeba przyznać jednak, że jest to duża, sklepowa kasa systemowa. 

Czy znajdziemy jakąś różnicę w papierze do kasy, jeśli porównamy urządzenia tradycyjne i online? Okazuje się, że nie. Długość rolki do kasy w modelach z kopią elektroniczną jest taka sama jak w adekwatnych modelach online np. kasa fiskalna Novitus Next z kopią elektroniczną drukuje na papierze o szerokości 57 mm oraz długości 60 m. Novitus Next Online posiada dokładnie takie same parametry. Dlaczego długość papieru jest taka ważna? Im dłuższa rolka do kasy fiskalnej, tym dłuższy okres nieprzerwanej pracy dla użytkownika urządzenia.

Spójrzmy teraz na „papierowy” przekrój wszystkich producentów.

Novitus

Długość rolki do kasy fiskalnej u Novitus waha się od 20 m (One Online), do 60m (Sento Online, Next Online), choć najczęściej spotykaną wartością jest 30 m długości (Nano Online, Mała Online), czyli wartość pośrednia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drukarek Novitus: 30 m (Deon Online), 60 m (Bono Online) to standard, a znajdziemy tu również urządzenia drukujące na rolkach 100 m (drukarka: HD E, HD Online)

Posnet

Posnet jest pewnym ewenementem w omawianym temacie. Przede wszystkim jest to producent oferujący jedne z najmniejszych urządzeń fiskalnych w Polsce. Znajdziemy tu więc kieszonkową kasę Mobilne Online oraz malutką drukarkę Temo Online, z rolką o maksymalnej długości 14 m.

Tak jak już wspomniano, Posnet jako jedyny producent w Polsce, posiada urządzenie o długości rolki do kasy 100 m. Znajdziemy tu również kasy z długością rolki 30 m (Ergo Online, Bingo Online), 60 m (Revo Online) oraz drukarkę fiskalną z papierem o długości 30m (Trio Online). Ponadto Posnet oferuje aż dwa urządzenia online (Thermal XL2 Online, Thermal HD Online) o długości papieru 100m.

Elzab

W przypadku Elzab, zarówno drukarki, jak i kasy fiskalne, reprezentują podobny zakres długości rolki do kas. Najkrótsze rolki posiada kasa K10 Online i drukarka Elzab D10 – 18m. Środkową pozycję zajmuje kasa Mini Online z papierem o długości 40 m oraz drukarka Zeta Online z 60 m. Najdłuższą rolkę posiada legendarna drukarka Mera F Online, która oferuje aż 80 m długości papieru. Elzab nie posiada w swojej ofercie urządzeń obsługujących rolki do kasy o długości 100 m.

Papier termiczny – cena

Zakup rolek do urządzenia fiskalnego nie jest jakimś wielkim wydatkiem. W zależności od natężenia ruchu w Twoim miejscu sprzedaży możesz zakupić pojedyncze rolki, lub zapas papieru w zgrzewkach. Mico również posiada w swojej ofercie papier termiczny. Cena tego materiału eksploatacyjnego jest oczywiście uzależniona od długości rolki oraz ilości zakupowanego papieru. Tutaj znajdziesz wszystkie rolki do kasy dostępne w naszej ofercie: materiały eksploatacyjne do kas fiskalnych

W zależności od typu urządzenia wybieramy inne rolki do kasy fiskalnej. Cena waha się od 15 zł netto za najkrótsze (14 m, 10 rolek), aż do 25 zł netto za najdłuższe (100 m, 6 rolek). Drożej wychodzą także rolki o niestandardowej szerokości, większej niż 57 mm – w naszej ofercie znajdują się rolki o szerokości 80 mm, długości 90 m, gdzie za 6 rolek zapłacisz 30 zł netto. Wciąż posiadamy także, odpowiednie dla starszych modeli, rolki do kasy fiskalnej. Cena jest w tym przypadku niewygórowana. 🙂 Zresztą, sprawdź sam: rolki do starszych modeli kas

Jeśli nie wiesz, jaki papier do drukowania paragonów wybrać, chętnie Ci doradzimy. Zapraszamy do kontaktu!

Rolki do kas fiskalnych a Bisfenol A

Od 2019 roku wiemy, że papier termiczny zawierał bisfenol, który nie wpływa zbyt dobrze na nasze zdrowie. Nie jesteśmy specjalistami w tym temacie, więc cytujemy za Wikipedią: bisfenol to „organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych” (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A). Przypisuje mu się powodowanie niektórych chorób i dolegliwości, takich jak otyłość, niepłodność, nowotwory, czy zaburzenia rozwoju płodu lub pracy tarczycy. 

Jak łatwo się domyślić, najbardziej narażeni na szkodliwe działanie bisfenolu A byli kasjerzy i kasjerki, którzy codziennie mają styczność z setkami paragonów. Na szczęście od 2 stycznia 2020 roku sprzedaż papieru termicznego z bisfenolem A została zakazana. Wciąż jednak warto zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach i wybierać rolki tylko z pewnego źródła. Właśnie taki certyfikowany papier do drukowania paragonów wolny od bisfenolu A, proponujemy Ci w Mico.

Na koniec ciekawostka! Mimo że paragon to teoretycznie papier, nie wrzucaj go nigdy do pojemnika z papierem podczas segregacji śmieci. Termoczuła emulsja, którą pokryta jest rolka do kasy fiskalnej, kwalifikuje paragon do odpadów zmieszanych.

Wybierz rolki do swojej kasy!

wróć do bazy wiedzy