Numer BDO na paragonie

Wydawałoby się, że informacje zawarte na paragonie fiskalnym są dla nas oczywiste. Nazwa firmy, NIP, zakupione towary… bardziej dociekliwi wyczytają […]

Numer BDO na paragonie - co to takiego?

Wydawałoby się, że informacje zawarte na paragonie fiskalnym są dla nas oczywiste. Nazwa firmy, NIP, zakupione towary… bardziej dociekliwi wyczytają nawet numer kasjera! Zdarza się jednak, że pytacie nas o mało typowe kwestie. Jedną z nich jest numer BDO, numer sklepu, lub nr kasy fiskalnej na paragonie. Czy każdy musi umieszczać te informacje na swoich dokumentach sprzedaży?

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Numer BDO na paragonie – o czym nas informuje?

BDO to skrót od Bazy Danych o Odpadach. Baza ta zawiera listę firm, które podczas swojej działalności wprowadzają na rynek produkty, w tym produkty w opakowaniach, a także gospodarują odpadami. Numer BDO na paragonie musi umieścić każda firma, dla której został określony. Jeśli nie nadano Ci go „odgórnie”, musisz sam o to wnioskować.

Numer BDO na paragonie najlepiej nanieść w widocznym miejscu, a więc w nagłówku, nad numerem NIP (choć przepisy nie precyzują jego dokładnego umieszczenia). Ważne, aby numer znajdował się na każdym drukowanym dokumencie sprzedaży, a więc nie tylko paragonach, ale także fakturach.

Zadbaj o zaprogramowanie urządzenia fiskalnego w ten sposób, by numer BDO na paragonie lub fakturze, umieszczany był automatycznie. Możesz zrobić to samodzielnie, ale możesz także polegać w tej sprawie na nas. Nasi specjaliści umieszczą numer BDO na paragonie Twojego urządzenia fiskalnego dosłownie w kilka chwil!

Numer BDO – dla kogo?

Wiesz już, że jeśli jesteś zarejestrowany w Bazie Danych o Odpadach, według nowych przepisów musisz nanosić numer BDO na paragonie i fakturze fiskalnej. Jeśli dopiero zakładasz działalność, albo w ogóle pierwszy raz słyszysz o numerze BDO, na pewno zastanawiasz się, czy musisz się w ogóle o te kwestie martwić. Warto w tym przypadku zajrzeć do Ustawy o odpadach. To ona precyzuje, czym jest numer BDO, dla kogo jest obowiązujący oraz jak dokonać rejestracji.

We wspomnianej ustawie wypisane zostały obszary działalności bezwzględnie objęte takim obowiązkiem. Jeśli:

  • wytwarzasz odpady/prowadzisz ich ewidencję,
  • wprowadzasz do obrotu produkty w opakowaniach, ale także pojazdy, oleje, smary, opony, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • lub jesteś producentem lub importerem opakowań,

musisz posiadać numer BDO. Dla kogo ustawa robi wyjątek? Istnieje kilka rodzajów zwolnień, ale zaznaczmy, że nawet jednoosobowa działalność gospodarcza zobowiązuje Cię do rejestracji w Bazie, jeśli dotyka spraw związanych z odpadami. Wystarczy, że wydajesz swoim klientom towar w reklamówkach. Najbardziej pewnym sposobem sprawdzenia, czy masz obowiązek posiadania numeru BDO, jest wypełnienie ankiety: https://bdo.mos.gov.pl/ankieta/.

Numer sklepu i numer kasy fiskalnej na paragonie

Na te wątpliwości postaramy się odpowiedzieć możliwie krótko, posługując się zapisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.

To, czy nr kasy fiskalnej i numer sklepu na paragonie są konieczne, najłatwiej stwierdzić analizując § 25 ust.1. Określa on bowiem wszystkie niezbędne elementy każdego paragonu.

Już z pobieżnego przyjrzenia się liście widzimy, że numer sklepu na paragonie nie jest informacją niezbędną. Czasami jednak jest tam umieszczany. Ułatwia to późniejsze przeprowadzenie reklamacji lub zwrotu. Bywa również drogowskazem dla klienta – przypomnieniem, gdzie właściwie zakupił dany produkt. Trzeba jednak przyznać, że taką samą funkcję identyfikacyjną jak numer sklepu na paragonie, pełni po prostu adres.

Natomiast nr kasy fiskalnej na paragonie jest elementem niezbędnym. Pojawia się on w dwóch formach. Pierwszym z nich jest numer kasy fiskalnej na paragonie, jako oznaczenie danego urządzenia. Dotyczy on placówek, w których jednocześnie funkcjonuje więcej niż jedna kasa fiskalna i określa numer stanowiska kasowego. Występuje przed numerem kasjera dokonującego sprzedaży.

Numer kasy fiskalnej na paragonie pojawia się również jako numer unikatowy kasy (numer unikatowy pamięci fiskalnej). Powinien być umieszczony centralnie, w ostatniej linii paragonu fiskalnego. Ten numer to nadawane przez producenta oznaczenie urządzenia fiskalnego (pamięci fiskalnej). Ma on zazwyczaj format następujących po sobie 3 liter (prefiks) oraz 10 cyfr określających:

  1. rok kalendarzowy w którym wydawane jest potwierdzenie,
  2. numer wydawanego potwierdzenia mówiącego, że kasa spełnia wymogi techniczne i prawne,
  3. 6 cyfr od 0 do 10.

Unikatowy numer kasy fiskalnej na paragonie zawsze będzie inny, ponieważ jest nadawany indywidualnie. Na rynku nie istnieją dwa urządzenia o tych samych numerach. Wymiana pamięci fiskalnej spowoduje zmianę numeru unikatowego pamięci fiskalnej, przy czym jej numer seryjny oraz numer kasy w sklepie pozostanie bez zmian.

Jak widać, dokumenty sprzedaży zawierają cały szereg informacji, na które przeciętny nabywca nawet nie zwraca uwagi, niezależnie od tego, czy jest to numer BDO, sklepu czy nr kasy fiskalnej. Na paragonie znajdziesz oczywiście dużo więcej danych! Ale to chyba materiał na kolejny artykuł…

wróć do bazy wiedzy