Raporty dobowe w kasie fiskalnej Elzab – jak zrobić?

Często podkreślamy, jak ważne jest systematyczne wykonywanie raportu dobowego. Wiemy też, że wielu naszych klientów oraz liczne osoby odwiedzające stronę […]

raport dobowy w kasie fiskalnej Elzab

Często podkreślamy, jak ważne jest systematyczne wykonywanie raportu dobowego. Wiemy też, że wielu naszych klientów oraz liczne osoby odwiedzające stronę Mico, posiadają kasę fiskalną Elzab. W dzisiejszym wpisie pokażemy więc, jak wykonać raport dobowy w kasie fiskalnej Elzab.

Skontaktuj się z nami!

Raport dobowy w kasie fiskalnej – po co go wykonywać?

Zawsze pisząc o tym, jak zrobić raport dobowy, przypominamy także z czego wynika ta konieczność. Wykonanie raportu dobowego to jeden z obowiązków użytkownika urządzenia fiskalnego. Jest on opisany w polskim prawie, w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących

Raport dobowy w kasie fiskalnej spełnia bardzo ważną rolą. Jest to raport zerujący, po wykonaniu którego każda zarejestrowana sprzedaż zostaje zapisana w pamięci fiskalnej. Oznacza to, że do czasu wykonania raportu dobowego, wystawione paragony i zarejestrowane transakcje są z punktu widzenia prawa bez znaczenia. Dlatego tak ważnym jest, by raport dobowy w kasie fiskalnej był wykonywany w każdej dobie prowadzenia sprzedaży.

Jak wykonać raport dobowy w kasie fiskalnej? Trzy trzeba to robić codziennie? Niekoniecznie, Jeśli danego dnia sprzedaży nie było, nie trzeba wykonywać raportu dobowego. To dobra wiadomość, ponieważ raport dobowy w kasie fiskalnej może być wykonywany określoną ilość razy, zazwyczaj 1830. Jeśli natomiast sprzedaliśmy choć jeden produkt/usługę, raport będzie niezbędny. Pamiętajmy też, że najlepszą praktyką jest wykonywanie raportu na koniec dnia, po zamknięciu lokalu. Wtedy na pewno o nim nie zapomnimy.

Warto także wiedzieć, że raport nie musi być wykonywany tego samego dnia, w którym była prowadzona sprzedaż. Można go wyemitować następnego dnia, ale nie później niż przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży. W takim raporcie data nie będzie się po prostu pokrywać z datą rejestrowania transakcji i nie jest to błąd.

Jak wykonać raport dobowy w kasie fiskalnej Elzab K10?

Kasy fiskalne Elzab K10 i K10 Online są wyposażone w ekran dotykowy. Można się domyślić, że raport dobowy w kasie fiskalnej z takim ekranem wykonuje się nieco inaczej, niż w kasie tradycyjnej.

Jak zrobić raport dobowy w kasie Elzab K10? Bardzo prosto. Najłatwiej jest skorzystać z szybkiej funkcji R. DOBOWY FISKALNY. Znajdziesz ją w menu kasy.

Jeśli masz problem ze znalezieniem szybkiej funkcji, raport dobowy w kasie fiskalnej K10 można wykonać za pomocą tych samych opcji, co w przypadku innych kas Elzab. Wejdź w menu Funkcje > Funkcje kierownika > Raporty zerujące > Dobowy Fiskalny. W tym przypadku musisz mieć jednak odpowiednie uprawnienia dostępu do menu Funkcje Kierownika. Zakładając, że jesteś właścicielem kasy, nie powinno to stanowić żadnego problemu.

Należy podkreślić, że kasy Elzab Online emitują raporty fiskalne dobowe w postaci elektronicznej. Poprzez włączenie odpowiedniej opcji w ustawieniach można pozyskiwać również raport w postaci papierowej.

Jak zrobić raport dobowy w pozostałych kasach Elzab?

Ogólnie rzecz ujmując, aby wykonać raport dobowy w każdej kasie fiskalnej Elzab, musimy trzymać się tej samej ścieżki. Zawsze naszym pierwszym krokiem powinno być wejście w Menu, a następnie odnalezienie Funkcji Kierownika. W tej pozycji odnajdujemy Raporty zerujące, a następnie – Raporty Dobowe.

Po wejściu w menu możemy także wykorzystać klawiaturę numeryczną, aby wywołać pożądane funkcje. We wszystkich kasach Funkcjom Kierownika odpowiada 2, Raportom Zerującym – 2, a Raportowi Dobowemu – 1. W związku z tym, gdy znajdziemy się w menu kasy Elzab, możemy wybrać kombinację klawiszy 2 2 1 aby szybko dostać się bezpośrednio do raportów dobowych. Wyjątkiem jest tu jedynie kasa Delta Max. Tam należy użyć kombinacji klawiszy 1 2 1.

Warto także wiedzieć, że w kasach Elzab zatwierdzamy klawiszem “PLU”. W niektórych modelach jest on oznaczony jako „Zatwierdź” (Jota E i Jota Online).

To w zasadzie wszystko! Wiesz już, jak wykonać w kasach novitus raport fiskalny dobowy. Nie było to takie trudne, prawda? Wszystkie te informacje z łatwością znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia. Jeśli coś jeszcze jest niejasne, zalecamy zajrzeć tutaj: Kasa fiskalna – instrukcja obsługi lub skontaktować się z nami, ekipą Mico – na pewno pomożemy! 🙂

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

wróć do bazy wiedzy